کمبود کلسیم یا تتانی کلسیم Calcium Tetany در پرندگان و طوطی سانان چیست؟

تتانی کلسیم یا کمبود کلسیم در پرندگان و طوطی سانان

کمبود کلسیم یا تتانی کلسیم (calcium tetany) علامتی است که با انقباض غیر ارادی ماهیچه ها مشخص می شود که معمولاً ناشی از سطوح پایین کلسیم در خون (یعنی هیپوکلسمی) است. علائم شایع تتانی شامل بی حسی عضلات، گرفتگی عضلات و پارستزی هایی (Paresthesia) است که بر بال ها و پاها تأثیر می گذارد.

شایع‌ترین علائم تتانی کلسیم، ضعف و فلج عضلانی است که معمولاً در اوایل صبح یا بعد از تغذیه آشکارتر است. امکان دارد در این حالت پرنده را در حالت تلو تلو خوردن ببینید البته یکی از موارد نادر است.

کمبود کلسیم در پرندگان

پارستزی به احساس سوزش یا سوزش اشاره دارد که معمولاً در دست ها، بازوها، پاها یا پاها احساس می شود، اما می تواند در سایر قسمت های بدن نیز رخ دهد. این احساس که بدون هیچ هشداری رخ می دهد، معمولا بدون درد است و به صورت گزگز یا بی حسی یا خارش پوست توصیف می شود.

کمبود کلسیم در طوطی سانان

 

استفاده از مکمل های کلسیم با کیفیت بالا به صورت هفتگی از بروز تتانی کلسیم جلوگیری می کند. کلسیم برای بهتر شدن پوسته تخم، رشد اسکلتی خوب در پرندگان جوان، رفع کمبودهای جفت ها در طول فصل تولید مثل، و همچنین برای جلوگیری از تخم پیچ شدن بسیار ضروری است. همچنین مصرف مکمل کلسیم با کیفیت از پوسته پوسته شدن پاها، پوسته پوسته شدن و شکنندگی منقار، خوردن گچ دیوار و شکنندگی پرها جلوگیری می کند. پرندگانی که کلسیم مصرف نمی کنند در سنین بالاتر با مشکلات جدی مواجه خواهند شد و در صورت شکستگی در پاها یا بال ها، ممکن است تا آخر عمر با نقص عضو مواجه شوند. اگر قصد گرفتن جوجه از جفت هایتان دارید، برای جلوگیری از بروز انواع عوارض در نسل بعدی که در بالا ذکر شد و جلوگیری از آسیب مولدها، حتما کلسیم را در برنامه غذایی جفت هایتان از دو هفته قبل از تخم گذاری بگنجانید و سپس به صورت حداقل دو بار در هفته ادامه دهید.

تهیه و ترجمه: تیم تولید محتوای مای فندق

برای خرید کلسیم میتوانید کالاهای پیشنهادی زیر راتهیه کنید

 

 


خرید آنلاین موارد پیشنهادی مای فندق

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید