آموزش

جلیقه پرواز پرندگان، پوشک پرندگان، لباس پرندگان، مخفیگاه یا غار مصنوعی طوطی سانان

جلیقه پرواز پرندگان پوشک پرندگان لباس پرندگان مخفیگاه یا غار مصنوعی طوطی سانان

روزانه سوالات بسیار زیادی در مورد چهار موضوع زیر دریافت میکنم.

جلیقه پرواز پرندگان، پوشک پرندگان، لباس پرندگان و مخفیگاه طوطی سانان یا غار طوطی سانان

هر چند که بارها در لایو و استوری اینستاگرام که تعدادی از مطالب آموزشی نیز در آن جا هایلایت شده اند، در مورد این موضوع ها صحبت کرده ام، اما با توجه به افزایش مخاطبان جدید در وب سایت، اپلیکیشن، اینستاگرام، تلگرام و یوتوب مای فندق، تصمیم گرفتم تا مطلبی کامل درباره این چهار موضوع تولید کنم.


1- جلیقه پرواز پرندگان و طوطی سانان:

اصولا جلیقه پرواز برای کنترل پرنده در فضای باز و جلوگیری از فرار و پرواز پرنده خانگی طراحی شده است. جدا از جنبه ی تجاری بودن این محصول، ابتدا باید بررسی کنیم که این محصول برای کدام دسته از پرندگان یا طوطی سانان، با چه نوع جثه و استخوان بندی مناسب است. ضمن این که بعد از تشخیص مناسب بودن یا نبودن برای کدام گروه از پرندگان، باید در مورد این موضوع بحث شود که آیا جلیقه پرواز واقعا کالایی الزامی است؟ تصمیم گیرنده نهایی که انتخاب می کند آیا از جلیه پرواز استفاده بشود یا خیر، صاحب پرنده است.

اگر تصمیم به استفاده کردن از این محصول باشد، باید برای پرندگان و طوطی سانان بزرگ جثه استفاده شود. زیرا پرندگان و طوطی سانان کوچک و متوسط جثه، دارای استخوان بندی بسیار ظریفی هستند و از آن جا که از زمانی که به عنوان حیوان خانگی در محیط امن، سالم و ساکت خانه زندگی کرده اند و به صداهای بلند، اشیا، افراد و حیوانات غریبه حساسند، با کوچکترین صدای بلند یا مواجهه با موجود غیر منتظره، به شدت می ترسند و در پی این ترس با سرعت و شتاب زیاد و به صورت ناگهانی شروع به پرواز می کنند (البته اگر قبل از پرواز ناگهانی، بر اثر شوک شدید، آسیب ندیده باشد) این پرواز ناگهانی موجب آسیب رسیدن به بال و استخوان بندی پرنده ظریف شده و حتی در بسیاری از موارد موجب شکستگی جبران ناپذیری در بال ها می شود. ضمن این که حتی اگر پرنده بسیار رام باشد، اولا پوشاندن جلیقه به تن کوچک جثه ها سخت تر است و دوم خود پرنده احساس راحتی و خوشایندی ندارد و سوم در هنگام پوشاندن به او استرس وارد می شود. (بنده با تستی که بر روی پرنده های خودم به ویژه فندق انجام دادم، با وجود این که بسیار رام هستند، چون احساس خوشایندی نداشتند، اصرار بر پوشاندن آن نکردم.) در مورد پرندگان و طوطی سانان بزرگ جثه استفاده از جلیقه پرواز از لحاظ پوشاندن راحت تر است و در هنگام ترس، شتاب پرنده آسیب کمتری نسبت به کوچک جثه ها وارد می آورد.
حقیقتا تاکنون هیچ مدل ایرانی استانداری در این مورد طراحی نشده است. نمونه های خارجی استاندارد نیز به دلیل تحریم ها و قیمت بالای دلار مقرون به صرفه نمی باشد. بنابراین فعلا برای بزرگ جثه های بسیار رام نیز ما تصمیم به افزودن همچین محصولی به فروشگاه نداریم.

 

2- لباس پرندگان و طوطی سانان:
در مورد لباس برای پرندگان و طوطی سانان، همگی می دانیم که مبحث مد و لباس، در کل دنیا صنعت محسوب می شود که دنیای پرندگان و حیوانات خانگی نیز از آن مستثنی نبوده و سالانه در کل دنیا فستیوال ها و مسابقات زیادی در خصوص آرایش و مد و لباس پت ها یا حیوانات خانگی برگزار می شود. پوشاندن لباس به تن حیوانات خانگی مانند سگ و گربه که جثه بزرگی دارند، بسیار راحت است اما پرندگان به دلیل استخوان بندی ظریفی که دارند باید با احتیاط با آن ها برخورد شود. اگر جهت فستیوال (
البته در ایران هنوز به طور رسمی برای پرندگان همچین مراسمی نداریم و این مورد بیشتر برای مخاطبان خارج از ایران است) یا گرفتن عکس می خواهید به تن پرنده خود لباس بپوشانید، برای تعداد دفعات محدود البته در صورتی که به پرنده استرس وارد نشود و به بال ها آسیب نرسد، ایرادی ندارد. ولی باز هم تاکید می شود مانند جلیقه پرواز برای کوچک و متوسط جثه ها این کار انجام نشود و تنها برای بزرگ جثه ها مانند کاکادو، ماکائو و کاسکو این کار را انجام دهید.

بنابراین در مورد لباس برای کوچک جثه ها نظر بنده کاملا منفی و برای بزرگ جثه های بسیار رام نظر بنده استفاده محدود است. ممکن است در آینده محصولاتی را که جهت تست تولید کرده بودیم برای همان فستیوال ها یا عکاسی به سایت اضافه کنیم. هم اکنون تنها کلاه حصیری طوطی سانان و پرندگان برای عکاسی در سایت موجود می باشد که استرسی به پرنده وارد نمی کند.

 

3- پوشک پرندگان و طوطی سانان:
در مورد پوشک پرندگان نه برای کوچک جثه ها و نه برای بزرگ جثه ها به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. اول به همان دلیل که کوچک جثه ها برای پوشاندن لباس اصلا راحت نیستند و موجب استرس و احساس ناخوشایند می شود و دلیل دوم که بسیار مهم تر است عفونت پوستی حاصل از چسبیدن دستشویی پرنده به بدنش به مدت چند ساعت است. بنابراین این مورد را نیز ما به هیچ عنوان به فروشگاه اضافه نخواهیم کرد.

 

4- مخفیگاه یا غار مصنوعی طوطی سانان:
مورد آخر درباره مخفیگاه طوطی سانان یا غار طوطی سانان و پرندگان است. غار مصنوعی یا مخفیگاه مصنوعی طوطی سانان، برای این طراحی شده که بعضی از پرندگان به ویژه طوطی سانان در طبیعت به مکان های دنج چه برای لانه سازی و تخم گذاری و چه برای پنهان شدن علاقه دارند و همچنین طوطی سانان پرندگان کنجکاو و بازیگوشی نیز هستند. این مخفیگاه یا غار مصنوعی که در مدل های مختلف در دنیا تولید شده بیشتر از جنس پارچه نرم می باشد و در قفس یا مکانی که در خانه برای پرنده خانگی طراحی شده آویزان می شود. نظر بنده در خصوص این محصول این است که برای طوطی سانان ماده ای که به تنهایی در خانه نگهداری می شوند، به دلیل تشابه حس لانه و حالت تخم گذاری که موجب تخم گذاری بدون نطفه (اصطلاحا تخم گذاری مستی) توسط پرنده ماده می شود، استفاده نگردد. استفاده از آن برای طوطی سانان نر که به صورت تکی در خانه نگهداری می شوند یا جفت نر و ماده ایرادی ندارد.
مبحث رعایت نظافت کف مخفیگاه نیز مانند ننو یا تختخواب طوطی سانان که قبلا هم در مورد آن ها توضیح داده ام باید رعایت گردد. بعضی طوطی سانان عادت به دستشویی کردن داخل لانه یا مخفیگاه و یا بر روی ننو و تختخواب خود ندارند، اما بعضی دیگر نیز مکان خود را تمیز نگه نمی دارند. ما با تست بر روی پرنده های خودمان به ویژه فندق، متوجه شدیم که فندق داخل مخفیگاه دستشویی نمی کند و برای این کار از مخفیگاه خارج می شود.
ولی با در نظر گرفتن احتمال این که همه پرنده ها رفتاری مشابه یکدیگر ندارند، یک عدد کفی به صورت جداگانه برای مخفیگاه طراحی کردیم که صاحب پرنده می تواند به دفعات آن را بیرون آورده و شستشو دهد و مجددا استفاده کند. با ذکر موارد رعایت شده و گذراندن مراحل تست، این محصول به فروشگاه اضافه شد.

پت شاپ آنلاین مای فندق سال گذشته اقدام به طراحی و تولید تعدادی از این محصولات کرد و با تست آن بر روی پرندگان خود تعدادی را مردود کرد و تعدادی را تولید کرد که موارد تایید شده به فروشگاه اضافه شد که از لینک زیر انواع آن برای سایزهای مختلف حیوانات و پرندگان و طوطی سانان را می توانید مشاهده بفرمایید.

لینک انواع مخفیگاه یا غار مصنوعی

 

تهیه و تولید: وب سایت مای فندق

16 دیدگاه در “جلیقه پرواز پرندگان، پوشک پرندگان، لباس پرندگان، مخفیگاه یا غار مصنوعی طوطی سانان

 1. سعید نجفی گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  من دیروز یه عروس هلندی لوتینو چهارماهه خریدم. امروز صبح تا الان میبینم بی حال هست و هیچ صدایی نداره پف کرده بینیش صدای خرخر داره و موقع تنفس دهانش رو باز میکنه…سرحال نیست.
  موقع خرید هم دیدم با یه عروس هلندی دیگه که سرش به خاطر نوک خوردن زخمی بود تو یه قفس جدا گذاشته بودنش. ممکنه پرنده ی بیمار و سرماخورده رو به ما فروخته باشن؟ به نظر شما پرنده رو برگردونیم و پس بدیم؟
  ممنون از راهنمایی شما

 2. Hasti گفت:

  سلام .
  مرسی از اموزش های خوبتون.
  من یه عروس لوتینو پنج ماهه دارم .
  نوک دمش و نوک بالش به سیاهی میزنه و روی پرهاشم داره سیاه میشه
  چیکار کنم؟؟؟؟

  1. Myfandogh گفت:

   اگر کثیف شده می تونید اون قسمت را با کف شامپوی بچه بشویید و آبکشی کنید. بعد با حوله خشک کنید

 3. Rihana گفت:

  سلام
  دور چشمای عروس هلندی روز به روز خالی تر میشه دلیلش چیه؟ راه درمان داره؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. Myfandogh گفت:

   عکسش و سنش را دایرکت کنید. چه مکملی بهش میدید؟

   1. Sahar گفت:

    سلام خسته نباشید عروس هلندی من از دیروز بیحاله و همش خوابه یک چشمشم قرمز شده و زیاد بازش نمیکنه لطفا کمک کنید😭😭

    1. Myfandogh گفت:

     درود
     جهت بررسی مشکل پرنده تون به ایدی اینستا بیماری هامون myfandoghsos دایرکت بدید لطفا

 4. امیرحسین گفت:

  سلام از کجا میتونم پوشک مناسب برای مرغ مینای دوماهه بخرم؟

  1. Myfandogh گفت:

   سلام. در بخش مقالات وب سایت، مقاله جامعی در مورد پوشک، جلیقه و لباس پرندگان و طوطی سانان، توسط بابای فندق نوشته شده است. لطفا مطالعه بفرمایید. این مورد بسیار فانتزی است و تنها جنبه تجاری دارد و کاربردی ندارد و برای پرندگان مناسب نیست.

 5. کاربر گفت:

  سلام من یک عروس هلندی تقریبا ۶ ماهه دارم ولی تاج خیلی کم داره و رشو پرهاش خیلی کم هستش میشه لطفا راهنمایی کنید

 6. Az گفت:

  سلام من یک هفته اس یه لوتینو گرفتم بهم گفته بودن چهارماهه است ولی شروع کرده به پرریزی یعنی 6 یا 7 ماهشه حداقل؟ و اگر اینطوری باشه دیگه دستی و سخنگو نمیشه؟؟

 7. Parnian.gh گفت:

  سلام خسته نباشید من میخوام یک عروس هلندی بخرم بیست روزشه الان چه سرلاکی باید واسش بخرم؟؟

  1. Myfandogh گفت:

   سرلاک های متفاوتی در بازار هست. می تونید از سرلاک های موجود در فروشگاه ما با اطمینان خریداری کنید

 8. ارش گفت:

  سلام عروس هلندی من پرهاش کم شده و دیگه در نمیاد همینطور خیلی هم لاغر شده چیکار کنم ؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. Myfandogh گفت:

   عکسش بفرستید به @myfandoghsos در اینستاگرام

 9. شقایق گفت:

  سلام
  ببخشید اگه واسه طوطی کاسکو لباس یا
  پوشک بخریم اتفاق بدی نمی افته یعنی
  براش خطری نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *