آموزش سرلاک دادن به عروس هلندی

سرلاک-دادن-به-پرنده

معمولا بعضی از دوستان برای داشتن پرنده ای رام تر و به اصطلاح دستی تر، اقدام به خرید جوجه عروس هلندی معمولا ۲۰ روزه می کنند که خوب با توجه به اینکه در این سن پرنده هنوز دانه خور نشده است نیاز هستش که بصورت دستی و با سرلاک تغذیه بشه.
متاسفانه خبرهای زیادی مبنی بر مرگ جوجه عروس ها بدستم میرسه که اکثرا بدلیل تغذیه اشتباه با سرلاک و فاسد شدن سرلاک در معده پرنده و مرگ سریع آن اتفاق می افتد.
خوب با این مقدمه کوتاه بریم سراغ آموزش و نکات سرلاک دادن

بیماری ها: ورم چینه دان ، عفونت گوارش و زخم شدن گلو

نوع سرلاک: حتما باید از سرلاک های مخصوص طوطی سانان و عروس هلندی استفاده کرد. سرلاک های انسانی برای گوارش پرندگان مضر هستند.

بعد از فروشگاهها و پزشکان خودشان سرلاک را بسته بندی کرده و به شما میفروشند که موارد تقلب بسیاری در این زمینه مشاهده شده. ممکنه سرلاک دست ساز باشه، مخصوص عروس هلندی نباشه و یا حتی سرلاک تاریخ مصرف گذشته باشه که باعث بیماری و مرگ پرنده میشه. حتما از سرلاک بسته بندی خارجی برای پرنده استفاده کنید که می تونید از فروشگاه آنلاین فندق هم سفارش بدید.

 

آناتومی بدن عروس هلندی:
همینطور که در عکس زیر مشاهده می کنید معده عروس هلندی توسط مجرای باریکی در سمت چپ و در کنار مجرای هوای پرنده قرار گرفته است. یکی از عواملی که هنگام سرلاک دادن باعث مرگ پرنده میشود ورود شلنگ به اشتباه به مجرای هوای پرنده و تخلیه سرلاک در آن است که باعث  خفگی پرنده میشود.

 

موارد قبل از سرلاک دادن: حتما دقت کنید که چینه دان پرنده خالی باشد، مهم نیست که پرنده غذا طلب میکند، اون درک کافی ندارد…!!!
برای اطمینان از خالی بودن چینه دان جوجه، در سنین بالای بیست روز، انگشت اشاره ی خود را به چینه دان بزنید و اگر برآمدگی حس کردید چینه دان پر است. صبر کنید تا خالی شود و پس از آن به پرنده غذا بدهید.

نکته مهم: حجم بالای غذا نه تنها مفید نیست بلکه باعث گرفتگی مجرای چینه دان و یا گرفتگی مجرای تنفسی جوجه شده و یا باعث تخمیر شدن غذا در قسمت های خارجی چینه دان و مرگ جوجه میشود.

موارد مورد نیاز:
(سرلاک)، ( سرنگ پیستون دار + سر سرنگ فلزی ) یا  ( قاشق مخصوص سرلاک دهی ) یا ( سرنگ پرستار )
دستمال تمیز
اعتماد به نفس

 

 

سر سرنگ فلزی جهت تغذیه پرندگان و طوطی سانان قاشق سرلاک دادن به جوجه پرندگان و طوطی سانان سرنگ پرستار سرلاک دهی جوجه طوطی سانان

 

نحوه سرلاک دادن:
روش اول: بوسیله قاشق که معمولا برای جوجه های با سن بالاتر بیشتر کاربرد دارد.
مثل تصویر دو سمت سر پرنده را گرفته و سرلاک را در قاشق جلوی نوک پرنده گرفته و بخورانید.

 

روش دوم: بوسیله سرنگ و سر سرنگ فلزی
این روش کمی دشوارتر است اما از سرعت بهتری برای غذا دادن برخوردار است.
در این روش سرنگ را به میزانی که در جدول پایین اشاره خواهم کرد پر کنید، دو سمت نوک را گرفته و با زاویه ۳۰ درجه به سمت چپ نوک وارد کنید تا در معده فرو رود(به عکس توجه کنید)


در این روش سعی شود تمامی غذا را به صورت یک جا به جوجه بدهید تا غذا از چینه دان بالا نیاید.

 

جدول میزان مورد نیاز سرلاک عروس هلندی در سنین مختلف

 

نکات:
سرنگ باید پس از هربار غذا دادن به جوجه شسته و خشک شود. نشستن سرنگ باعث فساد مواد غذایی و وارد شدن مواد آلوده در سری بعدی غذا به جوجه و مرگ جوجه میشود.
اگر جوجه غذا را بالا آورد دیگر به آن غذا نداده و برای جلوگیری از خفگی نوک جوجه را تمیز کنید.
زور بسیاری به سر جوجه جهت باز نمودن نوک های آن وارد ننمایید…
هرگز گلوی جوجه را فشارندهید.
برای اینکه نوک جوجه راحت تر باز شود سرنگ را از گوشه ی نوک وارد دهان جوجه کنید.
هرگز از غذای داغ برای جوجه استفاده نکنید.
پس از تغذیه جوجه را زیاد حرکت ندهید.
پس از پایان هر مرحله غذا دادن، حتما منقار جوجه را با یک دستمال تمیز کنید.


خرید آنلاین موارد پیشنهادی مای فندق

 

دیدگاه ها 439

  دانیال

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  تا چه سنی باید به سرلاک دادن اقدام کنیم و اینکه آیا همین که جوجه خودش شروع به غدا خوردن میکنه باید سرلاک رو قطع کنیم یا باید تا یه مدتی باز هم سرلاک به جوجه داده بشه.
  جوجه من خودش تا حدی دون خور شده ولی بعضی از ساعات روز معمولا شبا یا صبحا بازم سرلاک میخواد و شروع به غرغر کردن میکنه و به محض دیدن سرنگ میاد سمته سرنگ.

  admin

  مدت کوتاهی به میزان کم به جوجه بدید. بعد از آن اصولا جوجه تمایلی به سرلاک نخواهد داشت.

  Mohammad

  ..سلام.من ی جوجه عروس تقریبا۱ماه دارم.نژادلوتینوسرلاک.میخواستم بدونم هرچندساعت چندسیسی سرلاک بایدبخوره؟

  غلام

  ۲ لیتر در روز

  کرمعلی

  مرد حسابی اون بالا بنده خدا اینقد توضیح داده،حالا بازم میپرسی لیلی زنه یا مرد؟!😕😐

  کیوان

  با سلام خدمت استاد محترم پیشتر ها از دانش و اطلاعات شما در باره عروس هلندی هایم نهایت استفاده را کردم و جا دارد بی نهایت از شما تشکر کنم اما تازه گی ها عروس های من ۵ تا جوجه اوردن که تقریبا ۴ یا ۵ روزه شونه اما اینبار تو این سن از جوجه های قبلیم قدری کوچکترن ایا این طبیعیه که در زایمان بعدی جوجه ها کوچکتر به دنیا بیان و ایا هنوز زوده که در باره رشدشان حرفی بزنم تازه ۵ روزه که دنیا اومدن ایا هنوز فرصت هست که رشد بکنند و من در این شرایط باید چکار بکنم کاری از دست من بر میاد با تشکر و دعای خیر

  Myfandogh

  درود بر شما خواهش میکنم
  هنوز خیلی مونده تا رشد کامل داشته باشند.
  اما سعی کنید مکمل و تقویتی به جفت داده بشه تا در مراتب بعدی ضعیف نشوند.

  کیوان

  سال و فال و مال و حال و اصل و نسل و تخت و بخت بادت اندر شهریاری برقرار و بر دوام
  سال خرم فال نیکو مال وافر حال خوش اصل ثابت نسل باقی تخت عالی بخت رام
  سال نو بر شما مبارک

  Myfandogh

  سپاس آقا کیوان
  نوروز شما هم مبارک

  آرزو

  سلام خسته نباشید
  میشه یه جوجه سزلاک نداد و دادن غذا به عهده پدر و مادر گذاشت؟

  Myfandogh

  درود بر شما
  بطور طبیعی پدر و مادر غذا میدن به جوجه
  اگر به هر دلیل ندادن و یا بدلیل تمایل فرد به سرلاک دادن، در این حالت میشه سراک داد

  باران

  باسلام. ببخشید غذا دادن باید از سمت چپ صورت جوجه باشه یا سمت چپ خودمون؟ من نمیفهمم اینو. بعد یه نکته دیگه اینکه حدودا چند ساعتی باید غذا داد؟

  استواری

  سلام
  جوجه دو روزه عروس هلندی داریم.‌جوجه های قبلی رو کشتن. این سومین جوجه هست و ما خودمون بهش سرلاک دادیم. بعد از غذا دادن پیش مادرش بذاریم یا یه جای گرم جدا ازشون باید بمونه؟
  ممنون

  Myfandogh

  اگه احتمال کشتن هست خودتون بزرگش کنید

  کیوان

  باسلام و خسته نباشید جناب دکتر پیشتر ها خدمت شما عرض کردم که با داشتن دو عروس مولد ۴ تا جوجه تونستم بگیرم این بار همان دو عروس ۵ تا جوجه اوردن که الان اولین جوجه ۱۳ روزش است و مابقی نسبت به امدنشان زمان کمتر است که به دنیا اومدن ولی یکی از جوجه ها در بیست و چهار روزگی دنیا اومد الان جثه اش نسبت به اونای دیگه کوچکتر است و یک چیز دیگه این سری از جوجه ها درسته که الان در ۱۳روزگی مقداری از پر هایشان در امد اما همه شان بقول معروف کوپول هستند در حالیکه جوجه های قبلی کشیده تر بودن ایا اشکال خاصی ندارد و ان جوجه اخری با اینکه والدینشان مرتب به انها غذا میدهند و همیشه غبغبه انها پر است من در این شرایط باید چکار کنم از نظر تغذیه هم کاملا به انها میرسم با تشکر و لطفی که میفرمایید

  Myfandogh

  درود بر شما
  باید به تغذیه و دادن مکمل به جفت ها با مواد اصلی و خارجی توجه بیشتری کنید

  کیوان

  با سلام و ارزوی سلامتی برای شما و همکارانتان و خانواده محترم و اینکه بلای کورنا از شما دور باد خواستم بپذسم با این وضع عروس هایی که در حانه نگهداری میشوند ایا احتمال اینکه به این ویروس دچار بشوند هست با توجه به اینکه مرتب از نظر ویتامین و تغذیه در مراحل خوبی قرار ئارند لطفا جواب بدهید یا اینکه همه پرنده ها ر ا بفرستیم بروند

  Myfandogh

  درود بر شما
  هیچ موردی از ابتلا انسان از حیوان و یا حیوان از انسان دیده نشده است. نگران نباشید

  کیوان

  با سلام و خسته نباشید جوجه سرلاکی عروس هلندی من چند روزی است که وقتی (با عرض معذرت و پوزش از حضورتان ) مدفوع میکنه خیلی عجیب و غریبه اینهو مانند کرم دراز و باریک از شکمش بیرون میاد که حدود ۴ تا ۵ سانت میرسه علت انرا نمیدانم ولی انگار یه نخ از شکمش میاد بیرون لطفا جواب بدهید ممنون میشم

  Myfandogh

  درود بر شما
  عکس دستشویی اش را از طریق اپ ارسال بفرمایید

  Shayan

  سلام
  میخواستم بگم جوجه من ٢٧ روزشه و شما گفتین هر ١٠ ساعت یک بار باید بهشون سریلاک دادشود اما میخواستم بدونم در هر وعده باید بهشون ١٠ سى سى دادشود یا کلا در روز ١٠ سىى سى

  Myfandogh

  هر پارت ۱۰ سی سی
  بعد از خالی شدن چینه دادن سری بعدی را بهش بدید

  محمدرضا

  سلام من به جوجه ام روزی ۲ وعده ۵ سی سی میدم در کنار دون خوردنش ۱/۵ ماهش هست

  علی

  سلام ببخشیدعروس من وایت فیس مرواریدی هست.سنش کمتر از۲ماه هست دون خورشده ولی خیلی کم‌میخوره ووقتی هم طرفش میرم سریع دهنش باز میکنه وسرلاک میخواد.میگم سرلاک روباقاشق بهش بدم یاسرنگ؟لطفاجواب بدید

  admin

  فرقی نمیکنه با چی بهش میدین. اینم طبیعیه که کم دانه بخوره اولش. داره تمرین میکنه

  محمد

  سلام,یه جوجه چهل روزه دارم,الان سرلاک میدم بهش,چطوری دونخورش کنم؟؟
  ممنون میشم توضیح بدید

  admin

  مقدار سرلاکش را کم کنید و دانه در اختیارش بذارید

  شادي

  ببخشید جوجه وایت فیس من ۴٠ روزس خیلی بی حاله همش دوست داره بیاد توی بغلیا لای دستما گرم بشه بخوابه،مریضه یا چون جوجس ایمجوریه؟گاه گاهی هم عطسه میکنه

  admin

  ممکنه سرما خورده باشه

  بهزاد

  سلام استاد گرامی
  من ی جوجه دارم درحده ۴۰ ۴۵ روز
  جوجه ۲۵ روزه ک بود سرلاک میخورد اما الان درخاست سرلاک نمیکنه غذا هم نمیخوره منم مجبورشدم دهنشو باز کنمو سرلاک بریزم الان چن روزه هر چی سرلاک بهش میدم همون لحظه بالا میاره ی دامپزشک گفت بهش نیستات بده نیستات دادم روز اول تنگی نفس پیدا کرد یا داشتو نمیدونم از بینیش اب میومد بعد چن روز الان سرلاک بازم بزرور میخوره اما چن ساعت بعدش بالا میاره ممنون میشم کمک کنید

  admin

  سرلاکش چی هست؟
  بالا آوردن خیلی بده چون احتمال فرو رفتن سرلاک در ریه پرنده هستش و مرگش تقریبا قطعی میشه

  بهزاد

  سلام اگه داخله ریش سرلاک بره ینی هیچ راهی واسه زنده نگه داشتنش نیس؟چن روز زنده میمونه در این صورت

  admin

  کاری نمیشه کرد اما ممکنه پرنده زنده بمونه با احتمال کم

  Naji

  سلام و درود. یه جوجه ۳۰ روزه دارم که تا ۲۵ روزگی بوسیله والدینش تغذیه شده. خیلی شیطون و پر جنب و جوشه، دو روزه قشنگ ارزن مغز میکنه و انقدر پروازای بلند میکرد که پرشو چیدیم که دچار حادثه نشه، سرلاک هم میخوره اما هر وعده کم و سریع میره سراغ ارزن. امروز متوجه شدم که مدفوعش خشک هست، و ادرار نداره. سمت ظرف آب هم میره و بازی بازی آبم میخوره. اما الان نگرانم که نکنه بدنش با کمبود آب مواجه شده. طبیعی هست یا سعی کنم آب بیشتری بخوره؟

  محمد

  سلام من جوجه ها ۳۰روزه آن از زیر مادر پدر برداشتم سرلاک بدم ولی قبول نمیکنن چه کنم؟؟!

  admin

  باید با کرمک غذا بدید

  Mona

  سلام میدونم که تین چیزی که اینجا میگم ربتی به این موضوع نداره ولی من یه عروس هلندی دارم که حدود دو سالهشه من اینو حدود دوه سه ماه پیش خریدمش از همون اول که اومده بود خودش و پف میکرد وو بی حال بود همش هم چرت میزد الانم که وقتی تو قفسه یا خودش رو مرتبا میخارونه یا پف کره و یه جا پایین قفس نشته من نگرانشم بردیمش دامپزشکی دکتره گفت که ضعیفه یه سرلاک برای دوران ریکاوری داپ بهش من که میخواستم این سرلاک رو بهش بدم با هزار دردسر این و میدادم بخوره بعد دیگه دیدم وقتی سرلاک رو بهش میدم بالا می اورد برای همین دیگه ندادم و بردیمش پرنده فروشی بعنی بابام بردتش یه ویتامین داد بابام گفت این و یه هفته بهش بده من اینو دادم ولی بازم خودشش و پف میکنه واین قفس نشسته و چرت میزنه لطفا جواب بدید

  Myfandogh

  درود بر شما
  عکس پرنده و دستشویی اش از طریق اپ بفرستید
  بالا آوردن سرلاک در این سن طبیعیه

  مامی سامی

  سلام . وقت بخیر .
  لطفا در مورد جوجه عروس من راهنمایی کنید .
  بهش سرلک میدم و تقریبا دوماهه اس .
  روی چینه دامن و سرش کچله هنوز نمیدونم دقیق چند روزه س . مغازه دار گفت از دارو خانه براش سرلک بگیرم و اونی ک دارو خانه داد سرلاک گندم هست. مخصوص ادماست .
  مدفوع جوجه من سبز و شل هست . آیا این مختص سنش هست یا جوجه م مریض شده . از اول اینطوری بود . امروز حالت ژله ای داشت .
  دوبار هم پشتش مدفوع چسبیده و یا شستن تمیزش کردم .

  admin

  سرلاک انسانی برای عروس مناسب نیستش. باید سرلاک مخصوص بگیرید.
  اگر لوتینو هست کچلی طبیعیه اما تا دوماهگی سینه پرنده پر از پر میشه. حتما سنش کمتره

  کیوان

  با سلام و خسته نباشید حضور استاد بزرگعروس های من ۵ تا تخم گذاشتن که اخرین تخم با فاصله ۹ روز بیرون اومد الان تخم اول ۱۶ روز است که بیرون اومده و اخری بعد از ۹روز فاصله چه موقع باید به پرنده ها سریا بدهم و چه طور بعد از سریا دادن پروبیوتیک بدهم در ضمن کدوم مارک سریا و پروبیوتیک خوب است برای عروس قیمت و اینکه ایا شما برایتان امکان ارسال است بفرمایید نحوه دادن سریا و پروبیوتیک را برایم توضیح دهید با تشکر و دعای خیر

  Myfandogh

  درود بر شما ممنونم
  سریا از زمان تولد تا یک هفته اول به جفت داده میشه تا به جوجه ها برسه
  مارک ها متفاوته ولی خارجی باشه
  پروبیوتیک نیازی نیستش

  مهدی

  سلام عروس هلندی من الان دوماه و ۲۰ روزشه هنوز روزی یک وعده شدیدا درخواست سرلاک میکنه به طوری که چنان خودش رو به قفس میزنه که بیاد بیرون و از من سرلاک بگیره…. با اینکه هم دونه براش گذاشتم هم غذاهای نرم براش گذاشتم هم مرتب بهش جوانه گندم میدم ولی خیلی کم میخوره ….
  من چکش کردم نوکش اصلا قدرت شکستن ارزن یا تخمه رو نداره..
  لطفا راهنمایی بفرمائید که تا کی بهش همینجور سرلاک به مقدار کم بدم و چکارش کنم که نوکش قوی بشه که بتونه ارزن رو بشکنه..
  ممنونم

  admin

  نوکش قطعا قدرت لازم را داره. سرلاک را کم کنید و به خواسته اش زیاد توجه نکنید. تا زمانیکه گرسنگی اش از طریق سرلاک و توسط شما رفع میشه دونخور نخواهد شد.

  Romn

  اینجوری از گرسنگی نمیمیره اگه سرلاک ندیم و مجبور بشه دون بخوره؟ اخه تا پقتی سرلاک خوره که نمیتونه زیاد دون بخوره گشنش میمونه ..عروس من دو و نیم ماهشه ولی هنوز سرلاک که میبینه غر غر میکنه و میاد سمت سرنگ ….من نمیتونم ندم چون گشنشه…میترسم تلف شه

  مهدی

  سلام.
  اول اینکه آیا سرلاک فقط برای دستی شدن جوجه و جوجه های بدون مادر استفاده میشه و کاربرد دیگه ای نداره؟
  دوم اینکه چکار کنیم که کرمک اشتباها توی نای جوجه فرور نره؟چپ و راست فرق میکنه؟
  ممنون

  admin

  – خیر سرلاک میتونه برای تقویت پرنده و … هم استفاده بشه.
  گاهی جهت زودتر آماده شدن جفت برای تخمگذاری، جوجه را جدا میکنن و سراک میدهند.
  – باید محکم باشه و تا انتها در دهان فرو نره. من خدم برای احتیاط بالای کرمک را با دستم میگیرم
  – بله

  Amir filter

  سلام میخواستم بدونم بهترین سرلاک برای عروس هلندی چی هست و قیمتش چنده
  همچنین ارزون باشه لطفا کمک کنید تا بفهمم plis

  admin

  اگزکت بنظر من بهترینه

  Ali

  این سرلاکی که میگید رو از کجا میشه تهیه کرد ، داروخانه ها دارند یا باید از جای مخصوص خریداری کرد

  saman

  سلام وقت بخیر
  یه جفت عروس هلندی نر و ماده داریم که حدود ۱۰ روزه جوجه شون از تخم درومده، توی این مدت خوب ازش نگه داری میکردن و این که معمولا عروس نر بهش غذا میداد و حواسش بهش بود، دیروز متوجه شدیم که نوک عروس نر خونی شده تا اینکه از تو لانه درشون اوردیم و دیدیم ناخن پای جوجه خونی شده و عروس نر هم همش دست و پاشو می کشید و یه حالتی نشون میداد که انگار داره خون جوجه خودش رو میخوره… خون رو بند اوردیم لانه رو تمیز کردیم و دوباره عروس نر و ماده و جوجه رو در لانه قرار دادیم اما امروز دوباره متوجه شدیم که عروس نر دوباره در حال زخم کردن پا و همچنین نوک جوجه خودشه.. البته تو این مدت غذا هم بهش میداد ولی نمیدونم دلیل این کارش چیه.. الان عروس نر رو جدا کردیم و عروس ماده به همراه جوجه رو گذاشتیم داخل یه قفس و لانه دیگه اما عروس ماده داخل لانه نمیره که از جوجش مراقبت کنه.. از همون روز اول هم عروس نر به جوجش غذا میداد البته
  لطفا بفرمایید این مشکل چجوری حل میشه؟؟
  ممنون

  admin

  احتمالا نر مست شده. باید جوجه را جدا کنید و خودتون بهش غذا بدید چون ممکنه کشته بشه

  محمد ناصری

  سلام و وقت بخیر
  من دیروز ی جفت عروس به همراه۳تخم خریدم,برای اینکه تخما خراب نشه اونارو تو دستمال پیچیدمو اوردم,ب محض اینکه رسیدم خونه اونارو تو اغول گذاشتم,دیشب چند دفعه ماده به تخما سر زد ولی روش نخوابید,اتاقو خوب گرم کردمو ی دستمال خیس رو قفس انداختم,حالا امروز تخمش باز شده و ی جوجه بیرون اومده جیک جیک میکنه ولی پدر مادرش اصلا نمیرن بهش غذا بدن,تخم مرغ و هویچ و تخمه هم گذاشتم,خیلی رفته بودن تو لک,اهنگ گذاشتم و یکم اومدن سمت غذاها,جوجه رو چیکار کنم ,لطفا کمک کنید,قبلا عروس نداشتم

  admin

  باید خودتون بهش غذا بدید. معمولا در این شرایط بهش غذا نمیدن

  مرتضی

  جوجه یک یا دوروزه رو با کرمک غذا بدیم ؟ چطوری غذا بدیم ؟ اخه خیلی ریزه

  Myfandogh

  برای اون سن نیازی نیست وارد دهان بشه

  علی

  سلام وقت بخیر
  ببخشید که من مزاحمتون شدم من عروس هلندی دارم الان تغیریبا ۱ سالی هست اما هر موقع تخم که میذاره و جوجه میشن و بعداز ۳ یا ۴ روز خود به خود جوجه ها میمیرن میخواستم کمکم کنین که چکار کنم من ممنون میشم که کمکم کنین مرسی …

  admin

  باید دید علتش چیه. آیا غذا میدن بهشون؟ یا ….
  بررسی مورد نیازه

  علی

  سلام بله میدن بهشون باید چکار کنم

  علی

  بنظرتون چکار کنم الان جوجه شده یک روزشه

  elham

  سلام ,من یک عردس هلندی دارم دوماهه سرلاکیه ولی اصلا دانه نمیخوره فقط جیغ میزنه که بهش سرلاک بدیم ,دانه کف قفس ریختم نخورد داخل ظرف نمیخوره چیکار باید بکنیم

  علی

  سلام نه نمیدن بهشون من الان متوجه شدم که غدا بهشون نمیدن بنظرتون باید چکار کنم ؟

  علی

  سلام وقت بخیر
  میشه جوجه رو از روز اول سرلاک داد یا خودم بزرگش کنم یا نه
  و
  چه سرلاکی خوبه که بخوام بگیرم
  مرسی که کمکم میکنین و …

  admin

  سرلاک راف و اگزکت. بله میشه اما باید تجربه زیادی داشته باشید

  علی

  بنظرتون چکار کنم الان جوجه شده یک روزشه

  علی

  سلام
  بله غذا میدن بهشون

  pouya

  سلام خسته نباشید من ی جفت عروس مولد دارم که دو ماه هست خریداری کردم اینا دفعه قبل ۴ تا تخم کردن که همشون جوجه شدن ولی نر و ماده اصلا به جوجه ها غذا نمیدادن و جوجه ها رو مینداختن جلوی لونه و جفتشون روی تخم ها میخوابیدن و به جوجه ها اهمیت نمیدادن و منم بهشون نون رو با آب خیس کردم و با سرنگ دادم که پرنده فروشی گفته بود متاسفانه هر روز یکیشون میمرد و معدشون یا همون چینه دان شون باد میکرد و جوجه بی حال بود و بعدش میمرد به نظر شما الان که باز تخم کردن این دفعه جوجه ها که به دنیا اومدن رو بر دارم و با سرلاک غذا بدم زنده میمونن؟؟ و در ضمن جوجه یک روزه رو چطوری میشه سرلاک داد ممنون میشم جواب بدید مرسی از سایت خوبتون

  admin

  اگه تجربه نداشته باشید نمیتونید به جوجه یک روزه سرلاک بدید. خیلی سخته

  Zahra

  سلام خسته نباشید
  عروس من سه تاجوجه گذاشت..جوجه آخریش له شد
  دومیشودیروز دیدیم مُرده
  الان فقط یکیش مونده اونم فکرکنم نروماده زیادبهش غذانمیدن
  تقریبا یک هفتس بدنیا اومده
  من میتونم بهش سرلاک بدم؟

  هنوز پَراش زرده وکامل نشده..دائمم صداش درمیاد انگار ک گشنس
  توی فندوقم اگزکت ک گفته بودین سرچ کردم ولی نداشتم
  ازکجامیدونم بخرم وقیمتش چجوریه؟
  اگه کمکم کنید ممندن میشم

  admin

  بله بهش غذا بدید
  از بازار پرندگان آزادگان

  Ali

  حتما باید از اونجا خرید یا همه ی پرنده فروشی هایی که عروس میفروشن دارن

  محمد

  سلام، برای مقوی تر کردن سرلاک ایرانی چه چیزایی خوبه بهش اضافه کنیم؟ و نای پرنده سمت راست خود پرندست یا سمت چپش؟!

  admin

  – کلا سرلاک ایرانی مخصوص پرندگان بدرد نمیخوره
  – عکسش در مطلب هست

  ismailzahedi

  من یه عروس هلندی مرواریدی جوجه دارم.تقریبا ۱۶ روزشه. و داخل یه جعبه گزاشتمش:
  ۱.باید در جعبش همیشه بسته باشه؟
  ۲.چرا وقتی در جعبش و باز میکنم و میخوام بهش سرلاک بدم صدای قژقژ از خودش در میاره
  ۳.زیاد خوابیدنش عادیه؟
  ۴.از کجا بفهمم غذا رو حضم کرده و اگه حضم نکرده باشه چیکار کنم.

  admin

  – خیر
  – اون صدا طبیعیه
  – بله
  – چینه دانش خالی میشه

  امین

  ببخشید چینه دان عروس هلندی من باد کرده و ورم هم کرده لطفا ببگید برای خوب شدنش باید چیکار کنم سریع

  admin

  عکس دستشویی اش را از طریق اینستا ارسال کنید

  محسن

  سلام جوجه عروس بیست روزه خریدم الان بیست وسه روزشه بهش سرلاک میدادم میخورد وخوب بود امشب سرلاک دادم خورد بالا آورد و بعدش هی چرت میزنه مشکلش چیه؟خوب میشه؟

  admin

  ممکنه مقداری از سرلاک داخل نای رفته باشه

  سميه

  سلام چیده دان جوجه عروس هلندی من ورم کرده حالش اصلا خوب نیست به تعطیلی خوردم یه راهی پیش پای من بزارید

  فرشته

  سلام خسته نباشید. ببخشید من یه جوجه عروس دارم که نمیدونم چند روز هست فروشنده گفت باید ۲ هفته دیگه سرلاک بخوره الان یک هفته است که من بهش سرلاک میدم اوایل مدفوعش خیلی شل بود و سبز. الان رنگش و قوام طبیعی شده، اما گاهی همینجور بهش وصل میمونه شبیه یه کرم . این طبیعیه؟
  البته این جوجه ای که من میبینم حداقل باید ۳ هفته دیگه سرلاک بخوره چون به نظرم خیلی کوچیکتر از اون چیزیه که پرنده فروش گفت. پیشاپیش ممنون از راهنمایی های خوبت.

  admin

  عکس دستشویی اش را باید ببینم ولی بنظر طبیعیه

  سمیرا

  سلام،وقتتون بخیر
  عروسهای من شروع به کندن پرهای جوجه هاشون کردن که از۲۰روزتا۱۴روزه هستن
  تواین سن میشه سرلاکی شون کرد؟
  اصلا دهنشونو باز نمیکنن موقع سرلاک وسرنگ
  بنظرتون جداشون یاپرکندنشونو تحمل کنم تابزرگ بشن بعدا پرهاشون دربیاد

  admin

  درود بر شما
  بله میشه. خودتون دهنشون را باز کنید
  جداشون کنید

  مسعود

  سلام من یه جوجه لوتینو از یه نامرد خریدم که متاسفانه حیوون مریضه دیدم همش چرت میزنه و تند تند نفس میکشه بردم دکتر گفت سرما خورده بهش قطره فلرامین داد دو قطره با هروعده سرلاک حدود ۳۲ روزشه اصلا میلی به غذا نداره چیکارش کنم ؟
  طول کرمک که باید بره توی دهنش چند سانت باشه و چیکارش کنم که بهتر بشه ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز

  admin

  باید پرنده را دید. از طریق اینستا پیام بدید

  علی

  سلام من چندتا جوجه سرلاکی دارم یکی از جوجه ها سرلاک تو چیندانش،سفت شده هضم نمیشه باید چیکار کنم تا غذا رد کنه یا چیندانش خالی بشه؟

  admin

  آب ولرم بدید بهش. سعی کنید زیادی بهش سرلاک ندید که این حالت پیش بیاد

  Sahar

  سلام عروس هلندی من از دیشب داخل چینه دانش به اندازه نخود سفت شده انگار یه جسم سخت سفید رنگ هست داخلش من الان بهش ۱ سی سی اب گرم با یه قطره سرکه سیب دادم میخواستم بدونم دلیلش چیه خیلی نگرانمش البته همه چیش طبیعی ونرمال هستش ولی باز من میترسم اتفاقی واسش بیوفته لطفأ راهنماییم کنید ممنون

  امیر

  سلام، بعد از درست کردن سرلاک، تا چند ساعت میشه همون سرلاک اماده شده رو به جوجه عروس داد. ایا اصلا دادن غذای مونده به جوجه صحیح هست؟

  امیر

  سلام.سرلاک رو بعد از درست کردن با اب‌ تا چند ساعت میسه به جوجه داد، ایا اصلا دادن غذای مونده به جوجه درست هست؟

  admin

  سرلاکی که مصرف نمیشه بریزید دور

  امیر

  سلام.به عروس هلندی سرلاکی ۱۰ روزه اب هم باید داد؟اون حبابی که کنار گردنشه طبیعیه؟؟

  admin

  خیر آب نمیخواد. منظورتون از حباب نامشخصه

  M.A.AZIMI

  جوجه من آهویی ماده هستش . تا امشب هم ۷۵ روزش هست . بهش سرلاک هنوز میدم . میخام ببینم تا کی باید بهش سرلاک بدم ؟ جلو سینه اش هم یکم سیاه شده ….باتشکر از شما

  admin

  از چهل روزگی باید دانه خور بشه کم کم
  سرلاکش را کم کنید و دانه در اختیارش بذارید

  عرفان

  سلام.ببخشید چندتا سوال داشتم.
  ۱-من در عکس متوجه نشدم که نای پرنده در سمت چپ خود پرنده است یا در سمت راست خود پرنده
  ۲-یعنی من باید از سمت چپ خودم بهش سرلاک بدم یا از سمت راست خودم چون تا حالا پرنده نداشتم؟‌‌!
  ۳-جوجه عروس هلندی لوتینو اصل که قیمتش در حد ۱۷۰ تومن باشه و با سرلاک ۲۰۰ تومن باشه تقریبا چند روزه هستش؟
  ۴-آیا به جای سرلاک دادن با سرنگ و کرمک،با قاشق بهش سرلاک بدم مشکلی داره؟

  admin

  ۱و۲ – بنظر میرسه به عکس درست دقت نکردید. از روبروی صورت پرنده سمت چپ میشه
  ۳-عروس هلندی اصل ۱۷۰ تومنی مگه وجود داره؟
  ۴- خیر

  Vahid

  سلام من یه جوجه عروس آلبینو تقریبا ۳۰ روزه دارم بهش سرلاک ورسلاگا۱۹ میدم امروز صبح که داشتم بهش سرلاک میدادم تو سرنگ سوم بالا اورد و دهنشو هی باز وبسته میکرد خواستم ببینم مشکلی نداره که؟؟؟

  Hediyeh

  سلام.. من دو روز پیش جوجه هلندی خریدم..اما امروز صبح متوجه بی حالی جوجم شدم..بردم پیش همونی که ازش خریدم و گفتم که از صبح تا حالا بی حال شده. گفت که تو نایش هوا رفته.. یکم چینه دونشو فشار داد تا جوجم بالا اورد.. و یکم سرحال تر شد. من واسش خیلی نگرانم..به نظرتون زنده میمونه

  الی

  سلام یه جوجه لوتینو خریدم گفت۳۰ روزشه ولی تپله و خوب درست راه نمیره همش میخواد عقب عقب بره عادیه

  admin

  طبیعیه

  کیوان

  با سلام و خسته نباشید اگر عروس نر و ماده به جوجه کم رشدشان مرذتب غذا بدند و اما هر بار از پرهای پشت سر جوجه را حالا یا برای تمیز کردن یا براینمیدونم اذیت کردن این کار را بکنند چکار باید کرد مادر و پدر به جوجه کم رشد که البته پر هاش در اومده اما کوتوله مانده غذا خوب میدهند اما موها پشت سر جوجه را شروع میکنند به کندن طوری کهپشت سرش قدری متورم شده جوجه های دیگه هم پشت سرشان موندارهع اما وضعیت کوچکه قدری تو ذوق میزنه و متورم شده چکار کنم لطف کنید و پاسخ بدهید قربان شم خسته نباشید با این کار بزرگی که دارید انجام

  Myfandogh

  درودبرشما
  ترجیحا باید جوجه را جدا کنید و خودتون بهشون سرلاک بدید

  M,s,dehghan

  سلام من به مدت دو هفتست ک یک عروس هلندی ۲۰ روزه را اوردم تو این دو هفته بهش سرلاک انسان میدادم الان هم دون خور شده یعنی یادش دادم وتو این دو روز اگه گشنش بشه ارزن میخوره سرحال هم هست مدفوعش هم سبز رنگه و وقتی یک دستمال میزاری روش ی چند ثانیه صبر میکنی وقتی دستمال رو بر می داری تمام مدفوعش میاد روی دستمال خیلی راحت ایا اینا نشانه ی بیماری ایه یا اینکه بهش سرلاک انسان دادم براش بد میشه بیشتر وقتا هم خودشو باد میکنه اما حالش خیلی خوبه
  خیلی ممنون از سایت خوبتون

  Mohammadreza

  سلام عروسه ۳۵ روز دارم الان سرماخورده عطسه میکنه واب بینی هم میریزه چی بدم بهش

  admin

  به مطلب آموزش سرماخوردگی در سایت مراجعه بفرمایید

  سید

  با سلام و وقت بخیر داداش ما عروس ابلغ دارم که سرلاک رو خورش میخورد و ومی دونه هم بر می چیند مریز شد و چیزی نخورد بردمش دکتر و دارو داد گفت زورکی سرلاکش بدم قبلا سرلاک انسانی میخورده بعد دکتر سرلاک مخصوص خودش رو میدم ولی نمی خاد بازم بخوره و الام گشنگی می کنه باید بازور وسرنگ غزاش رو بدم چی کار باید بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید من رو

  مهدی

  سلام اسم این شیلنگ های زرد که به سر سرنگ وصل میکنن چیه و از کجاباید بخرم و چند سانت باید باشه

  mostafa

  سلام به مدیران و همه دوستان محترم
  من یک جوجه عروس سرلاکی حدودا ۲۰ روزه دارم که دو روز هست بیحال و سست لاغر شده و روی پا های خود به سختی می ایسته و زیر شکمش تیره رنگ شده نمیدونم چرا و چش شده؟
  از سرلاک اگزکت و نکتون و مقدار خیلی کم پودر مولتی ویتامین پرندگان به صورت ترکبی استفاده میکنم روزی ۴ مرتبه هر بار ۳ سی سی بهش غذا دادم .
  جاش هم گرم هستش . رشد پرهاش خوب بوده
  مدفوعش هم شل نبوده تقریبا سبز و سفید رنگ . ولی اخیرا اندکی شل شده ولی اسهال نمیشه گفت و به مخرجش مقداری مدفوع میچسبه که هر بار تمیز کردم.
  ممنون میشم بهم راهنمایی و کمک کنید تا این جوجه طلف نشه و از دست نره.

  admin

  عکسش را از طریق تلگرام و اینستا واسم ارسال کنید

  mostafa

  سلام و خسته نباشید
  admin محترم جهت گرفتن راهنمایی عکس و توضیحاتی برای شما در تلگرام ارسال کردم ممنون میشم پیگیری و راهنمایی بفرمائید

  admin

  بله منتظر پاسخ از طریق تلگرام باشید

  کیوان

  سلام خسته نباشید چگونه میشه در کانال تلگرام شما عکس یا نوشته ای از عروس هلندی گذاشت انگار شما اجازه فرستادن مطلب را نمیدهید چون من میخواستم عکسی از جوجه های عروس هلندیم که الان حدود ۲۰روزش.نه برای شما بفزستم با تشکر از وقتی که برای این کار میگذارید خسته نباشید واقعا خسته نباشید دستتان درد نکنه

  Myfandogh

  درود بر شما
  در کانالها امکان ارسال برای کاربران وجود ندارد. می توانید از طریق اینستاگرام با بنده در تماس باشید

  dr

  سلام میخوام بدونم چه طوری میشه به جوجه یکروزه عروس هلندی غدا داد و شرایط نگه داریش چه طوریه… اخه جوجه یک رو خیلی کوچیکه و لوله کرمک اندازه کلشه…
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  کیوان

  سلام و خیلی ممنون این اولین باری است که بعد از اینکه این همه کانال برای سوالات عروس هلندی وجود داره شما انسان شریف به تمام سوالات من پاسخ دادید از حضورتان یه سوال دارم اگر جفت مولد ۴ تا جوجه داشته باشند ایا تا زمان دون خوری از انها محافظت میکنند یا اینکه پدر و مادر نمیتونند جور همه را تا دون خوری ادامه بدهند و الان جوجه های من ۲۳ روزشون که یکیش کوچکتر از همه اوناست و ریزه میزه مانده و باقی خوبند و ۲۴ روزشونه ایا تا دون خوری مادر و پدر به همه میرسند یا باید دوتاشونه جدا بکنم ممنون از لطف و مرحمت شما منتظر پاسخ خوب شما هستم خدا نگهدار

  Myfandogh

  ارادتمندم
  معمولا تا زمان دونخور شدن از جوجه ها نگهداری میکنند

  هما

  سلام
  ببخشید جوجه من تقریبا ۱۴ روزشه چینه دونش باد داره مثل ورم هنوزم پر نداره رو چینه دونش.مشکلی نداره؟

  admin

  باید عکسش را از طریق اینستا یا تلگرام برام بفرستید

  صالح

  سلام
  من یه عروس هلندی خریدم ۷۳ روزشه پرهاش هم تقریبا کامل شده اما تا همین امروز که خریدمش صاحاب قبلیش بهش سرلاک و دانه میداده بعد من بلد نیستم چجوری بهش سرلاک بدم بنظرتون چه کار کنم؟

  admin

  آموزشش در همین مطلب هستش

  علیرضا

  سلام من جوجه ۱۰ روزه دارم خیلی کم اشتهاست. تقریبا روزی ۳ بار به زور ۳ میل سرلاک میدمش. آیا طبیعیه

  ال ج

  جوجه عروس هلندی با سرلاک از داروخانه خریدم ولی مدفوع پرنده ابکی شده وبی حال شده دلیل چیه

  admin

  داروخانه جوجه هم میفروشه جدیدا؟!!!
  باید دستشویی پرنده دیده بشه

  سمانه

  عروس من ۵۰ روزس فقط چهار سی سی سرلاک میخوره همش بالا میاره دونه هم نمیخوره بردمش پیش پزشک دارو هم داده بنظرتون چه اتفاقی براش پیش اومده

  admin

  دقیق نمیشه گفت ولی احتمالا سرلاک وارد مجاری تنفسی جوجه شده است

  حامد

  سلام
  جوجه عروس من حدودا بیست و سه روزه هست
  فکر میکنم غذای بیش از حد دادم چینه دانش ورم کرد
  حتی داخلش گاز جمع شده بود و جوجه بیحال بود
  یک قطره روغن زیتون با بیس سی سی آب ۴۰ درجه زدم
  ماساژ دادم کمی به سرنگ خلاصی دادم و سعی کردم محتویات
  چینه دان رو خالی کنم موفق هم بودم، بهش استراحت دادم
  مجددا سعی کردم چینه دان رو خالی کنم اما موفق نشدم اما
  باعث شد مقدار زیادی بالا بیاره دوباره بهش استراحت دادم
  ایندفه سرحالتر بود مجددا سعی کردم با نگه داشتن سرنگ
  در گلوش بالا بیاره ولی دیگه چیزی نداشت، گرم نگهش داشتم
  دو ساعت بعد سی تا سرلاک آبکی زدم چهار ساعت بعد فقط
  به همون اندازه دستشویی کرده بود و فوق العاده سرحال بود
  مجددا سعی کردم بالا بیاره که چیزی نداشت پس ۳۰ تا سرلاک
  آبکی با یک قطره روغن زیتون زدم و گرم نگهش داشتم
  مشکل اینه که قسمت پایین چینه دان کمی متورمه هنوز
  اما مطمعنم چیزی برای بالا آوردن نداره
  حس میکنم چینه دان دو بخش باشه که من با سرنگ فقط
  به قسمت اول دسترسی دارم و جوجه فقط محتویات اونو
  میتونه بالا بیاره، درسته؟؟؟
  از این مرحله فقط باید زمان بگذره تا به حالت عادی دربیاد
  یا کار خاص یا داروی خاصی نیاز هست؟
  مطمعنم اگر این کارهارو از دیشب تا الآن نمیکردم مرده بود

  admin

  باید دید در دو روز آینده چه حالی خواهد داشت

  لیلا

  سلام جوجه عروس من یهو صبح بیحال بود چشماش و دائما میبنده ایستاده میخوابه و گردنشم بلند میکنه ۲۰روز هست.انگار بی حال هم هست فقط حالت ایستاده و گردنش و هم بلند کرده میخوابه الان چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنیو

  جواد

  سلام من جوجه سرلاکی عروس دارم با سرنگ میخورد اما گلوش احتمال قوی زخم شده و هضم نمیکنه میره زیر پوستش لطفا کمک کنید

  امید

  سلام عروس هلندی دارم تقریبا کامل شده کرمک رفت تو چنگ دانش دامپزشک دردست رس نیست چیکار کنم

  احسان

  سلام خسته نباشید
  من یه جفت عروس با ۴تا جوجه یکروزه خریدم ولی هنوز نیاوردم خونه میترسم والدین قهر کنن به جوجه ها غذا ندهند از طرفی میگن حتما باید چندروز از والدین تغذیه بشن تا انزیم معده جوجه ها کامل بشه این حرف درسته ؟اگه غذا ندادند چیکار کنم واسه جابه جایی بهتر چیکار کنم فروشنده گفته باید ببریشون

  Ali

  سلام سرنگ باید چند سی سی باشه و شلنگ باید چند سانت باشه

  محسن

  سلام یه جوجه عروس هلدی تازه گرفتم با سرلاک بهش غذا میدم یکم از سرلاکش ریخته رو پرای نوکش
  سرلاکایی که ریخته رو لپش خشک شده چیکار باید کنم؟؟؟

  admin

  دستتون را با آب گرم خیس کنید به آرومی سرلاکها را پاک کنید

  mibina

  باسلام
  من عروس خریدم ولی هرکاری میکنم سرلاکشو نمیخوره ولی توی مغازه راحت میخوره من میخام بدم سرشو تکون میده نمیزاره بهش بدم،چیکار کنم که بوخوره.

  امیرحسین

  سلام لطفا ایدی کانال یا خودتون رو بفرستین برام

  Myfandogh

  در صفحه تماس با ما سایت هستش

  معصومه

  سلام ، تورو خدا راهنمایی کنید ، ی عروس ۳۰روز دارم موقع سلام دادن نمیدونم سری لاستیکی رفته تو دهنش یا نه ، چیکار کنم میترسم بمیره

  حسین

  سلام
  من یک جوجه عروس دارم و دارم سرلاک بچه بهش میدم میخوام بدونم ایا ارد نخودم بهش بدم یا نه یه چیز بهتر بهش بدم تا حالا تجربه عروس هلندی داشتن رو نداشتم چه برسه به جوجش فقط طوطی سبز داشتم راهنماییم کنین استاد گرامی که جوجم تلف نشه و بتونم قشنگ بزرگش کنم من الان دارم با سرنگ بهش غذا میدم و کرمک ندارم ایا بگیرم براش یا نه لطفا زود جواب بدین من بی تجربم که حیون طفلی تلف نشه
  ممنون از سایتتون کمک کنین

  Myfandogh

  آموزش تهبه سرلاک دستی را در سایت بخونید

  Abolfazl

  سلام خسته نباشید چندتا سوال داشتم عروسم۲۳روزشه

  ۱:سرلاک رو غلیط داد ب عروس یا آبکی

  ۲:عروسم رو چینه دونش میخابه همش مشکلی نداره؟

  ۳: وقتی سرلاک میخوره بعد از ده دق گاهی بعد دوساعت۱قطره بالا میاره

  Myfandogh

  ۱- نه غلیظ باهش نه رقیق
  ۲- خیر
  ۳- حجم سرلاک را کم کنید

  بیتا

  مال من آب نمیخوره چطوری باید بهش آب بدم؟ولی چند بار سعی کردم با سرنگ بهش بدم ولی بالا میاره و از ترفی هم خیلی لج بازه اب نمیخوره الان ۵ ساعته این اتفاق افتاده قبلا میخورد خواهشن جواب بدید سریع تر

  Myfandogh

  نیاز نیست شما بهش آب بدید

  بیتا

  سلام الان ۵ ساعته عروسم آب نمیخوره و وقتی میخوام بدم بالا میاره ۴۰ روزشه به دونه خوری افتاده ولی هنوز آب نه آب که میبینه میره کنار!

  لیلا

  سلام الان ۵ ساعته عروسم آب نمیخوره و وقتی میخوام بدم بالا میاره ۴۰ روزشه به دونه خوری افتاده ولی هنوز آب نه آب که میبینه میره کنار!

  Myfandogh

  هر وقت نیاز باشه خودش میخوره

  Mahdi

  سلام جوجه عروس من الان تقریبا ۱۰ روزشه و به علت مستی نر مجبور شدم از پدر و مادرش جداشون کنم الان بزور سرلاک میخوره نمیدونم چرا چشماشم نمیتونه باز کنه ممنون میشم اگر کمکم کنید

  محمد

  سلام وقت بخیر. بنده یک جفت عروس دارم که دوتا جوجه ۹ و ۱۲ روزه دارن‌ تعطیلات سفر میریم مشکلی نداره با قفس به جایی دیگه منتقل شون کنم. البته مسیر دو ساعته و جای ثابت می برم.

  Myfandogh

  خیر

  صباسادات

  سلام. من عروس هلندی دارم و خودشون تخم میگذارن و بچه میدن و بچشونو بزرگ میکنن. ولی میخواستم بدونم اگه بخوام تخم نتفه دار بخرم و دستگاه جوجه کشی و خودم بکمک دستگاه جوجه عروس تولید کنم . چطوری میتونم یاد بگیرم که بهشون سرلاک بدم که زنده بمونن . چون سرلاک دادن به جوجه یکی دو روزه به نظر مهارت بالایی میخواد. چطوری یاد بگیرم؟؟؟؟

  صباسادات

  سلام. من چطور میتونم یاد بگیرم که به جوجه عروی یه روزه و دو روزه چطوری سرلاک بدم؟؟ نمیخوام براشون مشکلی پیش بیاد با دستای خودم….

  Myfandogh

  سعی کردم در همین آموزش کامل توضیح بدم

  محمد

  ببخشید چیکار کنم تا سرلاک تو معدش نره

  Myfandogh

  میزان سرلاک را کم کنید

  surena

  با سلام و خسته نباشید
  من یه جوجه لوتینو گرفتم که تقریبا ۲ هفته اش بود و بسیار سالم و سرحال بود بعدازمدتی پرهاش ضعیف شد و شروع به کندن پرها کرد پیش دامپزشک بردم پرهای بال و دمش که سست و سیاه بودن را کند و مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک تجویز کرد که بهش دادم ولی پرهاش بازم ضعیف در اومد اما سیاه نبودن و رشدش کمه بردمش پیش پرنده فروش قطره کلسیم و بازم مولتی ویتامین داد اونم تاثیری نداشت و مجددا پیش یه دامپزشک دیگه بردم اونم یه قطره مولتی ویتامین مخصوص طوطی سانان داد و یه پودر که عکس طوطی داشت بهمون داد اونم تاثیر نداشت،عروس هلندی من الان سه و نیم ماهه شده ولی رشد خودش و پرهاش خیلی کم بوده،جثه اش مثل روزیه که آوردیمش و پرهاش کمتر از روز اولشه اما از هر لحاظ سرحال و بازیگوشه،پرهاش شکننده هستند،لطفا منو راهنمایی کنید
  با تشکر از شما

  Myfandogh

  نیاز به بررسی بیشتری است. لطفا از طریق اینستا یا تلگرام پیام بدید تا بتونم جزئیات بیشتری از شما بپرسم

  بهزاد

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون من یه عروس ۳۵ روزه دارم سرلاک میخوره، آب بازد بهش بدم؟!

  Myfandogh

  خیر

  علیرضا

  سلام ممنون از سایت خوبتون من یه جوجه عروس گرفتم سرولاک نمیخوره تو لکه همش چرت میزنه مدفوعش هم به مقعدش میچسبه چیکار کنم

  احمد

  سلام ببخشید یک سوال داشتم من یک جفت عروس هلندی خریدم و سه تا جوجه به من داد ولی الان دوبار داره تخم میگذارد ولی جوجه نمی دهد

  نوید

  سلام من سرلاک انسانی بهش میدم یک روزه دو روزه هستن مشکل واسشون پیش نمیاد

  داود

  سلام من ی جوجه سرلاکی ۲۵ روزه دارم اولها خوب بود در خاست سرلاک میکرد ولی چند روزه تو کردنش هوا یا حباب داره و سرلاک ب زور باید بهش داد و بعد سرلاک دادن کف میاره بالا خاستم ببینم مشکلش چیه

  علی

  سلام من ی عروس هلندی سرلاکی تازه خریدم .تقریبا ۱ ماهشه ، هر کاری میکنم نوکشو باز نمیکنه که بهش سرلاک بدم .نوکشو میدزده مجبوری نوکشو باز به زور بهش میدم تقریبا هر ۵الی ۶ ساعت بهش سرلاک میدم .لطفا ی راهنمایی بکنید ؟؟

  Myfandogh

  با دست دو سمت نوکش را بگیرید باز کنید

  امیر

  سلام ..من دیروز یه جوجه عروس لوتینو خریدم و امروز برای اولین بار بهش سرلاک دادم تا الان از پدر و مادر تغذیه میشده
  و از امروز دست من اومده ..ولی با اینکه حس میکنم اصلا بیمار نیست ولی دایم نشسته و تحرکی نداره …میخام ببینم این مشکلی داره
  یا همه جوجه ها اینطوری هستن
  ممنون از راهنماییتون

  محسن

  عرض ادب خدمت دوستان من هنگام سرلاک دادن به جوجه عروس هلندیم شیلنگ سرنگ رو قورت داد دامپزشکی هم بردم ولی متاسفانه نتونست دربیاره زد رفت پایینتر گفت باید جراحی بشه و بعد جراحی هم زنده موندنش ۵۰.۵۰ هست لطفن راهنماییم کنید آیا حین میونه شیلنگ ۵ سانتی رو دفع کنه چکار باید بکنم

  Myfandogh

  دفع که نمیتونه بکنه اما اون دامپزشکی که نتونه شلنگ را در بیاره باید تعطیل کنه

  فاطمه

  سلام وقت بخیر
  من دوتا عروس دارم نر و ماده چهارتا تخم گذاشتن و دوتاشون جوجه شده
  بعد بیست روز هم به گفته ی پرنده فروش و هم با نشانه های اذیت والدین ، جداشون کردم
  نشرلاک مخصوص خریدم ولی نمیدونم چقدر سرلاک با چقدر اب باید مخلوط کنم

  Myfandogh

  باید بحالت خمیری در بیاد
  میزان سرلاک را بعد از چند بار متوجه می شوید.

  شاهین

  سلام ایدی تلگرامتون اینستا و شمارتون رو لطفا بهم بدید من کلی سوال دارم

  ساسان

  سلام امروز دوتا عروس گرفتم میگه بیست روزشون هست ولی مامان باباش پراسونو کندن ایا میتونم بزرگشون کنم و دوباره پراشون در بیاد

  Myfandogh

  بله. باید خودتون بهشون سرلاک بدید

  امیر

  با عرض سلام و تبریک سال نو ..از چه زمانی میتونم سبزی و میوه مثل جعفری ..هویج و کاهو به عروس داد و ایا باید هویج رو پخته داد یا خام
  همچنین سیب زمینی پخته رو مجازیم به عروس هلندی بدهیم یا نه
  ممنون از راهنماییتون

  Myfandogh

  غذاهای نرم از یکماهگی
  سیب زمینی آب پز بله

  سپهر

  سلام دوست عزیز.من یه جوجه آلبینو ۲۵ روزه دارم که اشتباهی ۲ روزه هر وعده سرلاک انسانی بهش دادم تا اینکه بعد فهمیدم نباید میدادم.الان خیلی بی حاله و غذا نمیخوره.چکار کنم؟

  سپهر

  سلام.من سرلاک انسانی دادم به جوجه عروسم و نمیدونستم خوب نیست.الان خیلی بیحاله و غذا نمیخوره.چکار کنم؟

  Myfandogh

  چند روز بهش بیسکوییت مادر بدید

  امید

  سلام.من یه جوجه گرفتم نمیدونم سنش چقدره و چند سی سی هر چند ساعت باید بهش بدم بالو پر در اورده ولی کم نه زیاد هنوزم کمی پا گرفته بی زحمت میتونید کمکم کنید..؟؟

  امید

  سلام.من یه جوجه گرفتم نمیدونم سنش چقدره و چند سی سی هر چند ساعت باید بهش بدم بالو پر در اورده ولی کم نه زیاد هنوزم کمی پا گرفته بی زحمت میتونید کمکم کنید..؟؟؟؟؟

  علیرضا

  جوجه عروس گرفتم تقریبا۲ ماهشه طوسیه نمیدونم نره یا ماده رهنمایی کنید و ایا پر ریزش پیدا خواهد کرد یا نه

  زحل

  سلام فک میکنم گلوی عروس هلندیم زخم شده جوجه سرلاکی اصلا غذا نمیخوره گلوش با فاصله از بدنش میگیره میشه راهنماییم کنید ممنونم

  Myfandogh

  عکسشوو تلگرام با اینستا بفرستید واسم

  هانیه

  سلام من یه عروس هلندی یک ماهه دارم که سرلاک میخوره خیلی میخابه و کسله،پی پی هاش سیاه و سبز تیرس و یکمی هم سفیده
  ب نظر شما چیکار کنم که دیگ بی‌حال نباشه و همش نخابه

  Myfandogh

  خوابیدن نشانه خوبی نیستش. باید وضعیت پرنده بررسی بشه. می تونید به صفحه اینستاگرام دایرکت بدید

  ضیغمی

  سلام من یه لوتینودوماه دارم که از۳۰روزگی خریدمش وبهش سریلاک می دهم تا چه وقت باید بهش بدهم ؟وهمش هم گرسنه هست سریلاک می خواهدالان حدودا۸روزهم هست که تخم کتان را می خورد وروزی چندتا تخمه کوچک ولی ارزن اصلا نمی خورد

  ضیغمی

  کلا چه چیزهایی می توان بهش دادمثل نان سیب برنج و…برایشان مضرهست یا خیر

  فاطمه

  کلا چه چیزهایی می توان به عروس هلندی لوتینو دادمثل نان سیب برنج و…برایشان مضرهست یا خیر

  فرزان

  با سلام
  من یه عروس هلندی تازه خریدم فکر کنم ۳۵ روزی داره بعدش روی سرش کاکلش در نیومده تمام پرهاش کامله ولی روی سرش پر نداره برای چی؟؟؟

  Myfandogh

  احتمالا پدر و مادر کندن و کتک خورده

  امیر

  سلام چند عروس من ۲۹روزه هست سرلاکی گلوش باد فکر کردم غذا توش گیر کرده دست زدم دیدم استخونه ممکنه خطرناک باشه یا طبیعیه ؟

  سایه

  سلام داداش لطفا زود جواب بده حیاتی هست باقاشق به جوجم سرلاک میدم ایا احتمال تو مجرای تنفسیش بره بازم هست؟

  Myfandogh

  اگه زیاد باشه بله. اما احتمال این مشکل کمه

  وحید

  سلام،ممنون از سایت خوبتون،بنده دو تا سوال مهم دارم، اول اینکه من یه جوجه لوتینوخریدم به گفته ی فروشنده که معتبر و اشنا هم هست جوجه حدودا۴۰روزشه،
  اول اینکه تمام پرهای جوجه در اومده ولی سرش فقط کاکل داره یعنی موهای سرش کامل در نیومده، به صورت سیخ سیخه،مشکلی داره جوجم؟؟
  و سوال دیگه اینکه این سن جوجه چقدر در روز باید بهش سرلاک بدم، و از کی میتونم بهش تخم مرغ اب پز بدم،
  لطفا جواب بدین مشکوکم،، ممنون

  Myfandogh

  لوتینو ها کلا کچلی پشت سرشون هست
  کم کم باید دانه بخوره. دانه در اختیارش بذارید

  Amir

  سلام ..جوجه عروس هلندی ۲ ماهه دارم …میحواستم ببینم از چه زمانی لازم هست که برای تامین کلسیم مورد نیازش براش کف دریا یا پوسته تخم مرغ آپ پز بزارم …ممنون

  Myfandogh

  کف دریا از زمان دونخور شدن لازمه

  امین

  سلام.طوطی عروس های من برای اولین بار جوجه دار شدن.۲تا جوجه دارن که با فاصله ۲روز به دنیا اومدن.الان دقیقا ۱۴ روزه که اولین جوجه دنیا اومده.جوجه اول ۴فروردین و جوجه دوم ۶ فروردین.الان جوجه اولی خیلی بزرگتر از جوجه دومیه.فک کنم به جوجه دومیه کمتر غذا میرسه برای همین کم رشد کرده.به نظر شما با سرلاک تغذیش کنم؟

  Myfandogh

  این امر طبیعیه
  شما میتونید یک وعده سرلاک هم خودتون بدید بهشون

  محمد

  سلام جوجه عروس من بیست روزه شده ولی پر در نیاورده فقط ته بالش پر دراورده دلیل چیه

  شهروز

  سلام سن جوجه رو از کجا باید فهمید ممنون میشم بگید

  شهروز

  من زرده تخم مرغ اب پز شده با سفیده شو همراه کمی سیب زمینی اب پز شده مخلوط میکنم و شبیه سرلاک با اب قاطی میکنم شل که شد با سرنگ میدم بهش ایرادی نداره؟

  امیر

  سلام و درود عروس هلندی ۲ ماهه دارم ..از ۴۰ روزگی پر های بال ها به صورت قرینه توسط خود جوجه کنده میشد و جایگزینش پر جدید رشد کرده ..از روی دست و لبه قفس پایین میپره و روی زمین هم گاهی پر میزنه و چند سانتی بالا میپره و داخل قفس هم شاید برای ۳۰ ثانیه با سرعت زیاد بال میزنه ولی هنوز پرواز نمیکنه ..میخواستم بپرسم این طبیعیه یا مشگلی داره ..ممنون

  Amir

  سلام …اگه تخم رگ زده عروس رو زیر پای حیوون دیگه بگذاریم و از تخم جوجه حاصل بشه ..میشه از روز اول با سرلاک بزرگ کرد یا حتما تا یه مدتی باید جوجه از پدر و مادر تغذیه بشن ؟

  امیر mohammad

  سلام و وقت بخیر به ادمین عزیز.
  ۱-آیا کرمک دوچرخرو هم باید مثل سرنگ ۳۰درجه به چپ باشه؟
  ۲-آیا بدون سر آمپول که وارد دهنش میشه بدون سر آمپول میشه یعنی فقط آمپول باشه؟
  ۳-میشه در مورد اینکه سرلاک توی مجرای تنفسش نره دقیق تر توضیح بدید؟
  ۴-آیا همیشه بهش فقط سرلاک بدی ضرری نداره؟
  ۵-من توی سایت دیگه خوندم باید سرنگ رو تا چندان وارد کنید ولی شما میگید کمی باید وارد بشه جواب صحیح رو بم میگید؟
  ۶-ایا جوجه فقط غذاش سرلاکه با چیز های دیگه ی هم هست؟
  میشه کمکم کنید چون اولین بارمه ممنون .
  زود جواب بدید نیاز دارم

  Amir

  سلام ..عروس هلندی من ۲ ماهش هست ..گاهی وقتی بال میزنه یکی از پرهاش کنده میشه و شروع به خونریزی میکنه ..پرهایی که کنده میشه پر تازه و خیس هستند …نمیدونم چرا اینطوری میشه ..از نظر تغذیه ای هم خیلی بهش میرسم …قطره ویتامین و کلسیم خریدم واسش و دانه های متفاوت و میوه و سبزیجات هم بهش میدم…لطفا راهنماییم کنید

  Ta

  سلام من طوطی کم سلام می خوره و همش می لرزه

  مجید

  سلام
  آیا با خرید دستگاه جوجه کشی طوطی سانان و تخم نطفه دار و غذا دادن اصولی میشه عروسها رو بزرگ کرد؟
  دقیق تر بپرسم آیا میشه بدون مولد تکثیر داشت؟

  امینی

  سلام من یه عروس هلندی دارم غذا رفته بود داخل بینیش خیلی بیحال بود غذا هم نمیخورد نوکشم و پاشم سیاه شده بود بردمش دکتر بینیشا تمیز کرد و یه دارو هم داد ک بهش بدم .الان ۵ روز دارم دارو بهش میدم پاهاش یکم سیاهیش کم شد ولی منقارش نه . دهنشم اصلا نمیتوند باز کند تا غذا بهش بدم با سرنگ ۴ ساعت یکبار یکم غذا میدم داروشم با یه سرنگ دیگ ۸ ساعت یک بار بهش میدم. بنظرتون چرا دهنشا باز نمیکند زنده میموند.؟؟؟
  ممنون از سایت عالیتون

  Myfandogh

  درود بر شما
  متاسفانه معمولا بعد از ایتفاق کم کم ضعیف میشن و از بین میرن
  حتما به زور هم شده بهش غذا بدید تا از ضعیف شدنش جلوگیری بشه

  رضا

  سلام من جوجه عروس هلندی از ی نفر خریدم سرلاکشم خودش داد بهم توی دو تا بسته دست سازه الان سه روزه بهشون میدم ب نظر میاد ک خوبن ادامه بدم ؟

  Myfandogh

  بله بدید

  Ali

  سلام . میخاستم بدونم که از نظر دستی شدن و حرف زدن و احتمال زنده موندن جوجه عروس هلندی بهتره یا بالغ . اگر بخاهیم یه عروس هلندی سرحال ، پر جنب و جوش داشته باشیم باید چیکار کنیم چی برای تغذیه بدیم ممنون .

  Myfandogh

  از نظر دستی شدن جوجه بهتره
  از نظر احتمال زنده موندن بالغ

  زهرا

  من یک روز پیش جوجه عروس هلندی خریدم وقتی میرم کنارش شروع میکنه خودش رو به چپ و راست تکان دادن طبیعی است؟

  سامان

  به جوجه عروس هلندی که ۱۷ روزش هست با قاشق سرلاک بدیم یا سرنگ

  Myfandogh

  فرقی نمیکنه. هر طور مطمئن تره

  Ramin

  سلام میشه شمارت و بفرستی یه عکس بفرستم بهت ببینی جوجه ام چند روزه است ممنون

  Myfandogh

  از طریق تلگرام یا اینستاگرام ارسال بفرمایید

  کیوان

  سلام خسته نباشید شما فرمودید از طریق تلگرام نمیشه با شما در ارتباط بود اما میبینم تعدادی از دوستان از طریق تلگرذام با شما حرف میزنند یا عکس عروسششان را میفرستند اخه میدونید من الان که دارم با شما حرف میزنم از طریق کامپیوتر است که تلگرام را نصب کردم گوشی موبایل من متاسفانه معمولیه و نمیشه چیز دیگری نصب کرد و من به اطلاعات شما بی نهایت احتیاج دارم و. همیشه به شما زحمت میدم واقعا خسته نباشید لطف میکنید

  علی

  سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال سرنگ سرلاک رو وقتی میخوام به جوجم غذا بدم باید از گوشه سمت چپ خودم وارد دهان جوجه کنم یا نه از گوشه سمت چپ نوک جوجه🙏🙏🌹🌹

  Myfandogh

  از روبرو سمت چپه

  عباس

  سلام اگه از طرف راست ب جوجه غذا داده بشه چی میشه؟

  Myfandogh

  خفه میشه و میمیره

  SEREBRO

  جوجه های من الان دوهفته شونه پدرومادرش بهشون غذا میدن ولی مادرش هی میاد بانوکش پوستشونو میکنه دلیلش چیه چیکار باید بکنم چطوری میتونم خودم براشون سرلاک درست کنم ک مطمئن باشم سالمنو خارجی ان از چی تشکیل شده سرلاک ؟؟؟؟؟

  امیر

  سلام لطفا اگر ممکنه من رو راهنمایی کنید ..چند بار سوال پرسیدم ولی جوابی نگرفتم .من یه عروس لوتینو ۳ ماهه دارم ..سرحال و فعال و هست و اصلا بیمار نیست ولی بالهاش یه حالت افتاده داره و یک دست و کشیده نیست هر چند وقت یک بار شاه بال ها یا پر های دیگش با پر زدن میریزه میخام ببینم طبیعیه یا باید کاری بکنم از نظر تغذیه هم پوسته تخم مرغ جوشیده ..تخم افتابگردان ..جوانه گندم جوانه ماش ..ارزن تخم کتان …سیب زمینی …سیب میوه ….هویج …ساقه جعفری و تره بهش میدم و با اشتها هم میخوره …ممنونم

  Amir

  سلام من یه جوجه عروس تقریبا ۴۳ روزه دارم سرلاک را در حد ۵ سی سی فبول میکنه بیشتر میدم بالا میاره و هر وقت غذا میخوره کسل میشه
  اگر امکانش هست راهنماییم کنید

  Myfandogh

  لطفا جهت بررسی بیشتر از طریق اینستا یا تلگرام که در تماس با ما سایت هست با من در ارتباط باشید

  غلام

  سلام به جوجه عروسم سرلاک دادم اما اطراف معده هوا جمع شده چکارش کنم

  Myfandogh

  می تونید با دست هوا را به سمت لوله ورودی غذا هدایت و خارج کنید

  غزل

  سلام و عرض ادب
  خواهش دارم سریعا راهنمایی بفرمایید
  یه جفت عروس هلندی داشتم بعد از حدود یکسال تخم گذاشتن و جوجه دارشدن
  جوجه الان ۲۰ روزه شده که دیروز متاسفانه جنس نر فرار کرد
  امروز که رفتم سر بزنم ببینم ماده به جوجه غذا داده یا نه دیدم یک تخم هم گذاشته
  حالا باید چکار کنم؟
  ایا ماده به تنهایی میتونه هم جوجه غذا بده هم روی تخم بخوابه؟
  تخمو بردارم یا جوجه رو؟
  یا یه نر جدید بگیرم؟
  یا اینکه بزارم همینطور بمونه!
  واقعا نمیدونم باید چکار کنم

  Myfandogh

  اگر یک تخم هست تخم را بردارید و بذرید جوجه ها را بزرگ کنه
  بعد از یکماه به فکر جفت جدید باشید

  امین

  سلام من پرندم چهل و سه روزشه ولی خیلی خوب دانه میخوره ولی اب نمیخوره چجوری باید به اب خوردن عادتش بدم

  فاطمه

  سلام
  جوجه عروس من ۱۵ روزشه و معدش ورم کرده و مثل اینکه نمیتونه سرلاکش رو هضم کنه
  دو روزه تو این حالت هستش
  براش قطره ورم معده از پرنده فروشی گرفتم
  اما هنوز جواب نگرفتم
  میشه کمکم کنید

  رضار

  سلام .‌عروس پاریس دارم پرهاش موقع پرواز میکنه . ساقه پرهاش تو خالی و خشکه .چی بدم بخوره راحت پرواز کنه و پرش نریزه

  رضا

  سلام
  خسته نباشید مطالب بسیار کاربردی و اموزنده بودن
  یه سوال داشتم من یه عروس لوتینو دارم که تقریبا ۶۵ روزشه و خیلی شیطونی میکنه به همه چی نوک میزنه مخصوصا جالباسی که فلزی هستش ایا احتمال داره که نوکش اسیب ببینه یا بشکنه موقع بازی؟

  Myfandogh

  درود بر شما
  همیشه احتمال آسیب دیدگی هست اما بدلیل طراحی خاص نوک طوطی سانان، احتمال شکستگی نوم خیلی کمه

  ارمین

  دوست عزیز و گرامی سلام،ممنون روزی چند ساعت وقت میزارین و جواب سوال هارو میدین ، من یه سوالی داشتم اگه جواب بدین ممنون میشم باز تجربه شما بیشتره،الان جوجه من ۴ روزه هستن از روز اول جداشون کردم ، وقتی با قاشق بهشون سرلاک میدم همون موقع هوا هم وارد ریه هاش میشه و باد میکنه معده اش،انگار میخواد بترکه ، هم سرلاک میخوره هم هوا ، ضرر نداره این هوا ؟ واقعا ادم میترسه هرلحظه جوجه تلف بشه،پیشنهادی دارین یا مشکلی نیست؟البته ماساژ که میدم انگار اروغ میزنه هوا میاد بیرون ولی دوباره یکمی جمع میشه تو معدش،بعدشم وقتی مدفوع میکنه مدفوعش تو مقعدش میمونه تا دفعه بعدی مدفوع کنه که اولیه بریزه اونم چیکار کنم؟ با دست ور دارم هر سری یا مشکلی نداره ؟

  Myfandogh

  درود بر شما
  هوا را به همین طریق خارج کنید
  قطعا با قاشق تون مشکل داره یا نحوه سرلاک دادن
  سوال بعدی تون نامشخص بود

  علی

  سلام وقت بخیر من یه جوجه دوماهه تازه خریدم دو روز نمیشه هنوز
  از وقتی آوردم خونه بیشتر خوابه و غذا نمیخوره در صورتی که اونجا سرحال بود و فروشنده گفت غذاخور شده! دستشوییشم آبکی و سبزه میخواستم بدونم مریضه یا بخاطر جاش عوض شده اینجوریه؟

  Myfandogh

  باید دید سبزی دستشویی چقدره
  لطفا به تلگرام ویژه بیماری ها به ایدی زیر هماهنگ کنید
  @myfandoghsos

  Siavash

  سلام ، ببخشید از چند روزگی باید دونه جلوی جوجه عروس گذاشته بشه ؟

  Myfandogh

  از یک ماهگی

  Mohamad

  سلام من یک جوجه دارم عفونت روده گرفته چجوری درمانش کنم؟؟؟؟

  Myfandogh

  عفونت روده در جوجه ها با سریا حل میشه

  ایمان

  سلام و خسته نباشید.
  من سه تا جوجه دارم وقتی با سرنگ بهشون سرلاک میدم بعدش کمی عق میزنن و گردنشون رو بالا میگیرن و سرشون رو کج میکنن.۱-این عملشون طبیعیه؟
  ۲-مسئله دوم وقتی شلنگو تو دهن جوجه فرو میکنی از کجا باید بفهمی که تو نای رفته یا نه؟
  ۳-من کمی مکس میکنم ببینم مشکلی برایه تنفس نداره یا نه.این کارم درسته؟
  ۴-اصلا شلنگ سرم انقدر باریک هست که بتونه وارده نای بشه؟
  ۵-توصیه شما برایه اطمینان از فرو نرفتن شلنگ به نای چیه؟
  پیشا پیش از وقتی که بی دریغ و چشم داشت برایه افرادی مثل من میذارید بسیار بسیار ممنونم.امیدوارم همیشه زنده و سلامت و پیروز باشید.❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  Myfandogh

  درود بر شما
  ۱- میزان سرلاک را کمتر کنید.
  ۲و۳و۴و۵- اگه کرمک را به دیواره سمت چپ دهان پرنده(از رویرو) گذاشته و بعد فرو کنید احتمال خطا خیلی کم میشه.
  موفق باشید

  ایمان

  سلام.ممنون بخاطر لطفتون
  دوتا سواله دیگه داشتم
  ۱-هر سه جوجه من که ۲۴و۲۳و۲۱ روزه هستن بعضی وقتها حالته له له زدن دارن.بزرگه بیشتر و کوچیکه کمتر.دمایه محیط هم بین ۲۷ تا ۲۸ درجه هست.چه علتی میتونه داشته باشه؟
  سواله دوم هم
  من جوجه هارو به خاطر پرکنی پدرشون از والدین جدا کردم.اما والدین خیلی بی تابیشون رو میکنن.چقدر طول میکشه ازاین حالت خارج بشن؟(من پرنده هام تو یه اتاق ازاد هستن و پدر از صیح تا شب تو اتاق در حاله پرواز کردنه و صداشون میکنه)
  با تشکر

  Zeinab

  سلام،عروس هلندی من حدودا بیست و پنج روزه اس، هرکاری میکنم خودش دهانش رو باز نمیکنه تا سرلاکش رو بهش بدم، چیکار کنم تا سرلاکش رو راحت بخوره؟

  Myfandogh

  شاید تمایلش به سرلاک کم شده
  دانه در اختیارش بذارید

  امیرحسین

  سلام من یه جوجه ی سرلاکی گرفتم پرهاشم در اومده ولی نمی دونم چند روزشه باید چقد بهش غذا بدم الان هر ۳ ساعت ۳ سی سی میدم بهش درسته همین روال یا باید تغییرش بدم؟؟

  Myfandogh

  دقت کنید کی چینه دانش تقریبا خالی میشه باز بدید بهش

  امیرحسین

  سلام
  خسته نباشید
  یه سوال دیگه هم داشتم وقتی میرم بالا سر جوجم هی سرشو تکون میده و جیغ میزنه. راهی برای ساکت کردنش هست یا نه؟

  Myfandogh

  این تو ذات جوجه هاست
  مثل گریه بچه ها
  معمولا طلب غذا میکنند

  Gashta

  باسلام:))
  من ی جوجه‌ راهب دوماه ب بالا گرفتم که همین امروز ب دستم رسیده. مطمئنم دوماهس، ولی نمیدونم چنروزس.
  خواستم بدونم تا کی باید بهش سرلاک بدم؟ و اینکه میگن سرلاک دور منقارو پرش نمونه.
  فروشنده گفت تا ی هفته دیگ بهش بده.
  الانم گویا چینه‌دونش پره، یا از من میترسه ک ب سرنگ لب نمیزنه:/
  خلاصه کلا نگرانم گشنه بمونه چون ۱۲ساعت چیزی نخورده و فروشنده میگه ۲۰cc بهش سرلاک دادم. خودش گشنه شد صداش درمیاد.
  پس بایس منتظر بمونم گشنه شه؟!
  از طرفی نمی‌دونم از کجای منقارش بگیرم تا فیکس بمونه ک تو گلوش نپره.
  دوس دارم هرچه زودتر دونخور بشه، مولتی ویتامین با ی ماینرالو کلسیم بلاکم براش گرفتم.

  Myfandogh

  تا زمانی که کاملا دانه بخوره و سیر بشه
  ممکنه از شما بترسه

  حمید

  سلام من یه لوتینو ۱ ماهه دارم چند روزه خریدم و از روزی که دست خودم‌هستش سرلاک رو تا حد غلظت یک نسکافه آماده شده درست میکردم ولی ۲ روزه یکم غلظتش رو بردم بالاتر و سفت ترش کردم چون احساس کردم مدفوع عروسم رقیقه اما امروز متوجه شدم بعد گذشت ۲ روز روده هاش دقیقا قبل از مقعد پرندم شدیدا باد کرده و خود پرندمم بیحال شده، خواهشا کمکم کنید چیکار باید بکنم؟ بخاطر غلظت سرلاکش شده یا علت دیگه ای داره؟ هر بار هم سرنگ و‌کرمک رو کاملا میشورم سرلاکم ولرم بهش میدم ن سرد ن گرم خواهشا کمکم کنید ممنون

  Myfandogh

  جهت بررسی بیشتر به تلگرام بیماری ها پیام بدید لطفا
  @myfandoghsos

  zahra

  سلام وقتتون بخیر مرسی بابت مطالب اموزنده و مفیدتون , سوالی دارم ممنون میشم جواب بدین, من یه جوجه عروس حدودا ۳۰ روزه دارم که خیلی ترسو هست و وقتی میترسه صداهای خفه ای از خودش درمیاره و یجوریه که انگار صداش گرفته باشه , ایا این طبیعیه یا خدایی نکرده مشکلی مثل گرفتگی گلو داره ؟

  Myfandogh

  درود بر شما
  باید فیلمشو بفرستید تلگرام دیده بشه

  Sani

  سلام خسته نباشید،ببخشید نوشتید که جوجه ۱۶ تا ۲۴ روزه هر ۵ ساعت باید غذا بخوره،اما به من یه جوجه هدیه دادن که حدود ۲۰ روزشه بعد من ازشنبه که میرم مدرسه کسی نیس خونه بهش غذا بده من میتونم ساعت ۶ بهش سرلاک بدم اما دیگه تا ساعت ۳ که میرسم خونه کسی نمیتونه بهش غذا بده،من باید چیکار کنم؟،میتونید راهنماییم کنید؟؟؟

  میثم

  مشکلی نیستبه جای ۸ سیسی ۱۰ سیسی سرلاک بدین وقتی از مدرسه اومدین دوباره بهش بدین فقط صبح سرلاک را کمی غلیظ تر درست کنید تا ماندگاری بیشتری در سنگدان پرنده داشته باشه

  فریبا

  سلام عروس من ۴ نا جوجه داره ولی به اخرین جوجه غذا نمیرسه بنطرتون سرلاک بدم یا مادرش .میرسه اخه پرنده فروشیا میکن نباید تا۲۰ روز به جوجه ها دس بزنیم

  نگار

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون سوال من اینه که جوجه هارو تا چند وقت باید توی جعبه نگه دارم از کی میتونم بذارمشون تو قفس؟کلا سوالم در رابطه با جای جوجه هست بیرون رو ببینه بهتره یا نه؟

  میثم

  از یه بنده خدایی ۲ تا عروس هلندی ۲۰ روز و ۲۵ روزه خریدم
  هیچ مشکلی ندارن فقط :
  عروس ۲۰ روزه برای راه رفتن مشکل داره – فروشنده بهم گفت چون کوچیکه اینجوریه بزرگ بشه درست میشه
  وقتی میخواد راه بره انقدر پاهاش بیجون هستن که از نوکش کمک میگیره و خودشو کف لانه کشان کشان حرکت میده.
  برسی کردم پاهاش حرکت میکنن و فلج نیستن فقط جون نداره رو پاهاش بایسته
  فکر نکنم این موضوع طبیعی باشه درسته؟
  راه حلی داره؟

  میثم

  تو یه سایت خارجی دیدم که برای سرلاک دادن به جوجه عروس ۵ و ۱۰ روزه از سرنگ سوزن دار مخصوصی استفاده میکرد که نوک سوزن کروی شکل بود
  کرمک یهمقدار برای گلوی پرنده بزرگه ممکنه آسیب بزنه تو این سن
  از اون سوزن ها کجا میتونم تهییه کنم
  امیدوارم ادمین گرامی تجربه داشته باشه و بتونه پاسخ دهد.

  Myfandogh

  بله سرنگ ها موجود هست و بنده استفاده هم میکنم اما بسته به نوع و کیفیت کرمک کلا تفاوت زیادی با کرمک نداره
  اگر نیاز داشته باشید می تونید به @myfandoghshop دایرکت بدید تا براتون ارسال بشه

  erfan

  با سلام خدمت شما و فندق یه جوجه دارم ک امروز شد ۱۹ روزش پراش عالی رشد میکنن ولی از پس پریردز حتسه داشت ک همراهش اب بینی بود بدونه عفونت و اینکه شبش ک سرلاکشو داد یکم زیاد دادم‌ و بخاری یه مقدار زیاد بود صبحش ک از خواب پا شدم ک سرلاکشو بدم مثله همیشه تقاضایه سرلاکشو نکرد و تا امروز صبح ک ساعت ۶:۳۰ سرلاکشو دادمو در حد ۵ سی سی خرد بیشتر نخرد و میلش به سرلاک خیلی کم شده خیلی ممنون میشم کمکم کنبد تا جوجمو (کایکو) رو خوبش کنم ♡

  Myfandogh

  برای بررسی بیشتر در اینستا ایمیل بدید لطفا

  کیوان

  سلام خسته نباشید عروس هلندی های من ۴ تا جوجه اوردن که یکیش از همه رشدش کمتره هر جند با اختلاف ۴ روزه تقریبا بدنیا اومد و الان جثه اش کوچکتره اما مادر و پدرش تا به حال به اون غذا داده ایا نیاز هست اونه جدا کنم و ایا در حالی که برادر و خواهرش دار ند رشد میکنند بعد برای او مشکلی پیش نمیاد چکار کنم راهنمایی بفرمایید ممنون و تشکر

  کیوان

  سلام جواب من را میدهید یا اینکه باید تو نوبت باشم گفتم که جوجه عروس هلندی من نسبت به باقی کم رشد تر است لطف کنید جواب بدهید {
  سلام خسته نباشید عروس هلندی های من ۴ تا جوجه اوردن که یکیش از همه رشدش کمتره هر جند با اختلاف ۴ روزه تقریبا بدنیا اومد و الان جثه اش کوچکتره اما مادر و پدرش تا به حال به اون غذا داده ایا نیاز هست اونه جدا کنم و ایا در حالی که برادر و خواهرش دار ند رشخدا خیرتان بدهد لطف میکنید
  د میکنند بعد برای او مشکلی پیش نمیاد چکار کنم راهنمایی بفرمایید ممنون و تشکر)

  Myfandogh

  ترجیحا خودتون بهش سرلاک بدید. البته اگه تجربه دارید

  کیوان

  با سلام و خسته نباشید خیلی خوشحال شدم که جواب سوال من را دادید بی نهایت ممنون اگر جوجه ای که رشدش از باقی جوجه ها کمتر است به ان سرلاک بدم و اون باز بزارم پیش مادرش تا اونم گاهی به او غذا بده اشکال داره یا کلا باید اونه از پدر مادرش جدا کنم و خودم به او سرلاک بدهم ممنون از پاسخی که میدهید خیلی ممنون

  Myfandogh

  خواهش میکنم
  نه اشکالی نداره.

  کیوان

  با سلام و خسته نباشیذ امیدوارم همیشه سر زنده و موفق باشید اگر عروس هلندی نر تمایل داشته باشذ به دجفتگیری و هنوز بچه هایشان ۲۵ روزه باشد مشکلی پیش میاد یعنی اگر یه دفعه تخم گذاری کنند چی میشه البته ماده تمایلی به این گار نداره و ان نر است که هی خودش را تمایل نشان میده
  در ضمن لطفا یک فیلم از نحوه سعی سرلاک داد ن به جوجه عروس هلندی تو وبلاگ تان بگذارید ممنون میشم موفق باشید

  Myfandogh

  درودبرشما
  خیر مشکلی پیش نمیاد

  کیوان

  با سلام حضور استاد بزرگ و شاید بگویم همه استادانی که در این کار سهیم هستند دستتان درد نکند اما بعد جوجه عروس هلندی که کم کم داره به دونهنوک میزنه و یواش یواش داره دون را مزه مزه میکنهو حدود ۳۴ روزش است چگونه باید به او اب بدهیم ایا لازمه این کار یا هنوز زوده با تشکر و دعای خیر موفق باشید

  Myfandogh

  درود بر شما
  تا زمانی که پرنده سرلاک میخوره به آب نیاز نداره

  کیوان

  سلام خسته نباشی دیروز یکی از جوجه های عروس هلندیم که تقریبا ۳۸ روزش بود مرد و خیلی ناراحت شدم نمیدانم علتش چی بود اما روز اخر هم باد میانداخت تو چینه دانش و هم تو شکمش هی پر و خالی میکرد ما هم که زیاد وارد نیستیم و دسترسی به شما هم امکانش کمهو تا بخواهید به مشکل ما جواب بدهید زمان زیادی میبره الان مولد های من یه تخم گذاشتن دوباره جوجه هایم نزدیک به ۴۰ روزه شانه گاهی به دون نوک میزنند گفتن انها را از مادرشان جدا کن و من این کار را کردم براشان سیب زمینی ابپز و تخم مرغ اب پز هم میزارم فقط گاهی به ارزن نوک میزنند و بعصی وقتا به جعفری نمیدونم ایا اینها میتونند از اب و گل بیرون بیان لطف میکنید خدا نگهدار

  کیوان

  سلام خسته نباشید بی نهایت ممنون از اینکه حوصله به خرج میدهید و جواب ما را که در ابتدای کار هستیم میدهید خیلی ممنون و تشکر اما بعد قبلا عرض کردم از ۴ تا عروس هلندی یکیش نمیدانم مرد و ان سه تا گه گاهی به دون نوک میزنند اما اصلا غذای نرم که شامل سیب زمینی و یا سیفیده تخم مرغ است لب نمیزنند فقط دون میخورن همینطور بازی بازی از روی کنجکاوی چه راهکاری دارید اگر لطف کنید ممنون میشم

  Myfandogh

  درود بر شما و ممنون از لطف تون
  این طبیعیه که تا یه مدت با غذاها بازی کنند اما بعد از این مدت شروع میکنند به خوردن غذا
  مهم اینه شما براشون غذاهای متنوع بذارید

  Alireza

  سلام من امروز یه جوجه گرفتم ولی صاحبش به سمت راست میداد حالا من موندم کدوم ور بدم

  Myfandogh

  جهت مجاری تنفسی و مجرای چینه دان واضح توضیح داده شده

  ساناز

  من میخوام یه جوجه عروس بگیرم بینظرتون چند روزگی خوبه؟ خودمم میخوام بهش غذا بدم (نوجوونم) البته تاحالا یه بار به جوجه عروس فامیلمون سرلاک دادم بنظرتون ۷ روزگی خوبه؟ یا خیلی کوچیکه؟ لطفا جوابمو بدید

  Myfandogh

  اگه تجربه ندارید دونخور دو ماهه رام بگیرید
  اگه تجربه قبلی دارید ۲۰ روزه بگیرید

  Alireza

  سلام من دیشب جوجمو گرفتم یکمم میترسه اما غذا طلب نمیکنه باید بزور دهنش رو باز کنم سنشم حدود یه ماهو خورده ای

  Myfandogh

  با فروشنده تماس بگیرید
  چون کاملا ایشون شرایط پرنده تون آگاهه

  محمد

  سلام
  من امروز وقتی داشتم به جوجم سرلاک میدادم بعد اینکه سرنگ را دراوردم جوجم از حال رفت و فک کردم مرد چون هیچ حرکتی نداشت یکم گردنشا بالا گرفتم و دیدم به هوش اومد . دلیلش چی میتونه باشه ؟؟؟

  Myfandogh

  در این مورد نمیشه نظر قطعی داد

  Bahar

  سلام خسته نباشی…من ی طوطی عروس هلندی سرلاکی خریدم نمیدونم چند روزشه هر وقت سرلاک بهش میدم چینه داش پر میشه اما هی صدا میده دهنشو باز میکنه بازم میخواد تا چند ساعت هر وقت منو میبینه صدا میده دهنشو باز میکنه میشه علتشو بدونم…ممنون میشم راهنماییم کنید

  Myfandogh

  درود بر شما
  این طبیعیه که همیشه غذا بخواد
  شما توجه نکنید و به میزان کافی بهش سرلاک بدید

  Bahar

  سلام خسته نباشی من ی عروس هلندی سرالاکی دارمـ نمیدونم چند روزه است و چقد باید سرالاک بهش بدم ممنون میشم راهنماییم کنید

  Myfandogh

  درود بر شما
  هر بار به میزان ۵ سی سی بهش بدید و هر موقع چینه دانش تقریبا خالی شد مجددا بهش سرلاک بدید
  مورد مهم استفاده از سرلاک با کیفیته

  دانیال۲۰۲۸

  سلام من جوجه عروس هلندیم پراش تقریبا کامل در اومده اما هنوز بهم گفتن که باید با سرنگ بهش غذا بدم و هنوز بزرگ نشده اگه من بدون سرنگ بهش غذا بدم چه اتفاقی میفته من از ریسک کردن میترسم لطفا راهنماییم کنین
  ممنون از سایت خوبتون

  Myfandogh

  درود بر شما اتفاق خاصی نمیافته
  با قاشق بدید

  محسن ذاکری

  سلام
  خداقوت
  من امروز یه جوجه عروس ۱۵ روزه گرفتم
  طریقه صحیح سرلاک درست کردن و سرلاک دادنش رو نمیدونم
  امروز درست کردم و فقط با سرنگ بهش دادم زیاد نخورد و پس زد، با اینکه تقریبا ۶ ساعت میشد غذا نخورده بود
  فکر کنم یه مقداری هم غلیظ درست کردم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  Myfandogh

  درود بر شما
  حتما باید سرلاک خوب براش تهیه کنید

  امیرحسین

  سلام و عرض ادب

  ببخشید این کرمک دوچرخه از کجا باید تهیه کرد؟ من از دوچرخه فروشی و لوازم دوچرخه ای پرسیدم گفت نداریم

  با تشکر

  Myfandogh

  میتونید از شلنگ ست سرم استفاده کنید
  از داروخانه تهیه کنید

  نادره آذری

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم. نر اهلی هست ولی ماده زود عصبی میشه. الان ۳ جوجه ۲۲ و ۲۰و ۱۸ روزه دارن، تا چند روز قبل مشکلی نبود ولی مده شروع کرده به جای خاراندن سر طوطی نر با حالت عصبی، پر سرش و حتی صورتش رو می کنه ! حالا شروع کرده به کندن پر جوجه ها! به نظرم احتمالاً غذا هم بهشون نمیده، چیکار کنم؟

  Myfandogh

  احتمال استرسی بودن ماده از بقیه عوامل بیشتره

  کیوان

  با سلام و خسته نباشید امیدوارم کگه همیشه سالم و تندرست باشید سوال من اینه در زمانی که عروس ها جوجه دارند بغیر از ارزن و اب و تخم مرغ ابپز و کاهو ایا داروهای تقویتی هم باید به عروس ها داد مثلا تقویتی ماندد مینرال; که ویتامین های A/D3/E/C دارد اصولا نحوه دادن ویتامین و تقویتی در دوران غذا دادن به بچه ها چگونه است با تشکر و ارزوی موفقیت برای شما

  Myfandogh

  درود بر شما
  در زمانی که جوجه دارندغذاهای طبیعی مثل تخم مرغ، جوانه ها، ذرت و … + سریا کفایت میکنه.
  یک وعده سرلاک اصلی و خوب در روز هم پیشنهاد میشه
  موارد دیگه نیاز نیست.

  Ali ghoul

  سلام به همگی
  من یه عروس میخوام بگیرم ۳۵ روزه ولی تابه حال این سنی نداشتم و نمیدونم باید چجوری بهش سرلاک بدم
  حتما باید با کرمک بدم
  چون میترسم اشتباه وارد جای تنفسیش بشه و خفه بشه
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

  Myfandogh

  درود بر شما
  می تونید بدون کرمک هم بهش سرلاک بدید
  البته پرنده تون کم کم باید دانه خور بشه توی این سن

  سعید

  سلام خسته نباشید
  من جوجم رو که گرفتم نزدیک یک هفتش بود الان نزدیک ۲۵ روزشه اوایل خیلی خوب سرلاک میخورد اصلا خودش دهنشو باز می‌کرد با سرنگ و کرمک بهش میدم ولی الآن اصلا نمیخوره یعنی به زور سرشو میگیرم با کلی زور و بعد چندین بار تلاش بهش سرلاک میدم غذا و دونه هم میذارم جلوش ولی خیلی نمیخوره یعنی با نوک برمیداره خورد میکنه ولی نمیخوره بیشترش میریزه نه دونه میخوره نه سرلاک ممنون میشم مشکلش رو بهم بگید و راه حلش رو هم بگید که ممنون میشم

  Myfandogh

  غذای نرم مثل تخم مرغ و جوانه هم بهش بدید
  تمایل داره دانه خور بشه

  رسول

  سلام استاد
  من یه جوجه آلبینوی ۲۵ تا ۳۰ روزه دارم اما دو روزه که سرلاک در چینه دان مقدار کمی مونده و هضم نمیشه لطفا راهنمایی کنید چکار کنم سپاس از سایت خوبتون .

  Myfandogh

  درود بر شما
  سرلاکشون مشکل داره
  اندازه دو سی سی آب و عسل بهشون بدید و چینه دانشون را به آرامی ماساژ بدید

  هانی

  سلام. ببخشید من یه سوال داشتم. امشب به جوجه عروسم ک ۲۳ روزشه با سرنگ سرلاک دادم. بعدش جوجه بی حال شد و نشست. و دیگ هیچ صدایی از خودش درنیاورد(تو شرایط عادی با دیدن یا شنیدن صدا سروصدا میکنه). الان هم خیلی بد نفس میکشه جوری ک صدای نفس کشیدنشو میشنوم. باید چیکار کنم؟ چ اتفاقی براش افتاده؟

  Myfandogh

  درود بر شما
  بنظر میرسه سرلاک را وارد نای پرنده کردید و احتمال مرگ بسیار زیاده

  فاطمه

  سلام جوجه عروس لوتینو یکماهه دارم تقریبا همه پرهاش درومدن ولی پشت تاجش کمی طاسی داره. راه درمانی داره؟ چندجا خوندم نوشته طبیعیه. راه درمانی نداره؟ توی ذوق میزنه.

  Myfandogh

  درود بر شما
  در لوتینو ها طبیعیه
  بزرگتر که بشن پرهای کناری روی کچلی را می پوشانه

  رضا

  سلام خدمت شما وسایت خوبتون پرنده عروس سرلاکی تازه گرفتم مثل عکس بالا که گذاشتید ولی نه بااون شدت کمی روی چینه دانش زخمی شده براش سرلاک خوب تهیه کردم ولی خوب نمیخوره کمی هم ضعیفه برای تقویتش چکارکنم؟باتشکر

  رضا

  سلام خدمت شما وسایت خوبتون پرنده عروس سرلاکی تازه گرفتم مثل عکس بالا که گذاشتید ولی نه بااون شدت کمی روی چینه دانش زخمی شده براش سرلاک خوب تهیه کردم ولی خوب نمیخوره کمی هم ضعیفه برای تقویتش چکارکنم؟باتشکر ازسایت خوبتون

  Ali

  سلام داروی بیماری نیوکاسل چیه . جوجه عروس هلندی نیوکاسل بگیره باید چه دارویی بهش بدیم لطفا راهنمایی کنین .

  احسان

  سلام خسته نباشید
  من یک جفت جوجه تقریبا ۲ماهه لوتینو دارم که سرلاک میخورن روزی دو دفعه ۵میلی لیتر سیب زمینی ابپز خیلی کم میخورن و ارزن و بذر براشون گرفتم اصلا نمیخورن میخواستم راهنمایی کنین چجوری از سرلاک بگیرم و دونخورشون کنم
  تشکر

  رضا

  سلام .عروس هلندی ۴۰ روزه دارم تمایل داره دانه خور شه ولی باهاش بازی میکنه ندیدم ک بخوره
  سرلاک هم با زور میخوره جدیدا
  کمکی چی بهش بدم
  شنیدم تخم مرغ دلی کجای تخم مرغ (پوست تخم مرغ ابپز؟؟؟؟)
  خیلی مچکرم

  رضا

  درود بر شما
  و خسته نباشید
  .عروس هلندی ۴۰ روزه دارم تمایل داره دانه خور شه ولی باهاش بازی میکنه ندیدم ک بخوره
  سرلاک هم با زور میخوره جدیدا
  کمکی چی بهش بدم
  شنیدم تخم مرغ دلی کجای تخم مرغ (پوست تخم مرغ ابپز؟؟؟؟)
  خیلی مچکرم

  مژگان

  سلام
  یه عروس هلندی امروز خردم ۱ ماهو رد کرده
  سرلاک خریدم بوی ارد نخودچی‌میده
  واسش درست کردم اما نمیخوره با زور خیلیییی کم خورد خیلییی کم
  از وقتی ک اومده بی تابی میکنه همشوچشماشو میبنده
  تکون نمیخوره یجا میشینه
  خیلی نگرانشم لطفا کمکم کنید

  حسین

  سلام ضمن تشکر از سایت خیلی خوبتون بنده یک سوال داشتم از خدمتتون
  بنده یک جوجه عروس خریدم لوتینو از دیروز تا حالا .صاحبش گفت ب زور از زیر مادرش بر داشته از دیروز تاحالا اصلا تحرک ندارد یه جا وایمیسه فقط و صدا هم نمیکنه بعضی وقتا یه جیک کوچیک تمایلی واسه سرلاک خوردن ندارد و باید به زور بهش بدیم ولی شکمش خوب کار میکنه ب نظرتون طبیعیه؟ الانم که ظهره تو چورته همش پر و بالاش تمیز میکنه بعضی وقتا هم پای راستش کاملا جمع می‌کنه و بالا میگیره البته این رفتار فقط بعد از اینکه بهش سرلاک می‌دیم داره به نظرتون جای نگرانی هست؟

  Myfandogh

  درود بر شما
  همه موارد طبیعی هست
  اون قبل شما اصلا سرلاک نخورده بوده و عادت نکرده هنوز

  مسعود

  سلام.جوجه های یکروزه عروس من میمیرن متاسفانه.
  بهشون سرلاک تدی ساخت ایران میدم.لطفا بفرمایید بهترین سرلاک برای جوجه یکروزه عروس هلندی چیه.ممنون.

  مهدی

  سلام و وقت بخیر.ما یه لوتینو تقریبا هشت ماهه داریم.چند روزه به شدت گوشه گیر شده و اصطلاحا پف میکنه و میخوابه گوشه قفس و اصلا شوقی به خوندن و فعالیت و بازی نداره.در صورتی که قبلا خیلی بازیگوش بود در ضمن غذا هم خیلی کم میخوره.میشه راهنمایی کنین چکارش کنیم.ممنون

  محمد حسن

  سلام خسته نباشید مخاستم بدونم جوجه عروس هلندی را تا ۲۰ روزگی یا بیشتر رو میشه زیر مرغ عشق گذاشت تا برای سرلاک دادن بزرگتر بشه و راحت بشه سرلاک داد؟
  چطور میشه جوجه یک روزه عروس رو سرلاک داد امکان داره یانه؟
  سایتی معتبر برای خرید تخم نطفه دار طوطی سانان سراغ دارید؟ ممنون میشم معرفی کنید
  با تشکر

  پیمان

  سلام خسته نباشید ادمین عزیز
  من ۳ تا جوجه عروس ۲۵ روزه دارم که یکیشون یه مشکل داره اطراف ناجیه سوراخ بینیش
  البته یکی از مجراها فقط
  قرمز شده متورم شد رفته رفته به ظوری که کامل کیپ شده من توی شهرم متخصص ندارم
  ببرمش
  تغذیه خوبه مشکل نداره یکم ضعیف هس ولی سرلاک تغییر دادم این یکی بهش میسازه خوبه
  اما این مشکلش اصلا نمیفهمم از کجا پیداش شد
  فک کردم حساسیته اما دست میزنم واکنش نشون میده فهمیدم درد داره

  Shiva

  سلام وقتتون بخیر
  تو جدول نوشتین که هر چهار ساعت چهار تا شش سی سی غذا بدیم وقتی به جوجه سرلاک دادیم اگه بعد چهار ساعت یکم تو چینه دانش مونده باشه کامل هضم نکرده باشه بازم غذا بدیم یا نگه داریم بعد اینکه کامل هضم کرد بدیم ؟

  Yalda

  سلام ببخشید من الان یک عروس هلندی ۱۷ روزه دارم وقتی بهش غذا میدم طی غذا خوردن هی چشم هاش را می بنده من احساس میکنم میخوابه بعد من ۳ وعده در روز در هر وعده ۲ تا سرنگ سرلاک بهش میدم بقیه روز را هم میزارم راحت بالا به توی یک جای ساکت یک کارتون داره که همش توی اونه. مشکلی نداره؟
  و سوال دوم اینکه واکسن یا هر کاری که باید بکنم را لطفا بگید من تا حالا عروس هلندی نداشتم و نمی دونم چه کنم ممنون میشم کمک کنین

  Yalda

  ببخشید میزارم راحت بخوابه

  عرشیا

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یه عروس هلندی دستی دارم یه ساله و چند ماه
  باید براش جفت بخرم؟

  Myfandogh

  درود بر شما
  بله می تونید بگیرید

  هانيه

  سلام آیا به جوجه عروس میشه پروبیوتیک داد

  Myfandogh

  برای رفع چه مشکلی میخواید بهش پروبیوتیک بدید؟

  Mojtaba

  سلام من عروسم ۱۲روزشه ساعت ۱شب بهش غذا دادم ساعت ۶احساس کردم گشنس ولی خواب بود سروصدا نداشت ولی من بیدارش کردم بهش غذا دادم طبق زمان بندی هر ۴ساعت عیب نداره اینکار یا باید وایستم تا بیدار بشه طلب غذا کنه خودش ممنون اگه جواب بدید

  Diiinaa

  سلام بابای فندق برای عروس ۱۷ روزه باید با قاشق غذا بدیم با سرنگ چون سرنگ ریسک داره یکم میترسم

  Myfandogh

  با قاشق هم میتونید

  ali

  سلام من دوتا جوجه عروس هلندی گرفتم یکی ۲۲ روزشه یکی هم ۱۰ روزشه اون که بزرگه سرلاک با سرنگ میدم بهش میخوره ولی کوچیکه اصلا علاقه ای به خوردن نشون نمیده باید چیکار کنم ؟ بعد این دوتا خیلی منقار همدیگرو می کشن انگار دارن دعوا میکنن آیا مشکلی هست و باید جداشون کنم؟

  Reza

  سلام من میخواهم جوجه عروس هلندی ۳۷ روزه بگیرم فروشنده میگه غذا های نرم ارزن میخوره آیا باید بهش سرلاک بدم یا نه ؟

  Myfandogh

  بستگی داره چقدر بخوره.اگه به اندازه ای میخوره که سیر بشه خیر. اگر گرسنه میمونه باید سرلاک بدید

  matin

  سلام روز بخیر
  ایا لازمه همرا با سرلاک پرو بیوتیک هم قاطیش کنیم بدیم به جوجه ؟؟؟؟
  براش مفیده یا مضر؟؟؟
  اگر مفیده مقدارش رو بگین لطفا
  جوجهام ۳۰ روزاند و خدا رو شکر سرحال و قبراقه

  Masoud

  سلام من یه جوجه عروس گرفتم الآن پنج روزه که خریدمش فکر میکنم دوهفتش یا شایدم بیشتر باشه، تا امروز صبح حالش خیلی خوب و با سرنگ بهش سرلاک میدادم و خیلی هم سرحال بود، امروز صبح میخواستم بهش سرلاک بدم دیدم کسل یه گوشه وایساده و بی حال و اصلا رغبتی به غذا نشون نمیده ، دقت کردم دیدم فضلش آبکی و رنگشم قهوه ای سوخته شده ، زود به زودم فضله میکنه، نوکشو به زور باز کردم و سرکه سیب رو که با سرلاک مخلوط کرده بودم با سرنگ بهش دادم.
  حالا خواستم راهنماییم کنید خیلی بیحال و ناراحت کننده اس …
  ممنون از لطفتون

  elham

  سلام,سرلاک عروس هلندی من تموم شد همسرم رفت بگیره بهش گفتن سرلاک بچه بدید ,من الان مطالب شما خوندم ایا با یکبار دادن( سرلاک بادام همراه با شیر ) ممکنه بمیره

  mahsa

  سلام بر بابای فندق و لمون من دو تا مشکل مهم دارم اول اینکه عروس ماده من داره پر های نر رو می کنه و می جوه پر های جوجه اش رو هم کند منم مجبورشدم دستی بزرگش کنم من باید چی کارش کنم ؟؟!!! بهشون AD3Eو اشتها اور هم میدم ودوم اینکه جوجه من ۵۵ روزشه و سرلاک هم زیاد نمخوره به زور ۴ ۵ سی سی گاهی وقت ها دونه هم میخوره من بازم به سرلاک دادن ادامه بدم یا نه؟!!!!! اسم جوجه منم لمون هس لطف میکنین اگه جواب بدین

  Mehrab

  سلام خدا قوت
  یه جوجه ۲۵ روزه دارم یکی از انگوشتاش رفته زیره اون یکی انگوشتاش با دست سر جاش قرار دادم ولی وای نیستاد و باز به حالت اول برمیگرده
  چطوریه به مرور زمان درست میشه

  Mehrab

  سلام خدا قوت
  یه جوجه عروس ۲۵ روزه دارم یکی از انگوشتاش رفته زیره اون یکی انگوشتاش با دست سرجاش قرار دادم ولی باز برگشت به حالت اولیه
  چطوریه به مرور زمان درست میشه

  Mehrab

  سلام وقت بخیر
  یه جوجه عروس ۲۵ روزه دارم یکی از انگوشتاش رفته زیر اون یکی انگوشتاش با دست سر جاش قرار دادم ولی باز به حالت اول برگشت

  *****

  سلام وقتتون بخیر
  من یه جوجه عروس هلندی دارم که تقریبا یکماهشه
  نمیدونم سرلاک که بهش میدم باید گرم باشه یا نه ؟
  و اینکه خیلی گرسنشه و میخواد غذا بخوره ایا بهش بدم مرتب یا طبق اون جدول باید بهش غذا بدم
  خیلی هم تشنه میشه و اب میخواد

  Farzad

  سلام یک جفت لوتینو مولد دارم که در حال حاظر روی تخم هستش یکی از دوستان یک ماده و جوجه ۲۰ روزه داشت که ماده بنا به یک اتفاق متاسفانه از بین رفت اگر جوجه رو بزارم درون لونه مولد خودم احتمال غذا دادن و کلا احتمال پذیرفتن جوجه چقدر هستش؟

  sarawlybdallhzadh@gmail.com

  سلام وعرض ادب.من یه عروس هلندیه۱ونیم ماهه دارم که از۱۰روزگی بهش سرلاک دادمه اماخودش نمیخوره بایدخودمون دهنشوبازکنیم زیادزمین نوک میزنه ارزن بهش میدم نمیخوره تخم مرغ آبپزبراش میزارم نمیخوره مشکلم سرلاک دادنشه که دهنشوبازنمیکنه درضمن ازسرنگ استفاده میکنم درکل میشه گفت غذادادنش بزوره یه راه حل برای سرلاک دادن بهم بگیدخیلی شیطونه دوست نداره توی قفس باشه همش آزاده جدیدن پروازمیکنه چیکارکنم که اشتیاق به غذاخوردن پیداکنه

  Sana

  با عرض سلام و خسته نباشید
  واقا مطالب مفیدی بود^^
  بنده الان یک عروسه یک ماهه دارم؛ وقتی ۲۷روزش بود اووردمش.
  اوایل که بهش سرلاک میدادم کمی کج خلقی میکرد ولی میخورد، ولی برنامه زمانیش بهم ریخته بود…
  الان که میخواهم بهش سرلاک بدم از همون داخل قفس شروع میکنه صدای خش خش مانند دراووردن و تا سرنگو میارم بالا تا بهش بدم خودش نوک سرنو میگیره و سرلاکو میخواد…مجبور شدم تو یه روز هر دو ساعت چیزی حدود دو سی سی تا ۶ سی سی بهش بدم…کلا برنامه زمانیش رفته رو هوا
  بعد اینکه وقت دونخور شدنش که بشه چجوری باید دونو داد؟؟ قاطی سرلاک؟؟ جدا ازش؟؟

  SARDAR

  سلام عروس هلنی من دوماهشه ی مدتی که اصلا غذا نمیخوره اصلانمی زاره سرنگ تو دهنش کنم .اگه چینه دونش خالی خالی هم باشه
  و چند روزه که تو روز چرت میزنه
  لطفا کمکم کنید .

  عماد فیاضی

  سلام
  خسته نباشید
  من یه جوجه دارم که ۳ روز می شه از مادر گرفتمش ۲ روز اول سخت بهش غذا می دادم اما الان خودش راحت می خوره و فهمیده که مادر جدیدش اینه.گلوش هم زخمی شده بود و یکم خون می آمد ولی خون بیرون نمی ریخت خودش هم عادی بود.الان با اینکه گلوش زخمیه و خودش یاد گرفتم از سرنگ بخوره لازمه کرمک بزارم یا با سر سرنگ بهش بدم؟

  عم فی

  سلام
  ببخشید نشانه های رفتن سرلاک به نای چیه؟

  ملینا

  سلام خسته نباشید
  یه جوجه عروس هلندی ۲۰روزه دارم سرلاک زیاد بهش دادم حال نداره چینه دونش ورم کرده سرشو نمیتونه بیاره بالا چیکارش کنم خیلی حالش بده

  امیر

  باعرض سلام عروس هلندی هاسه تاجوجه دراوردن ولی متاسفانه مادرشون مرد الان میخوام ب جوجه ها سرلاک بدم میشه راهنماییم کنین

  Myfandogh

  روش سرلاک دادن دقیقا همون روشی هستش که در این مطلب اشاره شده

  مسعود مهر

  سلام ما به جوجه عروس هلندی از چند روزه سرلاک میتونیم بدیم

  Tihoo

  سلام من یه البینو یکماهه دارم خیلی بد غذا میخوره سرلاک ب زور باید بهش بدم هیچی هم نمیخوره الانم دوروزه انگار چرت میزنه و سرحال نیست مدفوعشم بیشتر سفیده چیکار کنم

  معصومه

  سلام خداقوت من خیلی دوست دارم عروس هلندی وقتی جوجه س بیارم وبزرگش کنم ولی حقیقتا خیلی میترسم بیچاره پیشم تلف شه اگه یوقت نتونم بهش درست غذابدم وباعث مرگش شم

  ژیار

  سلام ببخشید می شه کمی توضیح بدید چجوری دستشویی کردن رو یادش بدم بدمند

  Myfandogh

  آموزشش در وبسایت هست میتونید تهیه کنید

  علی

  سلام خسته نباشید من جوجه عروسم از پونزده روزگی از مادر جدا کردم سرلاک دادم بهش ولی الان که حدود ۳۵ روزش هست کاملا پرهاش کامل شده ولی خیلی اشتهاش کم شده میلی به سرلاک نداره و یه جوری انگار له له میزنه سرحاله ولی نمیدونم چرا له له میزنه ،ممنون میشم کمکم کنید

  یدک

  چطور عروس ۳۶ روزه رو دونخور کنیم؟

  چیگو

  سلام وقت بخیر.
  چند روزی میشه عروس هلندی گرفتم فکر میکنم حدود ۲۰ روز سنش باشه.
  با سرنگ دارم بهش سرلاک میدم.
  اما همش در حال خوابیدنه و کم پیش میاد حرکت کنه و جنب و جوش داشته باشه.
  نکته ی بعدی اینکه قبلا بهش غذا میدادم چینه دونش زود به زود خالی میشد ولی الان انگار چینه دونش همیشه یه مقدار پر میمونه و خالی نمیشه.
  علتش رو نمیدونم چیه.
  نمیدونم اصلا مریض شده یا سالمه،
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  Ali

  سلام میخاستم بپرسم بزرگ کردن جوجه عروس هلندی با بزرگ کردن جوجه مینا چقدر تفاوت داره؟

  Myfandogh

  کلا بزرگ کردن جوجه پرنده ها روال یکسانی داره. تنها مورد ضعیف بودن جوجه عروس نسبت به مرغ مینا و مستعد بودن برای بیماری است

  رضا

  سلام
  من عروس هلندی خریدم که فروشنده گفت بیست روز دیگه بهش سرلاک بده کافیه ،تاالان سه ماهه که سرلاک میدم واون هم خودش رو به قفس میزنه تاسه وعده ۸سی سی درروز بهش میدم .مدتی پیش سرلاکش رو درحدود ده روزکم کردم به حدی که روز آخردیگه بهش ندادم صبح که بیدارشدم درحال مرگ بودودوباره شروع کردم به همون روال قبلی الان یک هفته میگذره بهترشده امابه سرحالی قبل نیست ودون نمیخوره البته همون قبلش هم نمی‌خورد.تاکی بایدادامه بدم سرلاک دادن رو ؟

  رضا

  سلام بر شما
  مدتی پیش لوتینوسرلاکی خریدم که پشت سرش کامل پر درنیاورده بود وصاحبش گفت که نهایتا بیست روز دیگه به سرلاک احتیاج داره الان بیشتراز سه ماهه که سرلاک میخوره خواستم دون خورش کنم سرلاک رو کم کردم به حدی که روز آخربهش ندادم اما صبح که بیدارشدم درحال مرگ بود الان دوباره دارم روزی سه وعده ۸سی سی میدم آیاطبیعیه یا اینکه کاری باید بکنم ؟

  فاطمه

  سلام این کرمکارو از کجا میتونم تهیه کنم؟

  Yasin

  سلام من یه جفت عروس دارم امروز جفت گیریشونو دیدم کی تخم میزارن و من بهشون چه ویتامین هایی و چه غذایی بدم که جوجشون سالم در بیادو خودشون سالم بمونن و مادر پدر تا کی به جوجه ها میرسن من بای به جوجه ها سرلاک بدم یا مادر پدر میرسن

  Myfandogh

  درود بر شما
  معمولا ده روز بعد از جفتگیری تخم میذارن و یک روز درمیان تخم بعدی را میذارن. در مورد تغذیه مطلب تغذیه را در وبسایت مطالعه بفرمایید. پدر و مادر معمولا غذا میدن اما باید چک کنید اگه غذا ندادند خودتون سرلاک بدید به جوجه

  Venoos

  سلام خسته نباشید من یه جوجه لوتینو خریدم حدولا بیست روزشه .وقتی می خوام بهش سرلاک با سرنگ بدم می ترسه و سعی میکنه لوله سرنگ رو از دهانش بیرون بیاره، وقتی یه بار هم سرنگ رو وارد و خارج کردم، میلرزه و حتی اگه بازم گشنش باشه دهانش رو باز نمی کنه تا بهش سرلاک بدم.
  ادرارش هم سبزه با مایع شفاف، آیا این امر طبیعی هست؟
  لطفاً جواب بدین

  ناشناس

  سلام وقت بخیر….من ی عروس هلندی ۴۵ روزه خریدم. دونخور شده ولی نمیدونم چرا ساکته هیچ تحرکی نداره بعضی وقتا که از قفس میارمش بیرون یکم راه میره و بعد یجا وایمیسه و حرکتی نمیکنه…مادست…دوست خودمم ی عروس ماده داره ولی اون تحرک داره ولی ماله من هیچ صدایی حداقل ازخودش در نمیاره…ممنون میشم اگه جواب بدین.

  Roz

  سلام وقت بخیر جوجه من ۳۵ روزشه،غذا توی چینه دونش مونده بود بردم دکتر خالی کرد وداروی ضدقارچ داد،الان دوروزه دارومیدم ولی غذا نمیخوره ،غذای دوروز قبل هنوز مونده ،باید خالیش کنم دوباره؟ بالاهم آورد دیروز ولی چیزیش نشد

  مهرشاد

  سلام برای عروس هلندی دو ماهه سرلاک گندم خوب هست؟

  haniyeh

  سلام جوجه عروس ۲۴ روزه دارم نژاد لوتینو .هروقت غذا بهش میدم بعدش دوباره میخاد و جیغ میزنه هیع درخاست بیش از حد غذا میکنه و صدا رادیو میده !و سکسکه میکنه ایا سکسکه عروس هلندی طبیعیه ؟؟؟برنامه غذایش مناسبه ولی نمیدونم چرا اینجوری میکنه ؟مشکل خاصی داره!!!!

  فرزانه

  سلام من یه جوجه عروس هلندی ۲۰ روزه خریدم ولی از اونجایی که فروشنده نگفت باید فقط از سمت چپ بهش غذا بدم متاسفانه بعد چند روز مرد …الان یکی دیگه خریدم وکلی مطلب خوندم در موردش این الان ۳۳ روز داره فکر کنم خیلی سعی میکن بهش درست غذا بدم ولی دیشب غذاشو بالا آورد هر ۶ ساعت ۱۰ سی سی سرلاک با سرنگ میدم ولی کلا گشنه هم که میشه هیچ علاقه ایی با غذا نداره و مثل جوجه های دیگه دهنشو باز نمیکنه… بنظرتون مشکلی داره و اینکه لازم هست ببرمش پیش پزشک و واکسن و دارو خاصی لازم دارن؟؟ ممنون از مطالب مفیدتون

  Mahdi

  سلام ببخشید میخواستم بدونم که جوجه رو چه وقتی باید از پدر و مادر جدا کرد که سرلاکی کنی ؟
  جوجه دو یا سه روزه رو بهتره با قاشق سرلاک بدی یا سرنگ چون نوکش کوچیکه ؟

  09134372614

  سلام خسته نباشید من یه جوجه عروس هلندی ۱۵روزه دارم خیلی میخوابه ویکم نگرانم واینکه وقتی سرلاک بهش میدادم مقداری از این سرلاکا زیر گردنش وصورتش مانده والان سفت شده اشکالی نداره بشورمش یااینکه صبر کنم بزرگتر بشه؟واینکه چگونه تمزیش کنم خیلی ممنون.

  Myfandogh

  سرلاک خشک شده را با خیس کردن دستتون زیر آب گرم و کشیدن به پرهای کثیف پاک کنید

  سد رضا

  سلام خسته نباشید خواستم بدونم کرمک باید چند سانت باشه یا چقدرشو فرو کرد تو دهان عروس دوما از سمت چپ که وارد کنی شلنگ و همون سمت چپ باید تخلیه بشه یا سمت راست چینه دان ممنون میشم جوابمو زود بدین پرنده م رو به موته 😭

  09300284489

  سلام وقتتون بخیر
  من یه جفت عروس هلندی دارم که ده روزه جوجشون از تخم بیرون اومده ولی والدین دارن بعد از این ده روز جفت گیری میکنن میخواستم بدونم به جوجه آسیبی میرسونن ؟ممکنه بهش غذا ندن و روش نخوابن(چون کمتر از روز های قبل تو لونه میرن )و اگه آسیبی میرسونن و خودمون باید بزرگشون کنیم چه سرلاکی براش مناسبه
  اگه میشه لطفا قبل از دست دادنش جواب بدین😕🙏🏻

  Myfandogh

  سلام
  تا زمانی که بهشون غذا میدن و پرهاش را نمیکنن مشکلی نداره
  اگر مشکلی بود باید جوجه ها را جدا کنید و خودتون بهشون سرلاک بدید
  سرلاک ایکس مکس یا راف مناسیب هست
  در سایت بخش سرلاک ها را ببینید لطفا

  09039769028

  سلام یکی از عروس هلندی های من ۴٠ روزه است وقتی باسرنگ بهش سرلاک میدادم کرمک رو بلعید و خورد حالا باید چیکارکنم میشه بهش دارو بدم دفع کنه 🙏🙏

  Myfandogh

  سلام
  لطفا در اینستا به myfandoghsos دایرکت بدید

  نوری

  سلام جوجه عروس هلندی دارم دو هفته شه شش ساعت پیش در خال سرلاک دادن بهش کرمکی سر سرنگ رو قورت داد و من هیچ کاری نتونستم انجام بدم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم
  ایا میمیره 😭😭

  Myfandogh-Master

  استرس نداشته باشید
  به آرامی از روی چینه دان کرمک لمس میشه
  سعی کنید با دست خیلی آروم بسمت دهان هدایتش کنید و بکشیدش بیرون
  می تونید یک قطره روغن زیتون هم قبلش بدید بهش که راحت تر بیاد بیرون
  بهتره بجای کرمک از سرسرنگ فلزی استفاده بفرمایید که در سایت موجوده

  سارا

  سلام من عروس هلندیم ۳ ماهشه ولی هنو سرلاک میخوره نمیره سمت دون

  محمد طاها بهارلو

  جوجه سرلاکی بیست و چهار روزه سرش رو تکون میده حالت تیک داره مشکلش چیه .کسل و بی حال هم هست

  مصطفی

  سلام دوست عزیز چهار تا جوجه دار یکیش سوم از تخم بیرون اومده بعدیش پنجم ودهم و چهاردهم تا الان بهش غذا دادن ولی شبا تو لونه نمیرن جوجه اولی ۱۵ روزشه
  امروز متوجه شدم پدر و مادرش جفت گیری میکنن
  از کی باید سرلاک بدم
  ایا جداشون کنم

  Myfandogh-Master

  از زمانی سرلاک بدید که مولدها دیگه غذا نمیدن بهشون

  محمد طاها

  سلام من یه عروس ۲۷ روزه دارم بعد داشت به خاک اره ها نوک میزد که بخوره ولی مینداختش بعد به صاحب قبلیش گفتم گفت ارزن ریز بریز زیر پاش ریختم بعد با عطسه پرت کرد بیرون پوست کند خورد بعد از اونوقت چند وقته عطسه میکنه.
  میدونین چه مشکلی‌ داره استاد؟

  Myfandogh-Master

  سلام وقت بخیر
  عطسه پرنده قطعا به این مواردی که فرمودید ربطی نداره
  لطفا به پیج درمانی پیام بدید وضعیت پرنده بررسی بشه

  زینب

  سلام خسته نباشید من ۴تاجوجه عروس هلندی دارم که تازه جوجه اولی ۲۵روزشه مادرش چون اینارومیزد من جداشون کردم وسرلاک دادم ولی نمیدونم چراازدهن اینجوجه هایه بوی خیلی بدی میاد باسرنگ کرمک دارهم سرلاک دادم مشکل ازکجاست

  Myfandogh-Master

  بهتره یک دوره از پکیج پاکسازی جفت استفاده کنید
  برای جوجه ها از پروبیوتیک و سرکه سیب در سرلاک استفاده کنید

  اسماعیل سلیمانی

  سلام خسته نباشید
  ی عروس دارم نمیدونم چند روزس خیلی بیحاله همش ی جا وایمیسته و چرت میزنه لطفا راحنمایی کنین

  Myfandogh-Master

  لطفا به پیج درمانی پیام بدید لطفا

  Mune

  سلام… موقع دادن سرلاک با سرنگ و کرمک به جوجه، وقتی جوجه روبروی خودمون هست، سرنگ رو باید در مجرای راست وارد کنیم، یا مجرای چپ؟
  گیج شدم، هر جا یه چیزی نوشته

  Myfandogh-Master

  تو عکس مشخصه
  رو روبرو سمت چپ

  حامد

  سلام من یه عروس هلندی ۲۵روزه دارم اشکال نداره با سرنگ سرلاک رو داخل دهانش اروم اروم بریزم اخه دهنشو به زور باز میکنه ومن نمیتونم سرنگ رو وارد چینه دانش کنم

  Myfandogh-Master

  سلام نه ایرادی نداره

  حامد

  سلام عروس هلندی من ۲۶روزه هست عصر حدود ساعت ۶ بهبعد غذا نخوردالان شب گشنه اش شده مگه نمیگین عروس هلندی ها شبا میخوابن الان من چیکارکنم این شبا بخوابه و روزها عصرها غذا بخوره

  حسین

  سلام من دیروز ی جوجه عروس ۲۸ روزه خریدم ولی خیلی ریزه و میلی به غذا نداره دهنشم خیلی سخت باز میکنه برای سرلاک دادن امروز صبح که میخواستم بهش سرلاک بدم سرش افتاده بود پایین ولی خودش سرپا بود آیا مریضی داره ؟

  Myfandogh-Master

  درود. با این اطلاعات نمیشه تشخیص درستی داد
  میتونید برای بررسی بهتر به پیج درمانی پیام بدید تا بررسی کاملی صورت بگیرد
  آدرس پیج درمانی در پایین سایت هستش

  z

  سلام و‌درود بر شما
  عروس هلندی من یک ماه و نیمشه
  میخواستم بدونم‌میتونم بهش ازرن بدم یا غذای خشک‌عروس هلندی؟

  Myfandogh-Master

  درود بر شما
  سعی کنید همه نوع غذایی در اختیارش بذارید تا از الان عادت کنه به غذاهای متنوع

  محمد

  با سلام من به تازگی یک جفت مولد ۲ ساله و نیمه خریدم ماده لوتینو و نر وایت فیس که با ۵ تا تخم از سمت کرج خریدم اولین جفتی هست که خریدم ۵ تا تخم دادشتن یکی رو خودشون ۲ روز بعد شکستن که زرده تو کف پوسته خشک شده بود الان بعد از ۴ روز میبینم که ۳ تای دیگه هم همین حالت رو دارن فقط تو یکیش رگه و حرکت جوجه هست اولین تخم که هفدهم مهر سالد۱۴۰۱ گذاشته. الان دیگه ماده روی تخم نمیخوابه و صبح هم جفتگیری کردن الان باید چیکار کنم؟

  Myfandogh-Master

  تخم ها دیگه بدرد نمیخورند
  از سایت پکیج تقویت جفت بگیرید طی دستور مصرف در صفحه دستور مصرف ها پرنده ها رو تقویت کنید
  ان شاالله بعد یکی دو دوره مصرف مشکل تون حل میشه

  محمد

  سلام و خسته نباشید
  بنده جوجه برزیلی دارم ۲۰ روزشه
  وقتی میخوام با سرنگ بهش سرلاک بدم کلی زمان میبره و حدود ۴۰ دقیقه زمان میبره یکم از زبون پایین تر نزدیک حلق سرنگ رو خالی میکنم
  .
  تو این کلیپ ها دیدم سرنگ رو میکنن تو حلق جوجه سریع خالی میکنن ولی راستش من جرعتش رو ندارم همچین کاری کنم 🙁
  . کاری که میکنم درسته ؟

  Myfandogh-Master

  از قاشق سرلاک استفاده کنید سریعتر میشه

  علیرضا

  سلام میخواستم بدونم وقتی من سرلاک میدم به جوجه مادرش هم بهش غذا میده این مشکل ساز نیست؟

  Myfandogh-Master

  درو خیر. البته پیشنهاد نمیشه چون غذایی که مولدها میدن کفایت میکنه

  رسول

  سلام من مقداری سرلاک عروس
  داخل یخچال حدود یک ماه نگهداری کردم الان مشکلی نداره ازش استفاده کنم

  Myfandogh-Master

  درود پاسخ این سوال را دقیق نمیشه داد. چون تاریخ سرلاک، نوع سرلاک و شرایط نگهداری قبلی نامشخص است.

  乙ℳ

  سلام من یک جوجه۱روزه دارم مامانش بهش غذا بده بهتره یا خودم سر لاک بدم

  Myfandogh-Master

  سلام مولدها غذا بدهند بهتره

  کاظم سعادت۰۹۰۱۲۲۴۰۹۳۴

  سلام جوجه عروسهای من ۱۷روزشونه تا الان توسط پدرومادر غذا خوردن اما جفتها اقدام به جفتگیری میکنن مقدار غذا دادن به جوجه ها رو کم کردن همه غذا هایی رو هم که دراختیارشان گذاشتم طبع سرد دارن ولی متاسفانه به جفتگیری تمایل بیشتری دارن کمی نگران هستم لطفا راهنماییم کنید. با سپاس ازشما

  Myfandogh-Master

  سلام
  این رویه رو ادامه بدید درست میشن

  علیرضا

  با سلامو وقت به خیر یه عروس ۴۰ روزه دارم سرلاک رو میدید خود کشی میکرد یه رو اومدم سرلاک بدم دهنشو به زور باز کرد و به زور تو چینه دونش میرفت منم از ناچاری تو دهنش میریختم بردمش دام پزشک گفت عفونت کرده کبد شور و پودر pro داد با دو تا قطره تقویتی یه هفته استفاده کردم فرقی نکرد خیلی سرحاله ینی پر جنب و جوشه رشدش هم خوبه فقط چشماش رو نصفه باز میکنه و هر از گاهی جیغ میزنه راهنماییم کنید خیلی ممنون

  Myfandogh-Master

  بری بررسی وضعیت پرنده تون به پیج درمانی پیام بدید و فیلم از پرنده ارسال کنید

  سعید

  درود
  جوجه عروس ۴۰ روزه من هی دنبال یه چیزی رو زمینه نمیدونم دنباله دونه یا چی سرلاک a19میخوره تاحالا هم غذای نرم ندادم

  ولی الله

  سلام
  درمان سرماخوردگی چیه برای عروس هلندی ؟

  مهدی

  سلام من سه تا جوجه ۱۵تا۲۰روزه گرفتم دوتا از جوجه ها خوبن چینه دان و خالی میکنن ولی جوجه ایزابلا چینه دانش هنوز خالی نشده ک سرلاک بدم سرلاک a19گرفتم یکی دو بارم دفع کرد الان خیلی بی حال شده و چینه دانش هنوز خالی نشده چشماشم بسته لطفاً راهنماییم کنید

  Myfandogh-Master

  احتمالا سرلاک تون تقلبی بوده
  سریع سرلاک معتبر تهیه کنید

  ممل

  سلام استاد
  من امروز یک عروس ۲۵روزه خریدم بجز سرلاک اب یا چیز دیگه ای میخوره

  Myfandogh-Master

  درود خیر همون سرلاک کفایت میکنه

  کاظم سعادتی

  سلام من دوتا جوجه عروس۳۵ و۳۳روزه دارم که یکیش مدام چینه دانش خالی میشه ولی اون یکی موقع سرلاک دادن وعده بعدی احساس میکنم خالی نمیشه خیلی هم درخواست سرلاک میکنه.بزرگه به کوچیکه غذا میداداز هم جداشون کردم.سرلاک برند بلو میدم. لطفا راهنماییم کنید. باسپاس

  Myfandogh-Master

  درود وقت بخیر سعی کنید از سرلاک معتبر استفاده کنید که جوجه تون درگیر این بیماری نشه

  حامی کامی

  سلام ببخشید عروس سرلاکی دارم با سرنگ بهش سرلاک دادم یه مقدار وارد ریه عروس شد همون لحظه پای عروس لنگ شد ودیگه نمیتونه روی پای چپ راه بره ولنگ میزنه.چکار باید بکنم؟

  Myfandogh-Master

  سلام وقت بخیر
  اگه سرلاک وارد ریه بشه دیگه کاری نمیشه کرد و احتمالا پرنده خفه بشه

  ابوذر

  سلام من دوتا عروس هلندی دو ماهه گرفتم یه مقدار نرمه خوری میکنن یه مقدار دون ولی به نظر خودم کم میخورن میتونم تخم مرغ یا حبوبات رو با میکسر له کنم و به حالت ابکی بهشون بدم یا سرلاک بخرم

  Myfandogh-Master

  درود بله بدید
  دیگه پرنده دوماهه با دونخور بشه

  مهدی

  سلام من جوجه عروس علنی ۱۰ روزه دارم باید پیش لامپ و جای گرم باشه یا نیازی نیس

  Myfandogh-Master

  درود باید دمای بالای ۲۸ درجه رو براش تامین کنید

  رضا

  سلام امیدوارم به این پیام پاسخ بدین، عروس هلندی من حدود چند ماه دیگه میشه یکساله اما هنوز سرلاک میخوره و نتونستم دونخور کنمش، هرچی هم جلوش میزارم ( ارزن، تخم مرغ، نخود له شده، کاهو ) نمیخوره و سروصدا میکنه تا بهش سرلاک بدم، اگه هم ندم ترجیح میده بخوابه تا بعدا باز درخواست کنه، حتی یه عروس دونخور خریدم تا ازش یاد بگیره اما نشد.

  چندبار بهش سرلاک ندادم طولانی مدت حس کردم داره از حال میره و در نهایت باز سرلاک خورده، باید چیکارش کنم تا عادت کنه ؟

  Myfandogh-Master

  سلام وقت بخیر
  از ارزن خوشه ای برای دونخور کردن استفاده کتید
  سرلاک نباید یکباره قطع کنید. باید میزانش رو کم کنید تا مجبور بشه برای سیر شدن دونه بخوره