اخبار

سگ ها می توانند با بینی خود ببینند

سگ ها می توانند با بینی خود ببینند

یک مطالعه جدید برای اولین بار نشان می دهد که سگ ها می توانند با بینی خود “ببینند”. این کشف نشان می‌دهد که حس بویایی و حس بینایی در مغز سگ ها ارتباط نزدیکی با هم دارند و در واقع بویایی و بینایی در سگ‌ها به نحوی با هم ادغام شده‌اند. اگرچه مشخص نیست که سگ‌ها چگونه عملکرد این دو حس را با هم تجربه می‌کنند.

سگ‌ها به دلیل توانایی‌شان در شناسایی و ردیابی اجسام از طریق بو مشهور هستند. اکنون مشخص شده است که آنها این استعداد را با ساختارهای مغزی خاصی تقویت می کنند که آن را به نحوه دید آنها مرتبط می کند. مطالعه ای که این ماه در مجله علوم اعصاب منتشر شد نشان داد که بینایی و حس بویایی در مغز سگ ها به هم مرتبط هستند، چیزی که هنوز در هیچ گونه دیگری یافت نشده است.

فیلیپا جانسون، متخصص مغز و اعصاب دامپزشکی، استادیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه کورنل و نویسنده ارشد این مطالعه، می‌گوید: «جالب‌ترین چیز در مورد این تحقیق، اتصالات بین بینی تا لوب پس سری است که قشر بینایی را در خود جای داده است».

او و همکارانش اسکن‌های MRI از مغز 23 سگ را مورد مطالعه قرار دادند که نشان‌دهنده اتصالات عصبی بین پیاز بویایی، جایی که بوها شناسایی می‌شوند، و لوب پس سری آنها، جایی که بینایی پردازش می‌شود، بود. جانسون گفت، انسان‌ها که عمدتاً به بینایی متکی هستند، چنین ارتباطی در مغز خود ندارند، اگرچه ممکن است چیزی مشابه در حیوانات دیگر وجود داشته باشد که به شدت به بو بستگی دارد. این کشف نشان می‌دهد که بویایی و بینایی در سگ‌ها به نحوی ادغام شده‌اند، اگرچه مشخص نیست که سگ‌ها چگونه عملکرد این دو حس را با هم تجربه می‌کنند.

جانسون گفت: «بو به قشر بینایی سگ‌ها کمک می‌کند، اما درک تجربه سگ برای ما سخت است. اما من فکر می‌کنم که آنها می‌توانند از رایحه استفاده کنند تا بفهمند هر چیز کجاست.» او توضیح داد که وقتی انسان‌ها وارد اتاق می‌شوند، در درجه اول از حس بینایی خود برای تعیین اینکه چه کسی در آن اتاق است یا نحوه قرارگیری مبلمان استفاده می‌کنند، اما به نظر می رسد که سگ ها رایحه را در تفسیر خود از محیط خود و نحوه جهت گیری آنها در آن ادغام می کنند. این با رفتار سگ هایی که بینایی خود را از دست داده اند، اما به نظر نمی رسد تا حد زیادی تحت تأثیر این واقعیت است که آنها کور شده اند، اثبات می شود.

او گفت: «یکی از چشم‌پزشکان بیمارستان گفت که او مرتباً صاحبانی دارد که سگ‌هایشان را می‌آورند، و وقتی بینایی آنها را آزمایش می‌کند، کاملاً نابینا هستند – اما صاحبان به معنای واقعی کلمه آن را باور نمی‌کنند.» «سگ‌های کور کاملاً عادی عمل می‌کنند. آن‌ها می‌توانند پیرامون محیط خود جهت‌گیری کنند و با چیزها برخورد نمی‌کنند.»

جانسون و همکارانش در حال برنامه ریزی مطالعات بیشتری برای بررسی مغز حیوانات دیگر مانند گربه ها و اسب ها هستند که به شدت به بو بستگی دارد. او می‌گوید: «سر اسب عمدتاً یک عضو بینی است، اما آن‌ها از رایحه متفاوتی نسبت به سگ‌ها استفاده می‌کنند، زیرا آنها حیوانات طعمه‌ای هستند و از آن برای آگاه کردن خود استفاده می‌کنند.» بنابراین جالب خواهد بود که ببینیم چگونه سیستم بینی آنها در مغز آنها ادغام می شود.

حس بویایی در سگ‌ها بسیار حساس‌تر از انسان است: بخش بویایی در مغز سگ حدود 30 برابر بزرگ‌تر از مغز انسان است. جانسون گفت که سگ‌ها تا یک میلیارد گیرنده بویایی در بینی خود دارند، در حالی که تنها 5 میلیون گیرنده بوی در افراد وجود دارد. اما این کشف نشان می دهد که حس بویایی برای سگ ها بسیار حیاتی تر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد.

ما در حال حاضر نشانه‌ای داریم که دید آن‌ها به اندازه دید انسان حاد و پیچیده نیست. با این حال، ما اکنون می دانیم که رایحه بخشی از پردازش بصری آنهاست، بنابراین سگ ها ممکن است تجربه ای کاملاً متفاوت از جهان نسبت به ما داشته باشند.

جیمز سرپل، استاد بازنشسته اخلاق و رفاه حیوانات در دانشکده دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا گفت: این یافته نشان می‌دهد که سگ‌ها به نوعی عناصر بویایی و بینایی را در درک خود از دنیای اطراف خود ترکیب می‌کنند. «این مطمئناً به توضیح این که چرا سگ‌هایی که نابینا می‌شوند به نظر می‌رسد تا این حد خوب عمل می‌کنند، کمک میکند. حداقل زمانی که آنها در یک محیط آشنا هستند، حس بویایی آنها می‌تواند به خاطرات بصری آنها از روابط کمک کند.»

گردآوری: تیم تحقیقات مای فندق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *