مقالات

تاکی کاردیا tachycardia در حیوانات خانگی و طوطی سانان چیست؟

تاکی کاردیا tachycardia در حیوانات خانگی و طوطی سانان

مبحث تاکی کاردی tachycardia را در این مقاله به این دلیل بیان کردم که همراهان همیشگی مای فندق با روال ارایه مطالب از سوی بنده به اینگونه آشنایی دارند که آموزش ها در مورد حیوانات خانگی و به ویژه پرندگان زینتی و طوطی سانان را با ارائه مطالب و دلایل علمی منتشر می کنم. مطلب تاکی کاردی چون مرتبط با مبحث ترس و استرس ناشی از صداهای بلند در حیوانات خانگی بود و در سال های گذشته و همچنین امسال مقالاتی را راجع به صداهای بلند در ترقه و فشفشه بازی در برگزاری جشن ها از جمله چهارشنبه سوری منتشر کرده بودم، در این مقاله به طور جداگانه شرح دادم زیرا صدای ترقه می تواند باعث تاکی کاردی پرندگان و حتی مرگ بر اثر ترس شود.

تاکی کاردیا tachycardia چیست؟

در تاکی کاردی tachycardia، یک سیگنال الکتریکی نامنظم (تکانه) که از حفره‌های فوقانی یا تحتانی قلب شروع می‌شود، باعث می‌شود که قلب تندتر بزند. تاکی کاردی (tachycardia) اصطلاح پزشکی برای ضربان قلب بیش از 100 ضربه در دقیقه است. بسیاری از انواع ریتم های نامنظم قلب (آریتمی) می توانند باعث تاکی کاردی شوند.

ضربان قلب سریع همیشه نگران کننده نیست. به عنوان مثال، ضربان قلب معمولاً در طول ورزش یا در پاسخ به استرس افزایش می‌یابد.

تاکی کاردی ممکن است هیچ علامت یا عارضه ای ایجاد نکند. اما در صورت عدم درمان، برخی از اشکال تاکی کاردی می تواند منجر به مشکلات سلامتی جدی، از جمله نارسایی قلبی، سکته مغزی یا مرگ ناگهانی قلبی شود. درمان تاکی کاردی ممکن است شامل مانورهای خاص، دارو، کاردیوورژن یا جراحی برای کنترل ضربان قلب سریع باشد.

بنابراین در زمان هایی مانند چهارشنبه سوری و جشن ها که از ترقه ها با صداهای بسیار بلند استفاده می شود، تمامی حیوانات خانگی از جمله سگ، گربه، پرندگان، طوطی سانان و … و حتی انسان ها ممکن است دچار تاکی کاردی tachycardia و خدای ناکرده مرگ شوند.

لینک مقالاتی که قبلا در مورد کاهش استرس در این مواقع منتشر کرده ام را در زیر قرار می دهم.

علائم
وقتی قلب خیلی سریع می‌زند، ممکن است خون کافی را به بقیه بدن پمپاژ نکند. در نتیجه، اندام ها و بافت ها ممکن است اکسیژن کافی دریافت نکنند. به طور کلی، تاکی کاردی ممکن است منجر به علائم و نشانه های زیر شود:

احساس تپش قلب، تپش قلب یا فلاپ در قفسه سینه (تپش قلب)
درد قفسه سینه
غش (سنکوپ)
سبکی سر
ضربان نبض سریع
تنگی نفس
برخی از افراد مبتلا به تاکی کاردی هیچ علامتی ندارند. این وضعیت ممکن است زمانی کشف شود که یک معاینه فیزیکی یا آزمایشات قلب به دلیل دیگری انجام شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
بسیاری از موارد می توانند باعث ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) شوند. اگر احساس می‌کنید قلبتان خیلی سریع می‌تپد، حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

اگر تنگی نفس، ضعف، سرگیجه، سبکی سر، غش یا نزدیک به غش، و درد یا ناراحتی قفسه سینه دارید، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

نوعی تاکی کاردی به نام فیبریلاسیون بطنی می تواند باعث کاهش شدید فشار خون شود. فروپاشی می تواند در عرض چند ثانیه رخ دهد. به زودی تنفس و نبض فرد مبتلا قطع می شود. اگر این اتفاق افتاد، موارد زیر را انجام دهید:

با اورژانس تماس بگیرید. اگر شما یا کسی که در نزدیکی شماست در CPR به خوبی آموزش دیده اید، CPR را شروع کنید. CPR می تواند به حفظ جریان خون به اندام ها کمک کند تا زمانی که شوک الکتریکی (دفیبریلاسیون) ایجاد شود.
اگر در CPR آموزش ندیده اید یا نگران نفس های نجات هستید، CPR را فقط با دست انجام دهید. فشار قوی و سریع به مرکز قفسه سینه با سرعت 100 تا 120 فشار در دقیقه تا رسیدن امدادگران انجام دهید. شما نیازی به انجام تنفس نجات ندارید.
اگر دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) در نزدیکی شما موجود است، از کسی بخواهید دستگاه را برای شما تهیه کند و سپس دستورالعمل ها را دنبال کنید. AED یک دستگاه دفیبریلاسیون قابل حمل است که می تواند یک شوک برای تنظیم مجدد ریتم قلب وارد کند. برای استفاده از دستگاه نیازی به آموزش نیست. AED به شما خواهد گفت که چه کاری انجام دهید. این برنامه طوری برنامه ریزی شده است که فقط در صورت مناسب شوک بدهد.

مواردی که ممکن است منجر به تاکی کاردی شود عبارتند از:

تب
مصرف زیاد الکل یا ترک الکل
سطوح بالای کافئین
فشار خون بالا یا پایین
عدم تعادل موادی در خون به نام الکترولیت ها – مانند پتاسیم، سدیم، کلسیم و منیزیم
عوارض جانبی دارویی
پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید)
کاهش حجم گلبول های قرمز خون (کم خونی) که اغلب در اثر خونریزی ایجاد می شود
سیگار کشیدن
استفاده از داروهای غیرقانونی، از جمله محرک هایی مانند کوکائین یا متامفتامین

شوک های ناگهانی و صداهای بلند

گاهی اوقات نمی توان علت دقیق تاکی کاردی را تعیین کرد.

قلب چگونه می تپد؟
برای درک علت تاکی کاردی، ممکن است دانستن نحوه عملکرد قلب مفید باشد. قلب از چهار حفره تشکیل شده است. دو حفره بالایی (دهلیز) و دو حفره پایینی (بطن).

ریتم قلب توسط یک ضربان ساز طبیعی (گره سینوسی) در اتاق فوقانی راست (دهلیز) کنترل می شود. گره سینوسی سیگنال های الکتریکی را ارسال می کند که به طور معمول هر ضربان قلب را شروع می کند. این سیگنال های الکتریکی در سراسر دهلیزها حرکت می کنند و باعث می شوند که عضلات قلب منقبض شوند (انقباض) و خون را به داخل بطن ها پمپ کنند. سپس، سیگنال‌ها به دسته‌ای از سلول‌ها به نام گره AV می‌رسند، جایی که سرعت آنها کاهش می‌یابد. این تاخیر جزئی باعث می شود بطن ها با خون پر شوند. هنگامی که سیگنال های الکتریکی به بطن ها می رسد، اتاقک ها منقبض می شوند و خون را به ریه ها یا بقیه بدن پمپ می کنند. در یک قلب معمولی، این فرآیند سیگنال دهی قلب معمولاً به آرامی انجام می شود و در نتیجه ضربان قلب در حالت استراحت 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.

عوامل خطر
به طور کلی، افزایش سن یا داشتن سابقه خانوادگی برخی از مشکلات ریتم قلب (آریتمی) ممکن است خطر آریتمی هایی را که معمولاً باعث تاکی کاردی می شوند، افزایش دهد. تغییر شیوه زندگی یا درمان پزشکی برای بیماری قلبی یا سایر بیماری های مرتبط ممکن است خطر تاکی کاردی را کاهش دهد.

عوارض تاکی کاردی به موارد زیر بستگی دارد:

نوع تاکی کاردی
قلب چقدر تند می تپد
ضربان قلب سریع چقدر طول می کشد
در صورت وجود بیماری های قلبی دیگر
برخی از افراد مبتلا به تاکی کاردی در معرض خطر افزایش لخته خون هستند که می تواند باعث سکته مغزی شود (خطر در فیبریلاسیون دهلیزی بالاترین خطر است) یا حمله قلبی. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک داروی رقیق کننده خون برای کمک به کاهش خطر شما تجویز کند.

سایر عوارض احتمالی تاکی کاردی عبارتند از:

غش یا بیهوشی مکرر
ناتوانی قلب در پمپاژ خون کافی (نارسایی قلبی)
مرگ ناگهانی، معمولاً فقط با تاکی کاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی همراه است

جلوگیری
بهترین راه برای جلوگیری از تاکی کاردی حفظ سلامت قلب و پیشگیری از بیماری قلبی است. اگر قبلاً بیماری قلبی دارید، آن را تحت نظر بگیرید و برنامه درمانی خود را دنبال کنید. مطمئن شوید که برنامه درمانی خود را درک کرده اید و تمام داروها را طبق تجویز مصرف کنید. تغییرات سبک زندگی برای کاهش خطر بیماری قلبی ممکن است به جلوگیری از آریتمی قلبی که می تواند باعث تاکی کاردی شود کمک کند.

مراحل زیر را انجام دهید:

1- رژیم غذایی سالم داشته باشید. رژیم غذایی غنی از غلات کامل، گوشت بدون چربی، لبنیات کم چرب و میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید.

2- نمک، شکر، الکل و چربی های اشباع شده و چربی های ترانس را محدود کنید.
3- به طور منظم سعی کنید در اکثر روزها حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.
4- وزن سالم را حفظ کنید. اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.
5- فشار خون و سطح کلسترول را تحت کنترل نگه دارید.

6- تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید و داروهای تجویز شده را برای کنترل فشار خون بالا یا کلسترول بالا مصرف کنید.
7- سیگار نکشید. اگر سیگار می کشید و به تنهایی نمی توانید آن را ترک کنید، با پزشک خود در مورد استراتژی ها یا برنامه هایی برای کمک به ترک عادت سیگار صحبت کنید.

8- از مواد مخدر یا محرک های غیرقانونی مانند کوکائین استفاده نکنید. اگر برای پایان دادن به مصرف غیرقانونی مواد مخدر به کمک نیاز دارید، با پزشک خود در مورد یک برنامه مناسب صحبت کنید.
9- از داروها با احتیاط استفاده کنید. برخی از داروهای سرماخوردگی و سرفه حاوی محرک هایی هستند که ممکن است باعث تپش قلب شوند. از پزشک خود بپرسید که از کدام داروها باید اجتناب کنید.
10- کافئین را محدود کنید. اگر نوشیدنی های کافئین دار می نوشید، این کار را در حد متعادل انجام دهید.
11- استرس را مدیریت کنید. راه هایی برای کمک به کاهش استرس عاطفی پیدا کنید. ورزش بیشتر، تمرین تمرکز حواس و برقراری ارتباط با دیگران در گروه های حمایتی برخی از راه های کاهش استرس هستند.
12- به معاینات برنامه ریزی شده و دوره ای بروید. معاینات فیزیکی منظم داشته باشید و هرگونه تغییر در ضربان قلب خود را به پزشک خود گزارش دهید. اگر علائم شما تغییر کرد یا بدتر شد یا علائم جدیدی پیدا کردید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

ادامه این مقاله کمی تخصصی است و بیشتر برای افرادی که در حوزه پزشکی فعالیت دارند مناسب است.

انواع تاکی کاردی tachycardia 
انواع مختلفی از تاکی کاردی وجود دارد. تاکی کاردی سینوسی به افزایش معمول ضربان قلب اشاره دارد که اغلب در اثر ورزش یا استرس ایجاد می شود.

سایر انواع تاکی کاردی بر اساس قسمتی از قلب که مسئول ضربان سریع قلب است و علت آن دسته بندی می شوند. انواع شایع تاکی کاردی ناشی از ریتم نامنظم قلب (آریتمی) عبارتند از:

فیبریلاسیون دهلیزی (A-fib). این شایع ترین نوع تاکی کاردی است. سیگنال های الکتریکی بی نظم و نامنظم در حفره های فوقانی قلب (دهلیزها) باعث ضربان قلب سریع می شود. A-fib ممکن است موقتی باشد، اما برخی از قسمت‌ها پایان نمی‌یابند مگر اینکه درمان شوند.
فلوتر دهلیزی. فلوتر دهلیزی شبیه A-fib است، اما ضربان قلب منظم تر است. اپیزودهای فلوتر دهلیزی ممکن است خود به خود از بین بروند یا نیاز به درمان داشته باشند. افرادی که فلاتر دهلیزی دارند اغلب اوقات فیبریلاسیون دهلیزی نیز دارند.
تاکی کاردی بطنی. این نوع آریتمی در حفره های پایینی قلب (بطن ها) شروع می شود. ضربان قلب سریع اجازه نمی دهد بطن ها پر شوند و منقبض شوند تا خون کافی را به بدن پمپ کنند. اپیزودهای تاکی کاردی بطنی ممکن است کوتاه بوده و تنها چند ثانیه طول بکشد بدون اینکه آسیبی ایجاد کند. اما اپیزودهایی که بیش از چند ثانیه طول بکشد می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
تاکی کاردی فوق بطنی (SVT). تاکی کاردی فوق بطنی یک اصطلاح گسترده است که شامل آریتمی هایی است که از بالای بطن ها شروع می شود. تاکی کاردی فوق بطنی باعث ایجاد دوره هایی از ضربان قلب (تپش قلب) می شود که به طور ناگهانی شروع و پایان می یابد.
فیبریلاسیون بطنی. سیگنال های الکتریکی سریع و پر هرج و مرج باعث می شود بطن ها به جای انقباض به طور هماهنگ، بلرزند. اگر ریتم قلب در عرض چند دقیقه بازیابی نشود، این مشکل جدی می تواند منجر به مرگ شود. اکثر افرادی که فیبریلاسیون بطنی دارند یک بیماری قلبی زمینه‌ای دارند یا ضربه‌های جدی مانند برخورد صاعقه را تجربه کرده‌اند.
دقیقه کلینیک مایو: شناسایی و درمان فیبریلاسیون دهلیزی
دکتر کوسوموتو، الکتروفیزیولوژیست کلینیک مایو، توضیح می دهد که در قلب چه اتفاقی برای ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی می افتد و برای رفع آن چه کاری می توان انجام داد.

تهیه و ترجمه: تیم تولید محتوای مای فندق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *