اخبار

ملکه مورچه ها 500 درصد بیشتر از کارگران عمر می کنند

ملکه مورچه ها

مورچه های کارگر ماده می توانند با برنده شدن در دوئلِ پس از مرگِ ملکه ی واقعی خود، به “شبه ملکه” تبدیل شوند.

یکی از مورچه‌ها برای جایگزینی ملکه‌ ای که اخیراً مرده‌ است، درگیر نزاع‌های بی‌رحمانه‌ای در سراسر کلنی می‌شود و مورچه پیروز نه تنها تاج و تخت را به دست می‌آورد، بلکه باعث افزایش طول عمرش نیز می‌شود. پس از مرگ یک ملکه، مورچه های جهنده می جنگند تا ببینند کدام کارگر جای ملکه را می گیرد. بردن تاج به معنای زندگی 500 درصد بیشتر از یک کارگر معمولی است. در حال حاضر، دانشمندان ممکن است به دقت مشخص کرده باشند که چگونه ملکه های جایگزین پیری خود را کاهش می دهند. بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله Science منتشر شد، این راز در پروتئینی به نام Imp-L2 نهفته است که با برخی از اثرات انسولین در بدن ملکه مورچه جایگزین مقابله می کند.

به طور کلی، هورمون انسولین به هدایت قند از سیستم گردش خون به سلول ها کمک می کند، جایی که می توان از آن برای سوخت استفاده کرد. ملکه های جایگزین، باید تولید انسولین خود را افزایش دهند تا با مقدار باور نکردنی غذایی که باید مصرف کنند، مقابله کنند. انسولین علاوه بر کمک به انتقال قند به سلول‌ها، چندین واکنش زنجیره‌ای مولکولی را ایجاد می‌کند که برخی از آنها به فرآیند پیری کمک می‌کنند. به طور خاص، “مسیر سیگنالینگ Akt” – که در بسیاری از عملکردهای سلولی، از متابولیسم تا بقای سلولی درگیر است – می تواند توسط انسولین فعال شود و مدت هاست با پیری و بیماری های مرتبط با افزایش سن مرتبط است. متوسط ​​طول عمر یک مورچه کارگر معمولی نزدیک به هشت ماه است، در حالی که شبه ملکه می تواند حدود سه سال و سه ماه زندگی کند.

شبه ملکه‌ها در مقایسه با کارگران، انسولین بسیار بیشتری در مغز تولید می‌کنند و شروع به تولید چربی می کنند که این چربی از تولید تخمک پشتیبانی می کند. همانطور که شبه ملکه ها انسولین بیشتری تولید می کنند، تخمدان های آنها رشد و توسعه می یابد تا بتوانند تخمک را حمل کنند. به گفته تیم تحقیقاتی، Imp-L2 که از تخمدان‌ها ترشح می‌شود، به بدن نیز راه پیدا می‌کند و یک سپر ضد پیری نیز فراهم می‌کند.

محققان در گام بعدی در حال تحقیق بر روی این موضوع هستند که چگونه Imp-L2 تنها مسیر مربوط به پیری را مسدود می کند و نه مسیر مربوط به تولیدمثل را. آنها قصد دارند اثرات پروتئین مسدود کننده انسولین را در حشراتی از جمله مگس میوه و در نهایت در پستانداران مطالعه کنند. آنها می گویند ما دقیقا نمی دانیم چه اتفاقی قرار است بیفتد. “مگس ها و مورچه ها دقیقا شبیه یکدیگر نیستند و حتی دشوارتر است که پیش بینی کنیم که آیا مزایای ضد پیری اعطای Imp-L2 به مورچه های جهنده به غیر حشرات مانند پستانداران منتقل می شود یا خیر.

گردآوری: تیم تحقیقات مای فندق

1 دیدگاه در “ملکه مورچه ها 500 درصد بیشتر از کارگران عمر می کنند

  1. دلیر گفت:

    آموزنده و عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *