با توجه به رشد سریع علاقمندان به حیوانات خانگی و پرنده و تمایل زیاد به نگهداری انواع مختلف پرندگان خصوصا طوطی سانان و همچنین با توجه به این که اصولا طوطی سانان پرنده های بسیار حساسی نسبت به تغییرات آب و هوایی و محیطی هستند و در برابر باکتری ها و بیماری ها ضعیف می باشند، “جعبه کمکهای اولیه مای فندق” با هدف کمک به بهبود بیماری ها و در اختیار داشتن مواد و داروهای لازم در ساعت های اولیه مشاهده بیماری طراحی و ساخته شده است.

توجه: تاریخ انقضای پارت تولید شده فعلی 2022/05 می باشد.

نکته مهم در ساخت این محصول استفاده از مواد باکیفیت مخصوصا داروهای مصرفی بوده که عمدتا از داروهای خارجی اصل می باشد و البته قیمت داروهای خارجی بسیار گران است پس میزان در نظر گرفته شده برای یک دوره بیماری بوده است تا هم مصرف کننده از داشتن این مواد محروم نشده و هم قیمت تمام شده محصول بالا نباشد. طبق برآورد انجام شده اگر شما تصمیم داشتید همه این داروها را به صورت کامل تهیه کنید مبلغ بالای 2 میلیون تومان را باید هزینه میکردید.

“جعبه کمکهای اولیه مای فندق”  تاکنون جان بسیاری از پرندگان بیمار را در سراسر کشور و در مواقع اورژانسی و ضروری نجات داده است که فیلم های آنان را میتوانید در بخش بهبودیافتگان سایت و پیج اینستاگرام مای فندق به آدرس زیر ببینید.

myfandogh@

نکته: شما می توانید از آیتم های 2، 3، 10 و 14 به صورت دوره ای برای پرنده سالم استفاده کنید. چون از موارد ضروری است که باید به صورت هفتگی، مواد معدنی و ویتامین ها به بدنشان برسد.

حال بصورت مختصر به اجزای تشکیل دهنده و نحوه و میزان مصرف می پردازیم.

1- ویتامین (جهت سرماخوردگی)
این پودر جهت درمان سریع تر سرماخوردگی استفاده می شود.

نحوه و میزان مصرف: به اندازه سر کارد به 50 سی سی آب اضافه کنید و با قاشق آنرا در آب حل کنید. هر 24 ساعت یک بار باید آب را تعویض کنید.

مدت استفاده پیشنهادی: 5 روز

نکات دیگر: جهت درمان سرماخوردگی باید محیط پرنده را نیز تا 30 درجه گرم کنید. از تابش مستقیم آفتاب به آب پرنده جلوگیری کنید.

توجه: در صورتی که مشاهده کردید پرنده شما عطسه میکند و یا آب ریزش بینی دارد می توانید از این پودر استفاده کنید. در مراحلی که بیماری پیشرفت بیشتری دارد پیشنهاد میشود به پزشک مراجعه بفرمایید.

2- پروبیوتیک خارجی

روده پرنده حاوی انواع مختلفی از باکتری هاست. به دسته ای از باکتری ها که برای گوارش بهینه غذا مفید هستند پروبیوتیک گفته می شود که علاوه بر کمک به گوارش، مولکول‌های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین ها و آنتی‌بیوتیک های مختلف را نیز تولید می‌کنند که برای بدن پرنده شما بسیار مفید است.

اثرات پروبیوتیک:

– بهبود و تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از عفونت‌ها

– تحریک اشتها

– تسریع رشد

– درمان و پیشگیری از اسهال حاد

– کاهش التهابات روده‌ای

– کاهش آلرژی غذایی یا اگزما

– بهبود جذب مواد معدنی و ویتامین ها

– جلوگیری از رشد و تکثیر باکتری‌های مضر

– درمان و پیشگیری ازعفونت ها، اسهال مرتبط با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، عفونت های قارچی

– بهبود عمل گوارش و جذب مواد غذایی

نحوه مصرف:

– به اندازه  سر کارد در 50 سی سی آب حل شود.

– لایه نازک بر روی غذای پرنده یا یک گرم بر روی 100 گرم غذای مرطوب پرنده (بر روی تخم مرغ آب پز، سیب زمینی آب پز و بادام توصیه می شود)

مدت استفاده: 

– در زمان بروز بیماری به مدت دو هفته استفاده گردد.

– در موارد عادی هفته ای یک روز استفاده گردد.

3- پودر تقویتی خارجی

این پودر خارجی یکی از کارآمدترین اجزای این محصول است و تا 80 درصد بیماری های پرنده با این پودر بهبود می یابد.

کاربرد مصرف:

– درمان مشکلات گوارشی پرندگان

– درمان ورم معده و سنگدان

– درمان ورم روده

– رفع مشکل مجاری تنفسی، آسم

– رفع لرزش در بال ها

– درمان خوردن آب زیاد

– رفع کسالت، بی حالی و کم اشتهایی

نحوه و میزان مصرف:

– در موارد حاد بیماری به اندازه عدس در 40 سی سی آب حل شود. و به مدت ۱۵ روز و در هر ۵ روز مصرف از دارو یک روز به پرنده آب تازه دهید این دوره درمانی را سه بار تکرار کنید.

– در عفونت و تورم روده میزان بالا را در سه دوره ی سه روزه استفاده کنید و در میان دوره آب تازه فراموش نشود.

– در کسالت های جزیی یک دوره سه روزه استفاده شود.

– اگر قبلا استفاده نشده پیشنهاد می شود یک دوره سه روزه استفاده شود.

4- آتل، پنبه و چسب

قراردادن این موارد جهت ضربه دیدن و شکستگی پای پرنده شما و ثابت نگه داشتن بدن پرنده تا مراجعه به پزشک مورد استفاده قرار میگیرد.

برای ثابت نگه داشتن پای پرنده آتل های چوبی را دو طرف پای پرنده قرارداده و چسب ها به دو طرف آتل ها بزنید.

5- سرلاک

استفاده از سرلاک مخصوصا در زمانی که بیماری پرنده شما پیشرفت کرده و خودش غذا و آب نمی خورد بسیار مهم می باشد.

سرلاک استفاده شده حاوی پروتئین گیاهی، آرد گندم، ذرت، گلوتن گندم، پروبیوتیک، ویتامین ها، مواد معدنی، قندهای مختلف، مخمرها و اسیدهای آلی می باشد که در این مرحله حساس نیازهای پرنده شما را تامین می کند.

6- سرنگ و کرمک

گاهی بیماری پرنده شما به حدی پیشرفت می کند که خودش دست از غذا خوردن می کشد و شما باید برای نجات جان پرنده، با استفاده از سرنگ، سرلاک و داروی مورد نیاز را به پرنده بخورانید.

اگر تجربه استفاده از سرنگ و کرمک و خوراندن سرلاک را ندارید پیشنهاد می کنیم آموزش سرلاک دادن را در سایت ببینید.

7- دستکش یک بار مصرف

8- پودر ضد اسهال خارجی

این پودر یک ترکیب از مواد طبیعی می باشد که قادر است پرندگان را در بهترین شرایط ممکن نگه دارد.

بدین صورت که مقاومت طبیعی بدن پرندگان را در حالت های بحرانی افزایش می دهد.

همانند دوران تولید مثل و نیز در جوجه های تازه متولد شده که دچار اسهال می باشند.

این محصول دارای ویتامین های C,A,B1,B6,B12,E می باشد.

موارد مصرف:

– جلوگیری و بهبود اسهال در جوجه ها و پرندگان بالغ

– جلوگیری از مرگ و میر جوجه ها

میزان و نحوه مصرف:

در طی روزهای اول زندگی جوجه: 10-5 گرم برای هر کیلوگرم غذای خمیری یا غذاهایی که به طور معمول در این دوران به جوجه داده می شود به مدت 15-20 روز اول زندگی

برای پرندگان بالغ: 10-5 گرم در یک لیتر آب آشامیدنی به مدت 6-5 روز متوالی

هر 24 ساعت آب تعویض گردد.

9- قطره ضد اسهال گچی خارجی

اصولا غذای های مانده و خراب مثل تخم مرغ و سبزیجات، دانه های نامرغوب و آلودگی قفس، ظروف آب و غذا و محیط زندگی پرنده باعث اسهال پرندگان می شود.

اسهال بصورت های آبکی، سفید، زرد، کش دار و یا سبز و خونی ظاهر می شود. عدم رعایت بهداشت و دانه آلوده و فاسد و مصرف زیاد برخی از غذاها مانند سفیده تخم مرغ و کاهو و سبزیجات، باعث بروز اسهال می گردد.

اسهال می تواند ناشی از عفونت روده که بیماری خطرناکی است، باشد که تنها با دارو قابل معالجه است. وقتی پرنده به اسهال مبتلا می گردد، آب و مواد معدنی به مقدار زیاد از بدنش دفع می شوند و پرنده بیمار دچار ضعف و سستی و کاهش حرارت بدن می گردد.

میزان و نحوه مصرف:

این قطره در آب آشامیدنی پرنده ریخته می شود.

1 قطره در 30 سی سی آب پرنده برای 3 روز متوالی ریخته شود، سپس دو روز ریخته نشود و مجددا 3 روز در آب بریزید.

10- مولتی ویتامین خارجی

مولتی ویتامین یکی از موارد مهم در سلامتی پرنده شماست. مولتی ویتامینی که در این جعبه استفاده شده از مولتی ویتامین های خارجی گران و بسیار باکیفیت می باشد.

– مولتی ویتامین مناسب تمام پرندگان و طوطی سانان ( عروس هلندی، قناری، کاسکو، کاکادو، کایک، گرینچیک، ماکائو، راهب، طوطی برزیلی، مرغ عشق و …)
– حاوی انواع ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنی و اسید آمینه
– مکمل مایع
– جبران کننده کمبود ویتامین پرندگان
– مورد استفاده در تمام دوران زندگی پرندگان خصوصا دوران نقاهت، پس از بیماریهای عفونی، استرس و …

میزان و نحوه مصرف:

– اگر پرنده شما کمبود ویتامین دارد و یا مدت ها مولتی ویتامین استفاده نکرده است برای بار اول به مدت ده روز می توانید هر روز از مولتی ویتامین استفاده کنید. یادتان باشد هر روز آب را عوض کنید.

– برای پرنده هایی که بیماری و یا کمبود ندارند هفته ای یک روز کافی است.

– مقدار مصرف 3 قطره در 30 سی سی آب

11- آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک از نوع تتراسایکلین برای رفع عفونت استفاده می گردد.

مقدار مصرف: بستگی به مقدار عفونت متغییر است اما به طور معمول یک دهم از مقدار پودر داخل کپسول در هر سری در آب پرنده حل شود.

12- قطره کبدشور خارجی

این کبدشور به عنوان یک مکمل ضروری در رژیم غذایی برای تصحیح اشتباهات تغذیه ای و همچنین با مقادیر بیشتر برای درمان هپاتیت و اختلالات دستگاه گوارش به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف:
۱ قطره در 30 سی سی آب آشامیدنی
در پرندگان سالم هفته ای ۲ بار می بایست مصرف گردد.
در فصل تولید مثل ۴ روز مصرف و ۳ روز قطع گردد.
در درمان هپاتیت و سندرم کبد چرب طول درمان ۸ روز است و تا از بین رفتن علایم ادامه می یابد و نیز دانه‌های چرب مثل کلزا، خشخاش و شاهدانه نباید مصرف گردد.

13- قطره ضد آسم خارجی

خصوصیات این دارو :
دارای آثار ضد تورم، ضد اسپاسم، آنتی هیستامین، برونکودیلاتور (باز کننده برونش) و همچنین تنظیم کننده سیستم اعصاب مرکزی تحریک کننده مراکز قلبی و تنفسی می باشد، که قادر است مشکلات به وجود آمده به وسیله آسم را کنترل نماید. همچنین در درمان های علامتی برای انواع عفونت دستگاه تنفسی، برونشیت و یا عفونت های انگلی بسیار موثر بوده و اثر قابل توجهی در بهبود عملکرد دستگاه تنفسی ایجاد می نماید.

روش مصرف :
برای درمان های علامتی، فرآیندهای دستگاه تنفس و نیز به عنوان داروی کمکی در درمان ریشه ای بیماری های انگلی و عفونی دستگاه تنفسی به کار می رود.

مقدار و نحوه مصرف :
داروی ضد آسم را به صورت زیر به آب آشامیدنی اضافه کنید.

–  ۱۰- ۵ قطره در ۴۰ میلی لیتر آب آشامیدنی برای ۵ روز متوالی

–  گاهی ممکن است در بعضی از درمان ها به فاصله ۵ روز بعد مجددا تکرار گردد.

14- سرکه سیب طبیعی

حاوی مواد معدنی می باشد که در خود ویتامین های A– C– B را جای داده است. آب اسیدی شده آن خاصیت افزایش اشتها را به دنبال دارد، رفع عفونت، سوزاندن چربی اضافی عروس های هلندی، ضد قارچ و ضد انگل و از بین بردن باکتری های بیماری زا است.
برای پیشگیری از بیماری ورم روده هر ده روز یک بار مصرف میگردد.  عروس هاس هلندی که هر ده روز یکبار از سرکه سیب طبیعی استفاده میکنند کمتر دچار بیماری های انگلی و اسهال خونی میشوند.سرکه سیب یک ضدعفونی کننده است بنابراین برای تمیز کردن جای آب و دان میتوانید از سرکه سیب استفاده کنید.

سرکه سیب میتواند تعداد باکتری های مضر بیماری زا را کاهش داده و تعداد باکتری های مفید را افزایش دهد.بنابراین توصیه میشود هر ده روز یک بار حتما از سرکه سیب طبیعی استفاده کنید.مقدار مصرف سرکه سیب ده سی سی در یک لیتر آب و 10 قطره در جا آبی قناری می باشد.با این کار آب حالت اسیدی میگیرد و سلامت پرندگان را تامین و از بیماری ها پیشگیری میکند.

میزان مقدار و مصرف سرکه سیب:

–  هر ده روز یک بار سه قطره در 100 سی سی آب
–  در زمان بیماری به مدت 10 روز دو قطره به آب پرنده اضافه گردد و هر 24 ساعت آب عوض شود.

15- آرد جهت جلوگیری از خونریزی و سوختگی
در صورت نیاز بر روی محل خونریزی و یا سوختگی بپاشید

16- قطره ضد استفراغ
گاهی اوقات پرنده شما به واسطه مسمومیت غذایی یا بیماری، ارزن و کتانی که خورده را بالا می آورد و با تکان شدید سر به اطراف پرتاب می کند.

اگر بیشتر از 6 ساعت از دیدن این مشکل می گذرد و هچمنان پرنده شما استفراغ می کند از این قطره استفاده بفرمایید.

نحوه مصرف:

به مقدار یک قطره در هر 20 سی سی آب اضافه شود.

17- زغال
زغال پرندگان خانگی و طوطی سانان ساخته شده از ترکیبات زغال طبیعی و 89٪ فیبر خام است که برای بهبود هضم طبیعی همه پرندگان می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. از زغال در موارد مسمومیت نیز استفاده می شود.

نحوه مصرف:

این محصول را می توانید 2 تا 3 بار به صورت ماهیانه به اندازه سر چاقو بر روی غذای پرنده بریزید. در زمان مسمومیت نیز اگر پرنده غذا میخورد، با غذای نرم مخلوط کرده و اگر غذا نمی خورد در سرلاک ریخته و به پرنده دهید.