آناتومی بدن کوکاتیل یا طوطی عروس هلندی

آناتومی بدن عروس هلندی یا کوکاتیل

آناتومی بدن کوکاتیل یا طوطی عروس هلندی

 

استخوان ها

از آن جا که پرندگان به منظور پرواز باید سبک وزن باشند در نتیجه استخوان­ های آن­ ها تو­ خالی است. استخوان جناغ عروس هلندی یا کوکاتیل نسبتاً مسطح بوده اما سمت دیگر آن در جهت تاج برآمدگی پیدا کرده و به عضلات سینه متصل شده است. به دلیل این که پنج مهره کمری با یکدیگر ترکیب شده­ اند و بخش سینه نیز چندان انعطاف­ پذیر نیست، پشت عروس هلندی کاملاً خمیده نمی­ باشد. در عوض، گردن بسیار انعطاف­ پذیر بوده و سر پرنده اغلب به­ هنگام خواب به عقب برگشته و منقار به داخل پر­های عقبی فرو می­ رود.

جمجمه عروس هلندی یا کوکاتیل به ستون مهره ­ها متصل شده و مسئول حفاظت از مغز می­ باشد. حفره چشم ­ها بسیار بزرگ بوده و طول جمجه در حدود ۲.۲ تا ۲.۷ سانتی­متر می­ باشد.

سیستم تنفسی

سیستم تنفسی عروس هلندی یا کوکاتیل که به ریه­ ها و کیسه­ های هوایی تقسیم شده بسیار تکامل یافته است. این سیستم موجب قابلیت پرواز و تبادل موثر گاز­های تنفسی می­ گردد. عروس هلندی تا حدودی قادر به کنترل دمای بدن و جلوگیری از افزایش بیش از حد آن می ­شود. عروس هلندی برای پرواز نیازمند یک سیستم تنفسی خوب و عضلات کارآمد می­ باشد.

سیستم بینایی

عروس هلندی نیز همانند سایر پرندگان دارای سیستم بینایی قوی حتی خیلی بهتر از انسان می­ باشد. چشمان آن­ ها بدون وابستگی به یکدیگر کار می­ کنند. محل قرار­گیری چشم­ ها در دو طرف سر نشان­ دهنده میدان دید وسیع آن­ ها است.

انسان دارای دید سه رنگی آبی، قرمز و سبز است یعنی دارای سه نوع سلول گیرنده می­ باشد. طوطی­ ها با توجه به نوعشان دارای دید پنتاکروماتیک (pentachromatic) چهار رنگی یا حتی پنج رنگی هستند و در نتیجه دارای حداقل یک نوع سلول گیرنده بیشتر از ما هستند. این بدان معناست که انسان فقط می­ تواند انعکاس نور­های قرمز، سبز و آبی را ببیند در­حالی که پرندگان می توانند نور ماوراء بنفش (Ultraviolet یا به اختصار UV) و نور فلورسنت را در بالای آبی، قرمز و سبز که ما می بینیم تشخیص دهند تا بتوانند رنگ های بیشتری را نسبت به انسان ببینند. این قابلیت به آنها اجازه می دهد گله خود را در طبیعت راحت تر بشناسند.

 پوشش پر حاوی انواع جذب­ کننده ­های UV بصورت الگو­های انعکاسی است که احتمالاً مرتبط با زمان جفت­گیری می­ باشد. رنگ­ های فرابنفش در هنگام انتخاب نوع غذا نیز دارای اهمیت هستند. عروس هلندی قادر به تشخیص ۱۲۰۰ تصویر در ثانیه است درحالی که انسان در حدود ۲۰ تصویر در ثانیه و حتی کمتر از آن در نور ضعیف می­ بیند.

آناتومی بدن طوطی سانان

 

بخش ­های داخلی بدن عروس هلندی در شکل زیر نشان داده شده ­اند:

۱- مری   ۲- چینه ­دان   ۳- پیش معده    ۴ – کیسه صفرا    ۵- روده بزرگ    ۶- راست روده     ۷- مخرج     ۸- کلواک یا پارگین    ۹- کلیه­ ها    ۱۰-لوزالمعده  ۱۱- طحال    ۱۲- کبد    ۱۳- سنگدان    ۱۴- ریه­ ها    ۱۵- روده کوچک   ۱۶- مغز   ۱۷- ستون نخاعی    ۱۸- تیروئید     ۱۹- نای

آناتومی بدن عروس هلندی یا کوکاتیل

 

(شماره ۸) پارگین یا کلواک (Cloaca) روزنه خلفی است که به عنوان تنها دهانه دستگاه گوارش، تولید مثل، و دستگاه ادراری بسیاری از حیوانات مهره دار است. همه دوزیستان، خزندگان، پرندگان و پستانداران دارای این روزنه هستند که از آن هم ادرار و هم مدفوع دفع می کنند. این در مقایسه با بیشتر پستانداران  که دارای دو یا سه روزنه مجزا برای تخلیه هستند. دهانه های دفع با هدف مشابه در برخی از بی مهرگان نیز گاهی اوقات به عنوان کلوآکه نامیده می شود. جفت شدن از طریق کلوآکا معمولاً بوسه کلواکال نامیده می شود. ناحیه کلواکال نیز غالباً با اندام ترشحی ، غده کلواکال در ارتباط است که در رفتار علامت گذاری عطر برخی از حیوانات، خزندگان و دوزیستان نقش دارد.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید