اخبار

شیوع آنفلوانزای مرغی در ایالات متحده رکورد زد

شیوع آنفولانزای مرغی

شیوع آنفلوانزای مرغی با مرگ 50.54 میلیون پرنده در ایالات متحده رکورد زد.

داده های وزارت کشاورزی ایالات متحده نشان داد که آنفلوانزای مرغی سال 2022، تعداد 50.54 میلیون پرنده را در ایالات متحده از بین برده است و این مرگبارترین شیوع این کشور در تاریخ است. مرگ مرغ ها، بوقلمون ها و سایر پرندگان نشان دهنده بدترین فاجعه سلامت حیوانات در ایالات متحده تا به امروز است که رکورد قبلی 50.5 میلیون پرنده ای را که در سال 2015 در شیوع آنفلوانزای مرغی تلف شده بودند، بالاتر می برد.

پرندگان اغلب پس از آلوده شدن می میرند. پس از مثبت شدن آزمایش یک پرنده برای کنترل شیوع بیماری، کل گله‌ که می‌توانند شامل یک میلیون پرنده در مزارع مرغ تخم‌گذار باشند، معدوم می‌شوند.

از دست دادن گله‌های طیور، قیمت تخم‌مرغ و گوشت بوقلمون را به بالاترین حد خود رساند و جشن‌های روز شکرگزاری را در ایالات متحده گران‌تر کرد. اروپا و بریتانیا نیز از بدترین بحران آنفلوانزای پرندگان رنج می‌برند و برخی از سوپرمارکت‌های بریتانیا پس از شیوع بیماری که باعث اختلال در عرضه شد، خرید تخم مرغ مشتریان را سهمیه‌بندی کردند.

داده‌های USDA نشان می‌دهد که شیوع بیماری در ایالات متحده، که از فوریه 2022 آغاز شد، گله‌های طیور و پرندگان غیر طیور را در 46 ایالت آلوده کرد. پرندگان وحشی، این ویروس بسیار بیماری زا را از طریق مدفوع، پر یا تماس مستقیم با طیور منتقل می کنند.

رزماری سیفورد، افسر ارشد دامپزشکی وزارت کشاورزی ایالات متحده، گفت: «پرندگان وحشی با مهاجرت به انتشار HPAI در سراسر کشور ادامه می‌دهند، بنابراین جلوگیری از تماس بین گله‌های اهلی و پرندگان وحشی برای محافظت از طیور ایالات متحده ضروری است.»

کشاورزان پس از افزایش اقدامات امنیتی و نظافتی پس از شیوع بیماری در سال 2015، تلاش کردند تا بیماری و پرندگان وحشی را از انبارهای خود دور نگه دارند. وزارت کشاورزی آمریکا به رویترز گفت: در سال 2015، حدود 30 درصد از موارد به طور مستقیم به منشأ پرندگان وحشی ردیابی شد، در مقایسه با 85 درصد در سال 2022. مقامات دولتی به‌ویژه در حال مطالعه عفونت‌ها در مزارع بوقلمون هستند، به این امید که توصیه‌های جدیدی برای پیشگیری از عفونت ارائه کنند. وزارت کشاورزی آمریکا گفت که مزارع ترکیه بیش از 70 درصد از مرغداری های تجاری آلوده به این بیماری را تشکیل می دهند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده گفت که مردم باید از تماس با پرندگان محافظت نشده ای که بیمار به نظر می رسند یا مرده اند اجتناب کنند، اگرچه شیوع این بیماری خطر کمی برای عموم مردم دارد ولی این ویروس می تواند از طریق تماس با طیور آلوده، تجهیزات و لباس و کفش مراقبین منتقل شود.

 

تهیه و ترجمه: تیم تولید محتوای مای فندق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *