آموزش

آسیب ترقه و آتش بازی به حیوانات در چهارشنبه سوری و جشن ها

آسیب ترقه و آتش بازی به حیوانات در چهارشنبه سوری و جشن ها

چگونه آتش بازی به حیوانات آسیب می رساند

آتش بازی و سایر مواد منفجره که نتیجه آن ها می تواند صدای مهیب، جرقه، شعله و دود ایجاد کند، آسیب های مختلفی به حیوانات وارد می کند. این ها اغلب حیواناتی را تحت تأثیر قرار می دهند که همراهان انسان هستند و ما به راحتی می توانیم واکنش های آن ها را ببینیم. آنها همچنین به حیوانات دیگری که در اطراف ما هستند، چه در محیط های شهری و چه در خارج از آنها، و همچنین به حیواناتی که در مزرعه هستند یا در فضاهای دیگر محبوس هستند، آسیب می رسانند.

آسیب فیزیکی به اندام های شنوایی حیوانات

شنوایی بسیاری از حیوانات بسیار حساس تر از انسان است، بنابراین انفجارهای آتش بازی نه تنها برای آنها آزاردهنده تر است، بلکه می تواند به شنوایی آنها آسیب جدی تری وارد کند. آتش بازی می تواند صداهایی تا 190 دسی بل منتشر کند (110 تا 115 دسی بل بالاتر از محدوده 75 تا 80 دسی بل جایی که آسیب به گوش انسان شروع می شود). آتش بازی سطح صدای بالاتری نسبت به ترقه، شلیک گلوله (140 دسی بل) و برخی هواپیماهای جت (100 دسی بل) ایجاد می کند.

صداهای ناشی از آتش بازی و ترقه می تواند منجر به از دست دادن شنوایی و وزوز گوش شود. شناخته شده است که سگ ها به دلیل نزدیکی به صدای تیراندازی، از کاهش شنوایی برگشت ناپذیر رنج می برند.

ترس و استرس

علاوه بر این مضرات، صداهای ناشی از آتش بازی با ایجاد ترس به حیوانات آسیب می رساند. در واقع، قرار گرفتن مکرر در معرض صداهای بلند غیر منتظره و غیر قابل پیش بینی می تواند باعث ایجاد فوبیا در بسیاری از حیوانات شود و واکنش های هراس به صداهای بلند را در آینده افزایش دهد. تخمین زده می شود که یک پنجم ناپدید شدن حیواناتی که همدم انسان هستند به دلیل صداهای بسیار بلند، عمدتا آتش بازی و طوفان است.

اثرات آتش بازی بر روی حیوانات را می توان به وضوح در باغ وحش ها مشاهده کرد. نشان داده شده است که سر و صدای آتش بازی حیواناتی مانند کرگدن و یوزپلنگ را بسیار عصبی می کند، همچنین به طور مشهودی بر دیگران مانند فیل ها تأثیر می گذارد، در حالی که جوندگان چند دقیقه بعد از صداها به دویدن ادامه می دهند.

اثرات مضر ذرات شیمیایی

علاوه بر این، ترقه ها سمی هستند و انفجار آن ها باعث آزاد شدن ذرات مضر مانند گرد و غبار ریز (PM10) می شود که برای استنشاق سمی است. می تواند بیماری های موجود را بدتر کند و باعث ایجاد بیماری های دیگر شود. بنابراین، آتش بازی برای حیواناتی که در مناطقی که در آن مواد محترقه است یا در مکان‌های نسبتا دور که باد ذرات را منتقل می‌کند، یک خطر است. همچنین خطر بلعیدن بقایای آتش‌بازی و ترقه وجود دارد. نزدیکی حیوانات به مناطقی که ترقه در آن ساخته می شود اغلب باعث سوختگی و آسیب به چشم می شود.

این مواد شیمیایی برای گربه ها و سگ ها نیز خطرناک هستند، همانطور که برای انسان های مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم خطرناک هستند. استفاده بی احتیاطی از وسایل آتش بازی همچنین می تواند باعث قطع عضو و حوادث مرگبار در حیوانات نزدیک به رویداد و همچنین ایجاد آتش سوزی هایی شود که به حیوانات آسیب می رساند. وقتی حوادثی از این نوع رخ می‌دهد که انسان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، صحبت در مورد آن برای ما عادی است، اما باید به یاد داشته باشیم که چنین چیزهایی اغلب حیوانات گونه‌های دیگر را تحت تأثیر قرار می‌دهند، حتی زمانی که انسان‌ها آسیب چندانی نمی‌بینند.

روش هایی که حیوانات مختلف تحت تأثیر آتش بازی قرار می گیرند

سگ ها

سگ ها می توانند تا 60000 هرتز بشنوند، در حالی که انسان ها نمی توانند چیزی بالاتر از 20000 هرتز بشنوند که تنها یک سوم ظرفیت سگ ها است. این دقت شنوایی سگ ها یکی از دلایلی است که صدای آتش بازی می تواند برای آنها مضر باشد. آنها نشانه هایی از اضطراب شدید را نشان می دهند زیرا قادر به فرار از صدا نیستند.

سگ ها نیز مانند بسیاری از حیوانات دیگر از پدیده های دیگری که صداهای بلند تولید می کنند مانند طوفان رنج می برند. اما در مورد طوفان، صداها با علائم هشدار دهنده قبلی همراه است تا حیوانات بتوانند از قبل آنها را درک کنند. این می تواند باعث ناراحتی آنها در انتظار شود، اما باعث ترس غیرمنتظره ناشی از آتش بازی که ناگهانی و غیرقابل شناسایی است برای آنها ایجاد نمی کند.

بسیاری از سگ های شهری از انفجار ترقه ها علائم منفی دارند. واکنش های رایج عبارتند از یخ زدن یا فلج شدن، تاکی کاردیا، تلاش های کنترل نشده برای فرار و پنهان شدن و لرزش. سایر علائم شدیدتر نیز ممکن است وجود داشته باشد، مانند ترشح بزاق، صداهای شدید، ادرار یا مدفوع، افزایش فعالیت، هوشیاری بیش از حد و اختلالات گوارشی. همه این علائم نشان دهنده ناراحتی شدید است.

اشاره شده است که واکنش سگ ها به صدای آتش بازی شبیه به استرس پس از سانحه در حیوانات انسان است. با این حال، این تأثیر می تواند در سگ ها بسیار مضر باشد، زیرا آنها توانایی منطقی کردن اضطراب خود یا امکان پاسخ شناختی فوری را ندارند که به آنها اجازه می دهد به ترس خود پاسخ دهند. این احتمال وجود دارد که آنها شکل عمیق تر و شدیدتری از وحشت را تجربه کنند. این علاوه بر فوبیای نویز است که می تواند در برخی سگ ها به دلیل تفاوت های شخصیتی بیشتر باشد. مهم است که به خاطر داشته باشید که سگ‌ها در سال‌های اول زندگی‌شان به‌ویژه در برابر ایجاد فوبیا آسیب‌پذیر هستند و قرار گرفتن آنها در معرض صداهایی مانند آتش‌بازی به واکنش‌های ترس در آینده کمک می‌کند که در غیر این صورت ممکن بود نداشته باشند. تخمین زده شده است که از هر دو سگ یک سگ نسبت به آتش بازی واکنش های ترسناکی نشان می دهد.

گربه ها

تأثیرات آتش بازی بر روی گربه ها کمتر آشکار است، اما واکنش آنها مشابه واکنش سگ ها است، مانند تلاش برای پنهان شدن یا فرار. بسیاری از گربه هایی که در نزدیکی مناطقی هستند که ترقه درست می شود، آن ها را می بلعند. علاوه بر این، آنها می توانند در اثر انفجار ترقه ها نابینا شوند یا به شدت آسیب ببینند.

اسب ها

اسب ها به دلیل هوشیاری بیش از حد خود می توانند به راحتی توسط آتش بازی احساس خطر کنند زیرا به دلیل شکارچیان احتمالی دائماً در حالت آماده باش هستند. اسب ها نیز کاملاً مشابه سگ ها و گربه ها عمل می کنند و علائم استرس و ترس از خود نشان می دهند و سعی در فرار دارند. تخمین زده می شود که 79 درصد اسب ها به دلیل ترقه ها دچار اضطراب می شوند و 26 درصد از آنها آسیب می بینند. گاهی اوقات آنها به آتش بازی با تلاش برای پریدن از نرده ها و فرار به مناطق خطرناک که ممکن است توسط ماشین ها زیر گرفته شوند، واکنش نشان می دهند.

پرنده ها

صدای ترقه می تواند باعث تاکی کاردی پرندگان و حتی مرگ بر اثر ترس شود. پرندگان ممکن است به طور موقت یا دائم مکان هایی را که در آن استرس وجود دارد را ترک کنند. اردک‌های کریول در مناطقی که مناطق پروازی هواپیما هستند، نسبت به اردک‌های کریول که در مناطقی با سر و صدای کم زندگی می‌کنند کندتر رشد می‌کنند و وزن بدن کمتری دارند. غازهای برفی که تحت تأثیر این صداها قرار می گیرند، زمان کمتری را در طول روز صرف غذا می کنند و سعی می کنند در طول شب جبران کنند، که مستلزم کوتاه شدن دوره استراحت و خواب آنها و کاهش تدریجی میزان بقای آنها است.

سرگردانی و وحشت ناشی از آتش بازی می تواند باعث برخورد پرندگان با ساختمان ها یا پرواز به سمت دریا شود. گونه‌هایی از پرندگان که در تراکم زیاد لانه می‌سازند، مانند مرغ‌های نقره‌ای، در هنگام انفجار ترقه‌ها در معرض خطر بیشتری از این موضوع هستند. بسیاری از پرندگانی که به دلیل صداها از لانه خود فرار می کنند، نمی دانند چگونه پس از پایان سر و صدا به لانه خود بازگردند.

بی مهرگان و مهره داران کوچک

مضرات وارده به بی مهرگان و مهره داران کوچک بسیار کمتر از آسیب های وارد شده به حیوانات مورد بحث در بالا ارزیابی شده است. احتمالاً اگر انفجارها در مناطق نزدیک محل زندگی آنها اتفاق بیفتد، این حیوانات نمی توانند برای جلوگیری از آسیب کاری انجام دهند. به خاطر داشته باشید که برای این حیوانات آتش بازی انفجارهای بسیار بزرگی است، بنابراین آسیب آنها می تواند بسیار بیشتر از سایر حیوانات باشد.

 

جایگزینی برای استفاده از آتش بازی

جایگزین هایی ممکن است برای آتش بازی، مانند نمایش رقص نور و لیزر وجود داشته باشد اما در محیط بیرون در استفاده از آن ها نیز باید محدودیت قائل شد چون ممکن است اثرات منفی بر روی حیوانات آن منطقه داشته باشد. در مواردی بهتر است به جای داروی تسکین دهنده که ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، از مکمل هایی که باعث کاهش استرس و افزایش تقویت سیستم ایمنی بدن می شود استفاده کرد. اما استفاده از همین مکمل ها هم برای تمامی حیوانات امکان پذیر نیست. چون ما نمی توانیم تقریباً به تمام حیواناتی که تحت تأثیر آتش بازی قرار گرفته اند دسترسی پیدا کنیم. حیواناتی که با انسان ها زندگی می کنند تنها کسانی نیستند که آسیب می بینند. حتی اگر فقط حیوانات اهلی را در مناطق شهری در نظر بگیریم، حیواناتی هستند که در خیابان زندگی می کنند یا تنها هستند. علاوه بر این، حیوانات اهلی اقلیت حیواناتی هستند که تحت تأثیر قرار می گیرند. ما باید تمام حیواناتی را که خارج از دسترس انسان ها زندگی می کنند، چه در طبیعت وحشی و چه در محیط های شهری، و همچنین حیوانات مزارع و سایر مکان ها در نظر بگیریم. به همین دلیل، تنها راه حل واقعا رضایت بخش، رد استفاده از آتش بازی است.

 

تهیه و ترجمه: آرش

تربیت کننده، آموزش دهنده، رفتارشناس و درمانگر پرندگان و طوطی سانان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *