آموزش

تاریخچه روز جهانی دامپزشکی

تاریخچه روز جهانی دامپزشکی

تاریخچه روز جهانی دامپزشکی

اولین جلسه کنگره بین المللی دامپزشکی در سال 1863 در هامبورگ آلمان برگزار شد و توسط پروفسور جان گامگی از دانشکده دامپزشکی ادینبورگ فراخوانی شد. انگلیس، دانمارک، آلمان، اتریش، مجارستان، لوکزامبورگ، نروژ، سوئیس، روسیه و سوئد در میان 103 شرکت کننده حضور داشتند. دستور کار این نشست شامل بیماری های همه گیر و بحث در مورد قوانین استاندارد تجارت گاو در اروپا بود. بعدها به عنوان کنگره جهانی دامپزشکی شناخته شد. یک کمیته دائمی در کنگره هشتم، در سال 1906 ایجاد شد. علاوه بر این، در سال 1959، انجمن جهانی دامپزشکی(WVA) در مادرید اسپانیا با هدف تمرکز بر سلامت و رفاه حیوانات تأسیس شد.

روز جهانی دامپزشکی یک رویداد سالانه است که برای ترویج و برجسته کردن کار نجات جان موجوداتی است که نمی توانند به جای خودشان صحبت کنند توسط دامپزشکان در سراسر جهان انجام می شود و همچنین برای تکریم مردم در حرفه دامپزشکی معرفی شده است. این روز در سال 2000 توسط انجمن جهانی دامپزشکی اعلام شد و هر سال در آخرین شنبه ماه آوریل جشن گرفته می شود. در سال 2022، روز جهانی دامپزشکی در30 آوریل جشن گرفته می شود.

معمولاً هر سال یک موضوع خاص برای این روز اعلام می شود که به صاحبان حیوانات خانگی کمک می‌کند تا اهمیت جنبه‌های مختلف مراقبت از حیوانات را به خاطر بسپارند و اینکه چگونه به دامپزشکان می‌توانند کمک کنند. به عنوان مثال سال گذشته، موضوع “ارزش واکسیناسیون و اطمینان از به روز بودن واکسیناسیون حیوان خانگی” معرفی شد.

امروز، 30 آوریل 2022، روز جهانی دامپزشکی را با موضوع “تقویت تاب آوری دامپزشکی” جشن می گیریم.

اگرچه محاسبه دقیق آن دشوار است، اما تخمین زده می شود که در حال حاضر 1.8 میلیون دامپزشک در سراسر جهان وجود دارد.

دامپزشک چه می کند؟

دامپزشکان کسانی هستند که به مراقبت و محافظت از کسانی می پردازند که نمی توانند به جای خودشان صحبت کنند، بنابراین حتما به یاد داشته باشید که آنها چقدر برای زندگی یک حیوان خانگی اهمیت دارند.

وظیفه اصلی دامپزشک مراقبت از حیواناتی است که بیمار یا مجروح هستند. دامپزشکان از انواع حیوانات مراقبت می کنند. آنها حیوانات را معاینه می کنند تا بفهمند چه مشکلی دارد و برای کمک به بهبودی آنها رادیوگرافی و درمان انجام می دهند. برخی از دامپزشکان از حیوانات خانگی مانند سگ، گربه، خوکچه هندی و خرگوش مراقبت می کنند. برخی دیگر ترجیح می دهند از خزندگانی مانند مارمولک ها و مارها و برخی دیگر از اسب مراقبت می کنند. باغ وحش ها دامپزشکان متخصص دارند تا از حیوانات غیرعادی و گاهی خطرناکی که در آنجا زندگی می کنند مراقبت کنند.

دامپزشکان کجا کار می کنند؟

دامپزشکان در بسیاری از محیط های مختلف کار می کنند، که بستگی به نوع حیواناتی دارد که از آنها مراقبت می کنند. دامپزشکان که از حیوانات خانگی مراقبت می کنند معمولاً در جراحی های دامپزشکی کار می کنند که در آن تجهیزات و داروهای مناسب برای مراقبت از حیوانات در اختیار دارند.

چرا دامپزشکی مهم است؟

روز جهانی دامپزشکی برخی از کارهای حیاتی را که دامپزشکان در سرتاسر جهان انجام می دهند برجسته می کند. بسیاری از ما با دامپزشکانی که در جراحی های دامپزشکی محلی کار می کنند آشنا هستیم. این دامپزشکان بسیار مهم هستند، زیرا به سلامت حیوانات خانگی ما کمک می کنند و می توانند در مواقعی که حالشان خوب نیست از آنها مراقبت کند. دامپزشکان محلی ما نیز کارهای مهمی برای ایمن نگه داشتن جوامع ما انجام می دهند. این شامل عقیم‌سازی حیوانات ولگرد و نجات‌یافته است که به حفظ سلامت حیوانات کمک می‌کند. برخی از دامپزشکان نیز با واکسینه کردن حیواناتی که ناقل بیماری‌های خطرناکی هستند که می‌توانند به انسان منتقل شوند، به حفظ امنیت ما کمک می‌کنند.

بزرگداشت روز جهانی دامپزشکی در مدارس:

روز جهانی دامپزشکی فرصتی عالی برای آموزش بیشتر در مورد یک حرفه مهم و جذاب به کودکان و در عین حال تقویت آموزش در مورد موضوعات مهم دانشگاهی است.

چگونه روز جهانی دامپزشکی را جشن بگیریم؟

می توان روز جهانی دامپزشکی را با شرکت در فعالیت های مختلف با برخی از ایده های زیر گرامی داشت:

از یک دامپزشک قدردانی کنید

یک کارت تشکر یا یک ایمیل برای تشکر از آنها ارسال کنید. یا حتی بهتر از آن، یک نظر مثبت در مورد کلینیک دامپزشکی خود در سایت یا صفحات مجازیشان ثبت کنید.

یک قرار ملاقات دامپزشکی برای یک حیوان خانگی تعیین کنید

برای آن دسته از صاحبان حیوانات خانگی که اخیراً معاینه منظم حیوانات خانگی خود را به تعویق انداخته اند یا فراموش کرده اند، این زمان عالی است! با یک دامپزشک محلی تماس بگیرید، یا به وب‌سایت آن‌ها بروید تا یک قرار ملاقات رزرو کنید تا آن سگ، گربه یا حیوان خانگی دیگر را برای مدتی به کلینیک ببرید تا مطمئن شوید که سالم و خوشحال هستند.

به یک موسسه خیریه حیوانات کمک کنید

یکی از راه های عالی برای نشان دادن قدردانی از یک دامپزشک، اهدای کمک مالی به موسسه خیریه حیوانات مورد علاقه آنها به نام آنها است. کمک مالی خود را به یک مرکز محلی نجات حیوانات خانگی، پناهگاه یا حتی مرکز آموزش سگ اهدا کنید. موسسه حمایت از حیوانات به کاهش رنج حیوانات که توسط انسان ایجاد می شود و نجات جان هزاران حیوان اختصاص دارد.

هدف انجمن حمایت از حیوانات جنبش به سوی کشتار ممنوع و محافظت از حیوانات در برابر کشته شدن در پناهگاه ها است.

در یک رویداد روز جهانی دامپزشکی شرکت کنید

کسانی که حیوانات خانگی خود را دارند می توانند در رویدادهای مختلفی که توسط یک کلینیک دامپزشکی محلی ایجاد و برگزار می شود، شرکت کنند. بسیاری از دامپزشکان و دفاتر آنها رویدادهایی را برای تشویق مشارکت و آگاهی برای روز جهانی دامپزشکی برگزار می کنند، بنابراین به صورت آنلاین بررسی کنید تا ببینید چه چیزی در این منطقه موجود است.

از یک حیوان خانگی لذت ببرید

در روز دامپزشکی با خرید یک خوراکی یا اسباب‌بازی جدید با حیوان خانگی جشن بگیرید تا به آنها نشان دهید که چقدر برای شما اهمیت دارند و از کار دامپزشکان برای حفظ سلامت حیوانات خانگی قدردانی می‌کنید. البته، دامپزشکان دوست دارند بدانند که حیوانات خانگی در این روز مهم به طور ویژه مورد مراقبت قرار می گیرند، بنابراین مطمئن باشید که خوراکی هایی که دریافت می کنند برای بدن و دندان هایشان مفید است!

در آخر باید بیان کنیم که روز جهانی دامپزشکی براهمیت دامپزشکان در حفظ رفاه حیوانات، بر کار و وظایف دامپزشکان در قبال جامعه و مسئولیت هایی که در سطح محلی، ملی و بین المللی بر عهده دارند، تاکید می کند. سالهای گذشته برای همه و همچنین برای حرفه دامپزشکی چالش برانگیز بود. بخش دامپزشکی نقش فوق‌العاده‌ای در واکنش به بیماری همه‌گیر ایفا کرد و در زمینه‌هایی مانند تحقیقات، تشخیص، ارتباطات، اهدای مواد و بسیاری موارد دیگر مشارکت حیاتی داشت.

به گفته رئیس جدید WVA دکتر رافائل لاگوئنس، حرفه دامپزشکی یک فعالیت خوشحال کننده است، با وجود این که دامپزشکان می‌دانند که این کار می‌تواند از نظر جسمی و روحی سخت باشد. دامپزشکان، درست مانند حیواناتی که از آنها مراقبت می کنند، برای حفظ سلامت و تندرستی خود به ابزار و حمایت مناسب نیاز دارند. استرس، فرسودگی شغلی و سایر مسائل بهداشتی در سال‌های اخیر، به ویژه در طول همه‌گیری، افزایش یافته است.

تاب آوری را نمی توان تنها توسط دامپزشکان فردی تسهیل کرد. این امر مستلزم حمایت مناسب توسط انجمن ها، مؤسسات و دولت ها برای اطمینان از آموزش، مربیگری و حمایت متقابل و هم‌اندیشی است. همچنین برای درک بهتر بارهای روحی و جسمی که دامپزشکان با آن روبرو هستند.

حیوانات سالم به حامیان سالم نیاز دارند. دامپزشکان تاب‌آور برای مقابله با چالش‌ها و بحران‌های روزانه که ممکن است در کارشان رخ دهد، مجهزتر هستند.

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوای مای فندق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *