اخبار

برخی پرندگان حتی در مرحله جنینی صداها را درک میکنند

تشخیص صدای پرندگان

برخی از پرندگان در حالی که هنوز در تخم های خود هستند یاد می گیرند که صداها را تشخیص دهند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که درک صدای قبل از تولد بیشتر از آنچه قبلا تصور می‌شد، گسترده‌تر است.

فری رنز ماده fairy wrens (یک پرنده آوازخوان استرالیایی کوچک با دم بلند خمیده، که نر آن تا حدی یا عمدتاً پرهای آبی دارد و ماده خاکستری است.) هنگام جوجه‌کشی تخم‌هایش آواز می‌خواند. دانشمندان قبلاً می‌دانستند که به نظر می‌رسد جوجه های داخل تخم برخی از گونه های پرندگان، آوازهای گونه‌های خود را از سایرین تشخیص می‌دهند. یک مطالعه جدید نشان می دهد که پرندگان دیگر نیز ممکن است این توانایی را داشته باشند.

بیش از یک دهه پیش، دایان کلمبلی-نگرل، بوم‌شناس رفتاری، وقتی صداهای موجود در لانه‌های فری رنز را ضبط می کرد، متوجه چیز عجیبی شد. فری رنزهای مادر، در حین جوجه کشی تخم های خود آواز می خواندند، حتی اگر برای جلوگیری از جذب شکارچیان، ساکت ماندن منطقی تر بود. کولومبلی-نگرل، از دانشگاه فلیندرز در آدلاید، استرالیا، می گوید: این کشف کمی تصادفی بود. و این تعجب او را برانگیخت: آیا جوجه پرندگان می توانند صداها یا شاید حتی آهنگ ها را یاد بگیرند، حتی قبل از اینکه از تخم بیرون بیایند؟

دانشمندان در مورد اینکه که فرزند انسان ها چقدر در مراحل اولیه رشد، درک صداهای متمایز را یاد می‌گیرند، تحقیق کرده بودند و مشخص شده بود که جنین های انسان یاد می گیرند صدای مادر خود را تشخیص دهند. برای پرندگانی مانند فری رنز fairy wrens که آوازهای خود را با آموزش والدین کامل می کنند، تصور می شد که درک صدا پس از جوجه ریزی شروع شود. سونیا کلیندورفر، بوم‌شناس پرندگان از دانشگاه وین، می‌گوید، وقتی مشخص شد که پرندگان مادر عمداً برای تخم‌های خود آواز می‌خوانند، «ما متوجه شدیم که دلیلی برای این کار وجود دارد».

تحقیقات نشان داد که فری رنزها یک «کلمه عبور» صوتی را از مادر یاد می‌گیرند که به مادران کمک می‌کند تا لانه‌های خود را از مهاجمان فاخته مزاحم تشخیص دهند. علاوه بر این، تیم تحقیقاتی گزارش داد، به نظر می‌رسد که جوجه فری رنز بیرون نیامده از تخم، بین آهنگ‌های گونه‌های خود و سایر آهنگ‌ها تمایز قائل می‌شوند. همچنین محققان گزارش دادند که حداقل چهار نوع پرنده دیگر صداهای خاص گونه خود را در حالی که هنوز در تخم های خود هستند تشخیص می دهند.

وان چون لیو، عصب شناس یادگیری آوازی از دانشگاه کلگیت در همیلتون نیویورک، می گوید این یافته برای بسیاری از دانشمندان آواز پرندگان تعجب آور است. او می‌گوید: «قبلاً فکر می‌کردیم بسیاری از آموخته‌ها پس از جوجه‌آوری اتفاق می‌افتد، اما اکنون به نظر می‌رسد شواهد بیشتری وجود دارد که حتی در مرحله جنینی، آن ها در حال گوش دادن هستند.

در پرندگان و انسان ها، کاهش ضربان قلب جنین نشان دهنده توجه به یک محرک است. مطالعات قبلی کولومبلی-نگرل و همکارانش روی جوجه های فری رنز بیرون نیامده از تخم نشان داد که ضربان قلب در پاسخ به صداهای مکرر گونه‌های خود (نه دیگران) کاهش می‌یابد.

برای بررسی اینکه آیا این پدیده در بین پرندگان گسترده است یا خیر، تیم توجه خود را به ضربان قلب جنینی بلدرچین ژاپنی (Coturnix japonica domestica) به علاوه سه گونه وحشی دیگر معطوف کرد: پنگوئن‌های کوچک (Eudyptula minor)، پری بال قرمز (Malurus elegans) ) و فنچ های کوچک زمینی داروین (Geospiza fuliginosa).

این تیم به طور موقت 109 تخم را از لانه ها خارج کردند و ضربان قلب جوجه هایی را که از تخم خارج نشده بودند، قبل، حین و بعد از قرار گرفتن در معرض پخش آهنگ هایی از گونه های خود یا دیگران اندازه گیری کردند. همچنین محققان بررسی کردند که آیا 138 جنین به صداهای نا آشنا که آوازهای گونه خود را می‌خوانند عادت کرده‌اند یا خیر. کلمبلی-نگرل می‌گوید: «ما انتظار داشتیم شواهد یادگیری را در پرندگان آوازخوان بیابیم، اما نه در بلدرچین‌ها و پنگوئن‌ها. این به این دلیل است که پنگوئن‌ها و بلدرچین‌ها «ناآموزان صوتی» هستند. پرندگانی که تصور می‌شود صداهایی دارند که از بدو تولد به طور ژنتیکی برنامه‌ریزی شده‌اند و از معلم یاد نمی‌گیرند.

در کمال تعجب محققان، همه جنین‌ها نه تنها ضربان قلب آهسته‌ای را در پاسخ به صداهای مکرر گونه‌های خود نشان دادند، بلکه عادت کردند. این یافته نشان می دهد که این پرندگان یاد می گیرند که صداهای آوازهای گونه خاص خود را به صورت جنینی درک کنند.

دانشمندان نمی‌دانند چرا پنگوئن‌ها و بلدرچین‌ها که صداهای ژنتیکی خود را دارند، از همان بدو تولد توانایی تشخیص صداهای گونه‌های خود را از دیگر پرندگان دارند. محققان حدس می زنند که شاید برای بقا مفید باشد.

مارک هاوبر، متخصص عصبی در دانشگاه ایلینوی در اوربانا-شامپین می گوید: «پرندگان مانند انسان ها هستند، حتی قبل از تولد، ارتباط مادر و پدر و فرزند وجود دارد. این تیم امیدوار است که درک صدای قبل از تولد و مزایای آن را در گونه های پرندگان بیشتری مطالعه کند.

گردآوری: تیم تحقیقات مای فندق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *